Dziecko rozmawia na lekcjach? 6 pomocnych rad

Jeżeli Twoje dziecko rozmawia na zajęciach w szkole wiedz, że można temu zaradzić. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jakie techniki wychowawcze zastosować.
Dziecko rozmawia na lekcjach? 6 pomocnych rad

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2019

Jeżeli Twoje dziecko rozmawia na lekcjach z kolegami i nie słucha nauczyciela, może cierpieć na zaburzenia związane z potrzebą uwagi. Cała ta sytuacja może nawet doprowadzić do tego, że oceny syna czy córki w szkole znacznie się pogorszą.

Z drugiej natomiast strony, dziecko rozmawia na lekcjach ponieważ w naturalny sposób zawiązuje i utrzymuje przyjaźnie i kontakty z rówieśnikami. To normalne – i potrzebne – że maluch ma życie towarzyskie. Ale musi wiedzieć też, że szkolna sala i zajęcia to nie jest odpowiednie miejsce i czas na rozmowy.

Jak więc zareagować na płynące ze szkoły sygnały, że Twoje dziecko przeszkadza nauczycielowi w prowadzeniu zajęć?

Tego typu sytuacje zazwyczaj wiążą się z trudnym położeniem rodziców. Mamy ani taty nie ma przecież na ogół w sali lekcyjnej. Nie możesz bezpośrednio wpłynąć na zachowanie dziecka podczas zajęć.

Najważniejsze jest więc tutaj znalezienie sposobu na odpowiednie zmotywowanie dziecka do grzecznego zachowania i przestrzegania zasad panujących w szkole. Pomóż maluchowi zrozumieć, jak ważne jest zwracanie uwagi na to, co mówi nauczyciel.

Jeżeli Twoje dziecko rozmawia na lekcjach i chcesz, żeby zmieniło swoje podejście do czasu spędzanego w szkole – zacznij od rozmowy. Zapytaj dziecko jak to się dzieje, że tak łatwo się rozprasza. Przede wszystkim zaś postaraj się zmotywować pociechę do słuchania poleceń nauczyciela. Podpowiadaj cały czas, że rozmowy z rówieśnikami mogą i powinny poczekać do czasu przerwy.

Kiedy już pozwolisz dziecku bez przeszkód wyrazić co czuje w związku z tą sytuacją i poszukacie wspólnie rozwiązań ewentualnych pobocznych problemów, zachęć syna lub córkę do pracy nad swoim zachowaniem w szkole.

Znajdź powód dla którego Twoje dziecko rozmawia na lekcjach

Aby sprawić, że dziecko zmieni swoje zachowania musisz najpierw poznać powód leżący u źródeł problemu. Jeżeli Twoje dziecko rozmawia na lekcjach, może to być spowodowane następującymi kwestiami:

  • Dziecko może czuć, że to jedyny czas i miejsce w którym otrzyma uwagę zarówno od nauczyciela jak i od rówieśników.
  • Maluch może też być znudzony materiałem omawianym na zajęciach i może potrzebować trudniejszych zadań.
  • Z drugiej zaś strony, dziecko może nie rozumieć nowych informacji i potrzebować dodatkowego wyjaśnienia.
  • Towarzyszem z ławki może być bardzo rozmowny kolega lub koleżanka.
  • Dziecko może potrzebować ruchu i częstszych przerw na aktywność fizyczną.
  • Być może maluch nie jest zainteresowany wypełnianiem poleceń nauczyciela.
  • A może nauczyciel nie wyjaśnia zagadnień w przystępny i ciekawy sposób?
  • Dziecko jest nowym uczniem w szkole i czuje się przytłoczone wieloma zmianami.

Ćwicz z dzieckiem w domu odpowiednie zachowania

Jeżeli chcesz by Twoje dziecko poprawiło swoje zachowanie w szkole, musisz koniecznie ćwiczyć z nim w domu. Zacznij od dzisiaj. Możesz ćwiczyć nawyki czekania i słuchania. Dzięki temu w szkole dziecko będzie miało większe szanse na kontrolowanie impulsu zaczynania częstych rozmów z rówieśnikami.

Jeżeli Twoje dziecko rozmawia na lekcjach, ćwicz z nim w domu cierpliwość i skupienie.

Na przykład naucz dziecko, że nie wolno przerywać innym wypowiedzi. Maluch musi czekać cierpliwie na swoją kolej. Jeśli dziecko mówi mimo to, przypominaj mu cierpliwie, że teraz głos ma ktoś inny. To ćwiczenie może dodatkowo wymagać nauki samokontroli i uspokajania się. Podejdź do tej kwestii naturalnie i z szacunkiem. Dziecko nie powinno odczuwać tego jako kary.

