Czego nigdy nie mówić dziecku – 10 przykładów
Słowa mogą zmienić życie dziecka na zawsze. Dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, czego nigdy nie mówić dziecku, nawet jeśli jesteśmy zdenerwowani.
Rodzice powinni bardzo uważać na swoje słowa i mieć świadomość, czego nigdy nie mówić dziecku, bo niefortunne zwroty mogą wywrzeć znaczący wpływ na jego życie.
Wszystkie słowa wywołują jakiś skutek, niektóre pozytywny, inne – negatywny. W tym artykule przedstawimy zwroty, których nie należy nigdy używać zwracając się do dziecka.
Czego nigdy nie mówić dziecku – zakazane słowa i zwroty
1. “Zrobię to za Ciebie”
To normalne, że jako rodzic chcesz mieć kontrolę nad sytuacją, aby życie Twojego dziecka była łatwiejsze. Jednak jeśli będziesz używać tego wyrażenia w stosunku do jego pracy domowej, obowiązków domowych czy codziennych zadań, dziecko może stracić motywację. Lepiej pomagać dziecku, gdy samo wykonuje te zadania niż je wyręczać.
2. “Nie płacz”
Niektórzy rodzice często tak mówią, zwłaszcza do chłopców. Te słowa nie niosą ze sobą nic dobrego, bo uczą dziecko ukrywać emocje. Nie powinnaś ganić dziecka za okazywanie smutku lub frustracji w formie płaczu.
3. “Czemu nie jesteś jak Twój brat/siostra?”
Porównania mogą być szkodliwe na każdym etapie życia. Czemu mamy sprawiać, by dziecko czuło się źle? Zamiast takich zwrotów chwal dziecko i podkreślaj dobre cechy jego charakteru. Mów o rzeczach, które czynią je wyjątkową osobą. Powinno czuć, że szanujesz je i podziwiasz jako odrębną osobę.
4. “Obiecuję”
Nie należy używać tego słowa jeśli nie masz zamiaru i pewności, że go dotrzymasz. Niespełniona obietnica to znak dla dziecka, że nie może Ci ufać na tyle, na ile sądziło. Mów “spróbuję”, aby dziecko nie ekscytowało się nadmiernie bez potrzeby.
5. Obgadywanie innych
Istnieje wiele zwrotów, których możesz użyć, by mówić źle o innej osobie. Gdy usłyszy je Twoje dziecko, może je zapamiętać, co wpłynie na jego dalsze zachowanie. Pamiętaj, że jesteś wzorem dla dziecka. Będzie imitowało to, co robisz i mówisz. Jeśli chcesz, by zwracało się do innych z szacunkiem, musisz dawać mu przykład.
6. “Bo tak powiedziałam”
To znany i utarty zwrot, używany przez rodziców, gdy nie chcą usprawiedliwiać swojego działania. Spróbuj go unikać. Lepiej podać dobre argumenty, które tłumaczą Twoją decyzję. Dziecko nie przestanie źle się zachowywać, jeśli nie podasz mu wyraźnego i zrozumiałego powodu.
7. “Zamknij się”
Takich słów nie powinnaś mówić do nikogo, zwłaszcza do dziecka. Nie tylko są niegrzeczne, ale również uniemożliwiają dziecku wyrażanie samego siebie. Wywołują również wrogość. Zamiast tych słów możesz wcześniej wytłumaczyć dziecku, że nie powinno odzywać się w określonym momencie, żeby nie przeszkadzać innym.
8. “Jesteś taki… (nacechowany negatywnie przymiotnik)”
Rodzice używają czasem tego zwrotu, gdy są źli, a takie słowa wzmacniają uczucie złości i zawodu w dziecku. Jeśli rodzice stale tak mówią, dziecko w końcu im uwierzy. Takich słów powinno się używać jedynie by podkreślić mocne strony i talenty dziecka, a tym samym podnieść jego samoocenę.
9. “Popamiętasz, jak mama/tata wróci do domu”
Taki zwrot często pojawia się, by poinformować o karze, którą dziecko otrzyma po powrocie rodziców do domu. To znak braku autorytetu rodziców. Pokazuje, że nie wiesz, jak poradzić sobie z daną sytuacją.
Jeśli złe zachowanie malucha nie jest korygowane w momencie, w którym ma miejsce, dziecko zapomni o tym, co zrobiło, a kara nie odniesie zamierzonego skutku. Takie groźby doprowadzą również do stworzenia złego i zaburzonego obrazu mamy lub taty, bo dziecko zacznie się ich bać.
10. “Zostaw mnie w spokoju”
Jeśli często używasz takich słów, dziecko może źle je zinterpretować. Może zacząć wierzyć, że irytuje Cię jego obecność. Gdy jesteś zirytowana, powinnaś powiedzieć o tym dziecku i poinformować je, że to może nie być najlepszy moment na rozmowę. Kiedy poczujesz się lepiej, możecie wrócić do tematu i cieszyć się ze wspólnie spędzanego czasu.