Czułość – jak pomóc dziecku rozwinąć tę cechę?
Być może usłyszałaś kiedyś słowa w rodzaju: “Och, mam nadzieję, że Twoje dzieci będą umiały okazywać czułość.” lub “Musisz się upewnić, że Twoje dziecko potrafi okazywać czułość, aby nie cierpiało”. Jeśli tak jest, nie przejmuj się. W tym artykule znajdziesz rady, które ułatwią dziecku zrozumienie dlaczego czułość jest tak ważna.
Czułość, a raczej jej okazywanie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na rozwój emocjonalny dziecka i umiejętność tworzenia relacji w przyszłości. Gdy dzieci nauczą się być czułe, w przyszłości będą wiedziały jak przyjmować uczucia od innych.
Oczywiście, niektóre dzieci są z natury bardziej czułe niż inne. Każde dziecko posiada inny charakter i dlatego musimy uważać na uogólnienia. Pamiętaj, że każde dziecko ma własne wymagania i potrzeby.
Jeśli Twoje dziecko nie jest tak czułe, jak inne, nie musisz się martwić. Po prostu potrzebuje więcej czasu aby stać się uczuciowym lub okazywać innym czułość. W tym aspekcie musimy wykazać się mądrością i cierpliwością, aby dać dziecku czas na rozwój emocjonalny.
Należy pamiętać, że miłość i ekspresja uczuć to zachowanie, które ma znaczny wpływ na wiele obszarów życia. Czy chciałabyś, aby dziecko było bardziej czułe w stosunku do innych członków rodziny? W tym artykule podamy kilka rad, które ułatwią Twojemu dziecku okazywanie czułości.
Jak pomóc dziecku okazywać czułość
1. Spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem.
Jeśli chcesz mieć czułe dziecko, oprzyj swoją relację z nim na miłości. Dzieci uczą się odnosić do innych ludzi w oparciu o to, jak są traktowane przez najbliższych, co oznacza, że jeśli Twoje dziecko czuje się kochane, będzie bardziej otwarte na wszystko, czego chcesz je nauczyć.
Jeśli odpowiednio zajmiesz się swoimi potrzebami fizycznymi i emocjonalnymi, będziesz mieć stabilne i bezpieczne środowisko rodzinne, łatwiej Ci będzie okazywać uczucia innym osobom.
Wielu rodziców planuje wspólne zajęcia przed snem, takie jak np. czytanie bajek. Inną opcją jest wspólne spędzanie czasu w soboty na wykonywaniu różnych zadań.
2. Rodzice powinni zawsze dawać dobry przykład
Duża część tego, czego dzieci się uczą, jest realizowana poprzez obserwację postaw rodziców. Dlatego bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę własną postawę (i zachowanie partnera) w każdym możliwym scenariuszu, szczególnie w sytuacji konfliktu.
Trzeba przyznać, że nikt nie jest doskonały, ale najważniejszą rzeczą jest praca nad poprawą aspektów, które uniemożliwiają nam poprawę lub promowanie zdrowego środowiska.
Dobrym sposobem na naukę uczuć i miłości jest próba przyczynienia się do dobrobytu społeczności w jakiś sposób. Jeśli zapewniasz pomoc tym, którzy jej potrzebują, Twoje dziecko zrozumie, jak ważne jest, aby odnosić się do innych z szacunkiem i współpracować, aby stworzyć przyjemne do życia środowisko.
3. Zawsze ucz dziecko szczerości i pokory
Unikaj wybuchów negatywnych emocji, gdy dziecko popełni błąd. Kiedy je besztasz, przerażasz je i zostawiasz w nim negatywny ślad. Zamiast tego spróbuj nawiązać z nim dialog. Zapytaj je, co się stało, czy wpłynęło na kogoś swoimi działaniami i spróbuj je nauczyć przepraszać.
Wyjaśnij dziecku, jak uniknąć tego samego błędu w przyszłości. Zawsze bądź uczciwa i skromna. Jak powiedzieliśmy wcześniej, nikt nie jest doskonały, ale możemy poprawić swoją postawę, jeśli będziemy się wspierać i pielęgnować pozytywne emocje.
4. Wykonuj proste czynności i ćwiczenia
Oczyszczenie umysłu jest bardzo ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia poczucia spokoju w czasie stresu. Uprawiaj ulubiony sport lub po prostu wybierz się na spacer, abyś była bardziej uważna, kiedy zajmujesz się dzieckiem.
