Druga mama - nasza ukochana ciocia i towarzyszka zabaw
Ciotki są zwykle tak samo podekscytowane dziećmi ich rodzeństwa jak ich matki. Są podstawowym filarem rodziny, które zawsze dają uściski, by pocieszyć swoje siostrzenice i siostrzeńców, i pomagają rodzicom, jak tylko mogą. Czasami są dla dzieci jak druga mama.
Miłość, którą ciotka odczuwa dla swojej siostrzenicy lub siostrzeńca, jest wyjątkowa, ponieważ jest pełna szczęścia i przygody. Stworzą przyjaźń pełną zaufania, psot, gier, a nawet odrobiną dyscypliny.
Chociaż ciotki mogą być bardziej tolerancyjne niż rodzice, potrafią wytyczać granice w sposób ostrożny i delikatny. Będą czuwać nad bezpieczeństwem swoich siostrzenic i bratanków jak druga mama.
Wszystkie te cechy pozwalają dzieciom widzieć swoją ciotkę jako drugą matkę. Dla nich ciotka jest przyjaciółką, a także obrońcą.
Moja druga mama opowiada mi historie
Ciotka prawie zawsze jest punktem równowagi między dzieckiem a rodzicami. Dobrze zna obydwie strony i dlatego jej punkt widzenia na pewne tematy, może być bardzo mądry.
Ciotki są również dobrym źródłem opowiadań. Zawsze potrafią przypomnieć sobie zabawne chwile ze swojego dzieciństwa z rodzeństwem i z miłością opowiadają je swoim siostrzenicom i siostrzeńcom.
Ciotka jest jak druga mama, ponieważ staje się pielęgniarką lub nauczycielką, jeśli jej siostrzenica lub bratanek tego potrzebuje. Dzieci jej brata lub siostry mogą znaleźć w niej bliskiego przyjaciela i powiernika. Zawsze będzie dbać o ich dobre samopoczucie.
Tylko ciotka może uściskać jak mama, zachowywać tajemnice jak siostra i dzielić szczęśliwe chwile, jak przyjaciel.
Rola ciotki w zdrowym rozwoju dziecka
Rola ciotki w życiu i rozwoju dzieci jest bardzo ważna pod wieloma względami. Jednym z nich jest aspekt psychologiczny, ponieważ jej rola jest ważna dla Podświadomej Struktury Rodziny.
Ta “Podświadoma struktura rodziny” rośnie wraz z istniejącymi wcześniej więzami rodzinnymi, które działają w naszej podświadomości.
Podświadoma struktura rodziny “To są rodzinne tajemnice. Więź z naszymi przodkami. Są to rzeczy, które są niewypowiedziane, częściowo powiedziane lub słabo zrozumiane. Wszystko, czego doświadczamy, kształtuje nas i determinuje naszą podświadomą psychikę”, wynika z artykułu psychologa Florencia del Rocio López.
Pojawienie się dziecka zmienia wszystko
Gdy nasza rodzina powiększa się o kolejnego członka życie każdego z nas się zmienia. Ciotki w efekcie, czują się jak druga matka która będzie opiekować się swoją siostrzenicą lub siostrzeńcem, jak gdyby był lub była ich własnym dzieckiem.
Wiele ciotek uczy się bycia matkami, gdy mają w ramionach swoją małą siostrzenicę lub siostrzeńca i znajdują nowe powołanie rozwijające instynkt macierzyński.
Wszystkie role i funkcje które były im przypisane, są na nowo definiowane wraz z pojawieniem się nowych dzieci w rodzinie. Siostry i siostrzeńcy sprawiają, że więzi między rodzeństwem – którzy są teraz mamą, tatą lub ciotką – są jeszcze bardziej bliskie.
Miłość między członkami rodziny na pewno wzrośnie w chwili gdy ciotka poczuje w swoim sercu miłość do małej siostrzenicy lub siostrzeńca. Kiedy utonie w tych małych oczkach i doświadczy czułości tej małej osoby, będzie żałować, że nie jest jej mamą.
Miłość ta będzie rosnąć i zmieniać się wraz z dorastaniem jej siostrzenicy czy siostrzeńca. Z czasem, ciocia zamieni się z ulubionego opiekuna na przyjaciela.
Nie zapominaj, że ciotki są ważne
Nie zapominaj, że ciotki mogą dzielić się swoimi zainteresowaniami z siostrzenicami i bratankami. Rodzice nie zawsze mogą w ten sam sposób dzielić się ze swoimi dziećmi, rzeczami które lubią robić, z powodu braku czasu lub z innych powodów.
Ponadto, zgodnie z naszym artykułem, ciotki i siostrzenice/siostrzeńcy mają wyjątkową więź podobną do tej którą dzieci dzielą z dziadkami. Chociaż różnica pokoleniowa, w tym przypadku, nie jest tak duża, a sposób okazania ich miłości jest zupełnie inny.
Melanie Notkin, założycielka Savvy Auntie (internetowa wspólnota dla ciotek i matek chrzestnych), wyjaśnia, że magia związków z ciotkami istnieje, ponieważ nie mają one takich samych obowiązków jak rodzice.
Rodzice muszą dyscyplinować swoje dzieci i jest to duża różnica pomiędzy relacjami pomiędzy dziećmi a nimi w porównaniu z tymi z ciocią.