20 fraz wzmacniających poczucie własnej wartości u dzieci

Dobra samoocena stanowi solidną podstawę do nawiązania zdrowych relacji. Mając to na uwadze, oto kilka zwrotów, które pomogą wzmocnić poczucie własnej wartości dzieci.
20 fraz wzmacniających poczucie własnej wartości u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2021

Poczucie własnej wartości ma kluczowe znaczenie w życiu każdego człowieka: pozwala mu czuć się bezpiecznie, ustanawiać granice i utrzymywać zdrowe relacje. Dlatego praca nad nim musi być ciągłym zadaniem, które zaczyna się we wczesnym okresie życia.

W tym sensie rodzice i inni dorośli odgrywają centralną rolę w budowaniu samooceny u maluchów. Oto 20 zwrotów, które pomogą Ci wzmocnić poczucie własnej wartości u dzieci.

Dlaczego poczucie własnej wartości u dzieci jest ważne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dziecko z dobrą samooceną to dziecko pewne siebie. Później stanie się odpowiedzialnym i taktownym dorosłym w stosunku do innych ludzi, zwracającym uwagę na emocje własne i innych.

Dziecko z wystarczająco wysoką samooceną nie będzie starało się krzywdzić innych poprzez zastraszanie, ponieważ jego bezpieczeństwo i poczucie własnej wartości nie zależą od siły, którą okazuje wobec innych.

20 fraz wzmacniających samoocenę u dzieci

Solidna samoocena jest budowana na podstawie naszej własnej wiedzy i tego, co rozpoznają w nas inni ludzie. Wiara w siebie, uznanie własnej wartości i znajomość własnych możliwości są podstawą budowy zdrowej struktury psychicznej.

Oto kilka zwrotów, których możesz użyć wobec swoich dzieci, aby wzmocnić ich poczucie własnej wartości:

1. „Ufam ci”

Dziecko, które dorasta w atmosferze pewności siebie, będzie mogło walczyć o swoje marzenia i znaleźć na to siłę.

2. „Dobrze sobie z tym radzisz!”

Kiedy dzieci uczą się robić rzeczy, takie jak sport lub czytanie, bardzo ważne jest, aby zapewnić im dawkę motywacji. To nie tylko je zachęca, ale także uczy, że proces jest ważniejszy niż wynik.

3. „Możesz poprosić o pomoc, kiedy tylko jej potrzebujesz”

Bardzo ważne jest, aby dzieci wiedziały, że nie muszą robić wszystkiego same. W przypadku napotkania wyzwania lub trudności, których nie są w stanie samodzielnie pokonać, mogą poprosić o pomoc.

4. „Chciałabym, żebyś mi w tym pomógł, dobrze?”

Dzieci muszą być częścią domu, w którym mieszkają. Dobrze, że przydzielamy im obowiązki stosownie do wieku, ponieważ nie tylko nauczą się angażować w zadania, ale także sprawią, że poczują się ważne.

5. „Każdy popełnia błędy i nie ma w tym nic złego!”

Ważne jest, aby dzieci wiedziały, że każdy popełnia błędy, niezależnie od wieku. Błędy należy traktować naturalnie, aby nie powodowały frustracji, gdy się pojawiają.

6. „Każdy ma jakąś super moc”

To zdanie można dostosować do wieku, ale przesłanie zawsze będzie takie, że wszyscy mamy coś, co nas charakteryzuje i wzmacnia. Wszyscy ludzie mają jakiś dar, ale może nie zawsze taki sam co inni.

Jako dorośli powinniśmy wspierać dzieci i pomagać im odkryć, na czym polega ich „super moc”.

7. „Jesteś dla mnie kimś wyjątkowym”

Nawet jeśli dzieci wiedzą, że je kochamy, nigdy nie powinniśmy przestać im tego powtarzać.

8. „Bardzo dobrze sobie poradziłeś”

To wyrażenie może być użyte zwłaszcza na końcu zadania lub odpowiedzialności, które im przydzieliliśmy. Ważne jest, aby zauważyli, że doceniamy ich wysiłek i to, co zrobiły.

Ojciec przybijający piątkę swojej córce.

9. „Masz rację”

Czasami my, dorośli, jesteśmy zbyt dumni i nie potrafimy przyznać, że maluchy czasem w domu mają rację. Musimy jednak przełamać ten dystans i pokazać im, że również potrafimy rozpoznać swoje ograniczenia. Dzieci też mają dobre pomysły, które mogą wnieść do wspólnego, a my też z pewnością możemy się od nich czegoś nauczyć.

10. „Próbuj dalej, a odniesiesz sukces!”

Ważne jest, abyśmy wpajali im wartość wysiłku, nawet jeśli za pierwszym podejściem sprawy nie układają się dobrze. Przekaż im, że liczy się dawanie z siebie wszystkiego i niepoddawanie się.