5. Naucz dziecko, że zainteresowanie innymi ludźmi jest ważne
Dobrze jest, aby dzieci uświadomiły sobie znaczenie dbania i wypełniania swoich zobowiązań wobec innych osób. Powinny postępować właściwie, nawet jeśli jest to trochę trudne i muszą szanować innych ludzi, nawet jeśli ktoś nie zachowuje się właściwie wobec nich.
Poza rozmowami z nauczycielami dziecka o jego ocenach, możesz także dowiedzieć się, jak rozwija się społecznie i jakie zachowania prezentuje wśród swoich rówieśników. Zachęć dziecko, aby rozwiązywało swoje problemy lub nieporozumienia z rówieśnikami i aby nie poddawało się za pierwszym razem. Pomagaj i podpowiadaj mu, aby mogło samodzielnie pokonywać przeszkody.
6. Zapewnij dziecku możliwość kochania
Wyrażając swoją wdzięczność i przywiązanie do innych, dzieci stopniowo stają się wspaniałomyślne i współczujące. Co więcej, jeśli okazywanie uczuć nie stanowi dla nich problemu, jest bardziej prawdopodobne, że będą szczęśliwe i zdrowe. Jeśli możesz, pomóż dziecku wypełnić jego obowiązki. Jeśli Twoje dziecko nauczy się jak wykonywać rutynowe czynności, nie będziesz mieć w przyszłości problemów, gdy poprosisz je o wykonanie nowego zadania.
Rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna. Zbliż się do dziecka i zajmuj się jego codziennymi sprawami, które rozwijają wartości i stymulują jego umiejętności społeczne. Na przykład możesz porozmawiać z nim o sprawiedliwości i niesprawiedliwości. Nie zapomnij dać mu przestrzeni do wyrażania swoich opinii i pomysłów.
Jest również bardzo ważne, abyś wiedziała, jak nauczyć dziecko wyrażać swoją wdzięczność w nawet najbardziej codziennych sytuacjach. Zachęć je, by mówiło “proszę” i “dziękuję” ze szczerością lub w razie potrzeby wykonywało ładne gesty, takie jak uścisk wdzięczności.
7. Zachęć dziecko do zmian
Dzieci zawsze będą zainteresowane rozwiązywaniem problemów z nimi związanych, dlatego ważne jest, aby uczyły się przyjmować właściwe role i prawidłowo funkcjonować, jeśli pojawią się problemy lub trudności. Pamiętaj, że możesz pomóc dziecku rozwiązywać jego dylematy i wzmocnić zdolność podejmowania decyzji.
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest zainteresowane jakąś sprawą, pomóż mu zaangażować się i zmotywuj je do promowania rozwiązań lub wspierania inicjatyw. Zachęcaj je nie tylko do pomagania innym, ale także do współpracy z innymi ludźmi. To sprawi, że w miarę upływu czasu stanie się bardziej czułe.
Postępując zgodnie z tymi zaleceniami zauważysz, że okazywanie czułości nie stanowi problemu dla Twojego dziecka. Krok po kroku, pomożesz swojemu dziecku stać się czułym i kochającym człowiekiem, potrafiącym wyrazić swoje uczucia i z łatwością otworzyć się na innych. Nie chodzi o to, aby zmienić charakter dziecka, ale dać mu możliwość wyrażenia siebie, dzięki czemu stanie się szczęśliwsze.
Okazywanie uczuć nie jest trudnym zadaniem. Jest to ćwiczenie empatii i cenna okazja do rozwoju osobistego, a także doświadczenie uczenia się i zdobywania wiedzy o sobie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Reyna, A. C. H. C. G., Anette, D. G., Andrade, M., Roa, D. G., Estrada, D. G., Erika, D. R. A. S. M., … & Mendoza, C. S. G. Aprendizaje social de Albert Bandura: Marco teórico. https://campus.autismodiario.com/wp-content/uploads/2017/07/Vicario2.pdf
- Torres, L. E. (2019). ¿ Qué es la crianza de los hijos?. REDES. Revista de Divulgación Crisis y Retos en la Familia y Pareja, 1(2), 29-34. http://cuved.unam.mx/revistas/index.php/RRDCR/article/view/240