Możecie również grać w gry, które wymagają czekania na swoją kolej. Wspaniałą okazją są tu gry planszowe. Zapewniają zabawę, rozrywkę i naukę oraz pozwalają na ćwiczenie wielu umiejętności – w tym właśnie oczekiwania na swoją kolej. Zamiast używania gier planszowych możecie także stworzyć swoje własne gry słowne. Najprostsza to taka, w której każdy po kolei opowiada historię lub jej fragment.

Co zrobić jeśli dziecko rozmawia na lekcjach?

Jeśli zauważysz że Twoje dziecko jest rozproszone i nie poświęca uwagi zajęciom szkolnym, najprawdopodobniej musisz wprowadzić w jego wychowaniu i w życiu rodzinnym kilka nowych zasad.

Oto sześć technik, które będą bardzo pomocne i kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę.

1. Stwórz w domu spokojną atmosferę

Nasza pierwsza wskazówka to sugestia, być za wszelką cenę starała się nie tracić cierpliwości i nie krzyczeć na dziecko. Zachowaj spokój i utrzymuj w domu spokojną atmosferę. Usuń czynniki rozpraszające i stresujące i dziecko i innych domowników.

2. Ogranicz czynniki rozpraszające dziecko w domu

Aby pomóc dziecku w walce z brakiem umiejętności skupiania się, ogranicz czas jaki maluch spędza przed ekranem telewizora. Nadużywanie tego typu rozrywek prowadzi do narastających trudności z koncentracją.

Ponadto, koniecznie monitoruj jaką ilość czasu pociecha spędza korzystając ze sprzętu elektronicznego i grając w gry komputerowe. Zastąp ten czas innymi rozrywkami. Dzięki temu dziecku będzie łatwej skoncentrować się na zajęciach.

Wspaniałym pomysłem jest zasugerowanie wspólnej zabawy z rówieśnikami. Gdy dziecko spędzi z nimi czas po szkole, będzie miało okazję do rozmów w czasie innym niż ten, który należy poświęcić na zajęcia.

Jeśli chcesz zmienić podejście dziecka rozmawiającego z rówieśnikami na zajęciach, najlepiej zacząć od rozmowy. Spraw, by była to rozmowa konstruktywna. Pamiętaj, że chodzi o to aby odkryć dlaczego dziecko tak łatwo traci koncentrację.

3. Problemy ze wzrokiem i słuchem

Gdy Twoje dziecko rozmawia na lekcjach i ma inne problemy szkolne, pomyśl o zabraniu go do lekarza na podstawową kontrolę wzroku i słuchu. Czasem problemy z koncentracją na zajęciach wynikają z trudności w widzeniu i słyszeniu.

4. Dawaj dziecku przykład pozytywnej postawy

Jeśli to możliwe, zalecamy unikanie kłótni w obecności dziecka. Takie konflikty mają ogromny wpływ na najmłodszych domowników. Dziecko które często jest świadkiem gwałtownych wymian zdań może mieć problemy ze skoncentrowaniem się na zajęciach w szkole.

Z drugiej zaś strony, pamiętaj o tym, że warto dzielić z dzieckiem pozytywne chwile i doświadczenia. To będzie dla niego źródło pozytywnych wrażeń i siły w życiu, które wyprą niepokój i rozproszenie.

5. Spędzaj z dzieckiem czas i poświęcaj mu uwagę

Codzienne spędzanie czasu z dzieckiem jest koniecznie. Róbcie pewne rzeczy razem. Na przykład poczytaj dziecku książkę, zagrajcie w grę, malujcie razem. Jeżeli to możliwe, zabieraj czasem dziecko ze sobą na zakupy.

Dzięki temu pociecha rozwinie zainteresowania, będzie też miała okazję do ćwiczenia koncentrowania się na jednej wykonywanej właśnie czynności.

Poświęcaj dziecku czas i uwagę, róbcie dużo rzeczy wspólnie.

6. Wprowadź w domu zasady

Musisz wprowadzić w domu określone zasady i przestrzegać ich. To sprawi, że dziecko przestanie rozmawiać zbyt dużo podczas lekcji. Oboje rodzice i wszystkie dzieci oraz pozostali domownicy muszą przestrzegać tych zasad. Ustal je razem z partnerem i wspierajcie się wzajemnie w przestrzeganiu i egzekwowaniu ich. Wzajemne wsparcie domowników jest bardzo konieczne dla dziecka w takiej sytuacji.

Nie trać nadziei. Pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko rozmawia na lekcjach i przeszkadza nauczycielom, zmiana zachowania jest jak najbardziej możliwa. Zalecamy przede wszystkim cierpliwość. Poświęć czas i uwagę dziecku w domu. Bardzo szybko zobaczysz poprawę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.