11. „Rozumiem, jak się czujesz”

Przez długi czas głównymi zwrotami używanymi do pocieszania innych było coś w rodzaju „nie płacz, nic takiego się nie stało”. Doprowadziło to jednak do tego, że dzieci uspokoiły swoje emocje tak, jakby wyrażanie ich było niewłaściwe.

Teraz, gdy nauczyliśmy się, jak ważne jest zarządzanie emocjami, musimy potwierdzić to, co czują i zachęcić je do dzielenia się tym, jeśli chcą.

12. „To, co myślisz, jest dla mnie bardzo ważne”

Pełne szacunku rodzicielstwo ma na celu wyeliminowanie praktyk zorientowanych na dorosłych, zgodnie z którymi jedynymi osobami, które mogą mieć rację lub mieć własne zdanie, są rodzice.

„Kiedy dorośniesz, będziesz miał coś do powiedzenia”. „Kiedy dorośniesz, to zrozumiesz”. Oto niektóre z wyrażeń, które wykluczają dzieci jako aktywne podmioty, z ich własnymi pomysłami i uczestnictwem.

Dlatego starajmy się odwrócić te zwyczaje i zachęcić dzieci do posiadania własnej przestrzeni, w której mogą dzielić się swoimi przemyśleniami i uczuciami i gdzie są one uznawane za ważne.

13. „Dziękuję Ci za pomoc”

Bycie wdzięcznym to nawyk, który znacznie ułatwi im życie. I dobrze, że od najmłodszych lat dzieci uczą się tego na przykładach. Tak więc, kiedy nam pomagają, ważne jest, aby dać im znać, że jesteśmy wdzięczni za ich działania.

14. „Jesteś kimś wyjątkowym”

Od najmłodszych lat ważne jest, aby dzieci wiedziały, że są wyjątkowe i nie muszą się z nikim porównywać.

15. „To, co zrobiłeś, było bardzo ważne”

Pożyczenie zabawki, pomoc babci w zmywaniu naczyń czy młodszemu bratu w odrabianiu lekcji to dobre i altruistyczne działania. Dobrze jest je wzmacniać życzliwymi wiadomościami.

16. „Masz ważne miejsce w tej rodzinie”

Poza faktem, że dzieci dostrzegają, że są ważne dla nas, ich rodziców, ważne jest również, abyśmy uznali, że są ważne dla całej społeczności, do której należą.

Zapewnienie im tego miejsca w rodzinie i wzmocnienie poczucia przynależności sprawi, że poczują się wyjątkowo.

17. „Nie mogę tego za Ciebie zrobić, to Ty jesteś tym, który musi to zrobić, ale będę przy Tobie, aby Cię wesprzeć”

Wiele razy, gdy dzieci są zmęczone, zdenerwowane lub przestraszone, proszą nas, abyśmy zrobili to lub tamto dla nich. Jednak dobrze jest zachęcić je do robienia rzeczy samodzielnie i dać im znać, że będziemy je wspierać.

18. „Cokolwiek się stanie, możesz mi zaufać”

Dzieci powinny nawiązywać relacje z dorosłymi w oparciu o zaufanie i bezpieczeństwo, a nigdy ze strachu. Dzięki temu będziemy pierwszymi osobami, do których zwrócą się, gdy mają problem lub potrzebują pocieszenia. Ważne jest, aby im przypomnieć, że zawsze będziemy przy nich.

Matka pocieszająca swoją młodą córkę.

19. „Bez względu na to, co myślą inni, jesteś dużo wart”

Dzieci muszą się nauczyć, że są warte znacznie więcej niż to, co myślą lub mówią inni, niezależnie od tego, czy są to dorośli, czy ich rówieśnicy. W ten sposób mogą rozwijać własną osobowość i podejmować własne decyzje, bez konieczności podążania za tłumem.

20. „Możesz mówić to, co myślisz, o ile mówisz to z szacunkiem”

Ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat uczyły się wyrażania siebie i wyznaczania granic oraz aby robiły to w sposób asertywny i pełen szacunku.

Wniosek dotyczący fraz wzmacniających samoocenę dzieci…

Poczucie własnej wartości u dzieci to coś, co gotuje się „na wolnym ogniu”, w małych, codziennych czynnościach. I to dobrze, bo dzieci muszą cały czas wiedzieć, że są ważne i wartościowe. Nie tylko wtedy, gdy zdobędą jakieś trofeum lub przyniosą ze szkoły dobrą ocenę. Dlatego pamiętaj o tych zwrotach, aby wzmocnić poczucie własnej wartości dzieci i używaj ich regularnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goleman, Daniel. El cerebro y la inteligencia emocional: nuevos descubrimientos. B de Books, 2015.
  • Seitun, Maritchu. Capacitación emocional para la familia. Grijalbo, 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.