Akwizycja języka u dzieci: jak ją wspomagać?

Akwizycja języka u dzieci: jak ją wspomagać?

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2019

Komunikacja to kluczowa część życia każdego człowieka. Właśnie dlatego warto zastosować działania, dzięki którym akwizycja języka u dzieci (czyli rozwijanie umiejętności mowy w ujęciu fachowym) stanie się łatwiejsza. Z pewnością przełoży się to na lepszy rozwój społeczny i emocjonalny.

Mowa ułatwia wchodzenie w interakcje z innymi osobami. Nic dziwnego, że akwizycja języka u dzieci, która rozpoczyna się już w momencie przebywania w łonie mamy, odgrywa tak ważną rolę w życiu społecznym. Odkryj pięć działań, które wspomogą rozwój umiejętności językowych u Twojego malucha.

Akwizycja języka u dzieci

Wiele mam niepokoi się, gdy ich dzieci nie zaczynają mówić w tym samym czasie, co ich rówieśnicy. Jednak na akwizycję języka wpływa wiele czynników. Niektóre z nich są związane ze zdrowiem dziecka. Mówiąc bardziej szczegółowo, wiążą się z poprawnym rozwojem układu nerwowego dziecka oraz jego aparatu słuchu i mowy.

Kolejny istotny czynnik, który wpływa na rozwój mowy, to związki, jakie dziecko ma z dorosłymi. Muszą zapewniać odpowiednią dozę stymulacji, aby wzmocnić komunikację i motywację.

Powinny wspierać wchodzenie w interakcje i zachęcać do naśladowania, które stanowi doskonały sposób nauki. W dużej mierze dzieci uczą się mówić słuchając mówiących rodziców.

Działania, które wspomagają rozwój umiejętności językowych u dzieci

Od narodzin do 6 miesiąca życia

Mów do dziecka, nawet jeśli ono tylko mamrocze

Powinnaś mówić do dziecka od samego momentu jego narodzin. To działa, nawet jeśli uważasz, że maluch jeszcze Ciebie nie rozumie albo nie jest w stanie odpowiedzieć. Akwizycja języka u dzieci poprawia się, gdy inni zaczynają rozmawiać z nimi od pierwszych dni ich życia.

Dziewczynka mówiąca do mikrofonu
Właśnie wtedy dzieci zaczynają kojarzyć zjawiska fonetyczne z przedmiotami znajdującymi się w ich otoczeniu. Możesz opowiadać maluszkowi krótkie historyjki, które zachęcą go do naśladowania ruchów ust i dźwięków pojawiających się w opowiadaniu.

Imituj dźwięki, które wydaje dziecko

Kiedy Twój maluszek zaczyna gaworzyć, powinnaś starać się naśladować wydawane przez niego odgłosy patrząc mu prosto w oczy. Dzięki temu Twoja pociecha będzie uczyła się komunikacji werbalnej.

Fakt, że dorosły odpowiada na jego wypowiedź podobnym działaniem, pomoże dziecku pojąć, że osiągnęło cel komunikacji: zostało zrozumiane.

Od 6 miesiąca życia wzwyż

Masaż twarzy

Wykonywanie delikatnego masażu twarzy dziecka wspomoże stymulację mięśni zaangażowanych w naukę mowy. Zaliczamy do nich między innymi policzki oraz dolną i górną szczękę. Masaż nie tylko stymuluje mięśnie. Oprócz tego wzmacnia więź między rodzicami a maluszkiem dzięki długotrwałemu kontaktowi fizycznemu.

Ten rodzaj stymulacji można wykorzystać do zapoznania dziecka z częściami jego twarzy. To wspomoże rozwój mowy malucha i naukę słownictwa. Wskazywanie na te części ciała i mówienie o nich używając ich nazw sprawi, że te istotne informacje zostaną zakodowane w mózgu dziecka.

Wykonując masaż możesz jednocześnie powoli i wyraźnie nazywać każdą część ciała, której dotykasz. Takie działanie sprawi, że akwizycja języka u dzieci stanie się łatwiejsza.

Ćwiczenia oddechowe

Kolejny sposób na rozwój akwizycji językowej u dzieci to ćwiczenia oddechowe. Na początku maluszek uczy się rozróżnić wdechy, wydechy i wydmuchiwanie powietrza. Następny krok to nauka kontrolowania intensywności, trwania i kierunku tych działań oraz poprawne wytwarzanie dźwięków.

Rodzice mogą skorzystać z różnych ćwiczeń, które pomogą dziecku rozwijać umiejętności językowe. Pośród nich znajdują się zabawy z piłeczką do tenisa stołowego.

Chłopiec ćwiczący z logopedą - akwizycja języka u dzieci

Maluch musi dmuchać na piłeczki, aby sprawić, że zaczną toczyć się po płaskim podłożu. W zależności od siły, z jaką będzie dmuchał, może eksperymentować z ruchem piłeczek, prędkością, z jaką się toczą i z kierunkiem, w którym lecą.

Kolejne fajne ćwiczenie oddechowe polega na wykorzystaniu instrumentów muzycznych dętych, na przykład fletów, harmonijek, a nawet gwizdków. Grając na nich dziecko uczy się kontrolować ilość powietrza, które musi wydychać. W zależności od intensywności wydechu usłyszy dźwięk wydawany przez instrument i będzie uczyło kontrolować się długość jego trwania.

Wsparcie i przykłady do naśladowania

Właściwa akwizycja języka u dzieci opiera się przede wszystkim na czerpaniu przykładów od osób stanowiących wzór do naśladowania. Istotną role pełni również wsparcie zapewniane przez osoby z najbliższego otoczenia maluszka.

Musisz z szacunkiem słuchać tego, co mówi Twoja pociecha. Nie przerywaj jej wypowiedzi. Jeśli będzie popełniała błędy, spokojnie i cierpliwie ją poprawiaj. W żadnym wypadku nie śmiej się z niej ani nie krytykuj.

Pamiętaj, aby nie mówić w negatywny sposób o rozwoju językowym dziecka, zwłaszcza gdy jest w okolicy i może Cię usłyszeć.

Takie zachowanie tylko pogarsza sytuację, a reakcja dziecka może być odwrotna do tego, czego oczekujesz. Co więcej, może odbić się na jego poczuciu własnej wartości.

Istnieje wiele działań, które wspomagają naukę języka u dzieci. Jednak przede wszystkim musisz pozwolić dziecku rozwijać się w jego własnym tempie, zapewniając mu jednocześnie ciągłe wsparcie i stymulację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.