Dobry ojciec zostawia dziecku wspaniałe dziedzictwo

Dobry ojciec zostawia dziecku wspaniałe dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 11 września, 2018

Rousseau mawiał, że jeden dobry ojciec wart jest stu nauczycieli. W rzeczywistości, jeśli głęboko się nad tym zastanowimy, okaże się, że niewiele osób wywiera na naszych wspomnieniach tak wczesne emocjonalne piętno, tak głęboki i decydujący odcisk.

Nasi ojcowie zostawiają po sobie dziedzictwo pełne lekcji, które pomagają nam stawić czoła życiu z większą odwagą i poczuciem bezpieczeństwa.

Kiedy dobry ojciec bierze swoje dzieci w ramiona, chroni je i dodaje im siły. Koi ich lęki, pociesza je i uśmiecha się do ich małych twarzy.

To idealnie małe miejsce między ojcowską klatką piersiową a jego ramionami jest wyjątkowe. To szczególne miejsce, w którym czujemy silne bicie jego serca.

Rodzicielstwo nie dotyczy tylko jednej płci. Zarówno matki, jak i ojcowie są przewodnikami dla swoich dzieci. Są nauczycielami i potężnymi wzorami do naśladowania w życiu ich synów i córek.

Co więcej, dziś coraz więcej kobiet zajmuje miejsca na rynku pracy i w świecie biznesu. W rezultacie mężczyźni odgrywają bardziej aktywną rolę w opiece i edukacji swoich dzieci.

Wielu ojców ma swój udział w obowiązkach domowych i innych pracach domowych. Są nawet mężczyźni, którzy wybierają życie samotnego rodzica.

W przeszłości rola mężczyzny w domu była ograniczana raczej do „żywiciela rodziny”. W razie potrzeby udzielał pomocy lub przystępował do egzekwowania dyscypliny.

Ale w przeważającej części rola mężczyzny w wychowywaniu dzieci była dość bierna. Dziś widzimy, jak to podejście się zmienia.

Dobry ojciec i syn na łące

Chociaż ojcowie nie mogą karmić piersią, odgrywają coraz bardziej aktywną rolę w karmieniu swoich maluszków.

Też budzą się tysiące razy w ciągu nocy i mało śpią. Zmieniają pieluchy i kołyszą swoje potomstwo z taką samą miłością i czułością jak matka. I czują taką samą potrzebę trzymania swoich dzieci blisko siebie.

O tym właśnie chcemy dziś porozmawiać na Jesteś Mamą.

Dobry ojciec i jego wartości trwają wiecznie w sercu dziecka

Żyjemy w świecie, w którym wydaje się, że nic nie trwa wiecznie. Tak jak powiedział niedawno zmarły socjolog Zygmunt Bauman, jesteśmy zdeterminowani przez płynne społeczeństwo, które wszystko poddaje recyklingowi. Rzeczy trwają bardzo krótko i są zastępowane przez inne w naszej bezgranicznej ambicji konsumowania i eksperymentowania…

Teraz, gdy nasze dzieci dorastają, mogą ulec zniekształcającemu wpływowi tej konsumpcyjnej tendencji. Na szczęście jest coś, co zawsze będzie stanowić ich korzenie – nasze dzieci zawsze będą nosiły trwałe dziedzictwo, które zostawił im ich dobry ojciec, zawsze starający się prowadzić je przez życie.

Wpływ ojca nigdy się nie kończy i nigdy nie można go niczym zastąpić.

Każda porada, znaczące wspomnienie, uścisk… Te chwile są jak kostki cukru, które rozpuszczają się w dziecięcym sercu, wypełniając je słodyczą, magią i determinacją. To jest coś trwałego, stałego i wiecznego.

Dobry ojciec to mądry ojciec, który zna swoje dziecko

William Szekspir zostawił nam w spadku swoje przemyślenia: „Ojciec, który zna swoje dziecko to mądry ojciec”. Bez wątpienia Szekspir ujął w słowa wielką prawdę.

Wychowywanie dzieci to nic innego jak kształtowanie umysłów, wszywanie mocnych idei i kierowanie tendencjami, pragnieniami i pasjami. Dobry ojciec to ten, który każdego dnia stara się poznać swoje dzieci.

Pomaga im zarządzać emocjami. Zna ich zainteresowania, ich pasje i marzenia. Pomaga im stworzyć własną silną, zdrową, wolną i niepowtarzalną tożsamość.

Bycie ojcem przypomina Ci, że byłeś kiedyś dzieckiem

Dobry ojciec i syn - spędzają razem czas

Terapeuci i inni specjaliści często przypominają nam się, że nigdy nie powinniśmy tracić z oczu naszego wewnętrznego dziecka. Dobry ojciec to człowiek, który dobrze rozumie odpowiedzialność, którą nosi na swoich barkach.

Wie także, że musi dbać o swoje zdrowie emocjonalnie i psychicznie, aby dać z siebie wszystko. Jednocześnie dobry ojciec nigdy nie traci z oczu swojego wewnętrznego dziecka.

  • W ten sposób pielęgnuje zdolność cieszenia się chwilą. Postrzega teraźniejszość jako miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Jego dzieci żyją w ekscytującym świecie, pełnym nadziei, improwizacji, radosnej zabawy, śmiechu i swobody…
  • Dzieci uwielbiają bawić się z tym gigantycznym bohaterem, którym jest ich tata. Dobry ojciec lubi spędzać czas ze swoimi dziećmi, pamiętając własne dzieciństwo. Robi śmieszne miny, biega ze swoimi dziećmi, śpiewa i śmieje się do rozpuku…

Najlepszą spuścizną, jaką dobry ojciec może zostawić dziecku jest CZAS

Na Jesteś Mamą nieustannie podkreślamy ten punkt. Najlepszym darem, jaki możemy ofiarować naszym dzieciom, jest nasz czas.

Nasze dzieci potrzebują naszej uwagi i ważnych momentów. Potrzebują przeżyć takie chwile, które pozostaną na zawsze w ich wspomnieniach.

Dobry ojciec o tym wie i potrafi oddzielić obowiązki służbowe od czasu spędzanego z rodzinnego. Daje mu to okazję, by poświęcić czas na opiekowanie się dziećmi, troskliwie i z uczuciem.

Rozumie, że to jest jego największy priorytet. Dobry ojciec wie, że jego życie nie ma sensu, jeśli nie spędza dobrze czasu ze swoimi dziećmi każdego dnia.

Dobry ojciec i syn - razem śpią na kanapie

Wszystko, co dobry ojciec daje swoim dzieciom, to skarb, który będą pamiętać na zawsze. Dziecko nigdy nie zapomni tych pełnych pewności uścisków, które sprawiły, że poczuło się tak pewne, tak bezpieczne, tak kochane…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.