The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore: wspaniały film krótkometrażowy

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore: wspaniały film krótkometrażowy
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore to piękny film krótkometrażowy, który zachęca dzieci do czytania.

Dobrym pomysłem jest zachęcanie dzieci do czytania już od najmłodszych lat. Dlatego w tym artykule przedstawiamy wspaniałą krótką animację o latających książkach, trwającą około 15 minut. Pozwoli nam ona zastanowić się nad znaczeniem i wartością książek oraz  czytania w naszym życiu.

Tytuł tego filmu krótkometrażowego to The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore. Wyreżyserowali go William Joyce i Brandon Oldenburg, został on wydany w 2011 roku. Zdobył tez kilka nagród, w tym Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego w 2012 roku.

Na co jeszcze czekasz? Kliknij tutaj, aby obejrzeć ten piękny film… ale nie zapomnij wrócić później do naszego artykułu!

Czytanie ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju i edukacji każdego człowieka .   A zwłaszcza dla młodszej populacji. Czytając dana osoba uczy się i rozwija liczne umiejętności poznawcze, takie jak refleksja, analiza, obserwacja, uwaga, kreatywność itp.

Dzieci czytające książki często są  bardziej samodzielne , a ich sposób myśl enia  bogatsz y  i bardziej zróżnicowan y Są mniej uprzedzone, mają w sobie więcej szacunku i lepiej przyswajają informacje oraz wiedzę. Dzięki temu możemy z całą pewnością stwierdzić, że czytanie jest bardzo korzystne dla rozwoju małych dzieci. 

Klatka z filmu
© Moonbot Studios

Wychowywanie dzieci zainteresowanych czytaniem

Aby dzieci zainteresowały się czytaniem  książek , ważne jest, aby rodzice nad tym pracowali. Aby stworzyć dobrych czytelników, ważne jest zapewnienie im wielu możliwości rodzinnego czytania opowiadań i książek w domu. Dzięki temu dzieci dorosną mając dobry nawyk w postaci chęci czytania.

W tym sensie należy podkreślić, że nie chodzi o ich zmuszanie   do czytania. Zamiast tego powinieneś zachęcić je do odkrywania wszystkich różnych historii i przygód, które mogą znaleźć na kartkach książki, a następnie przeżywania przygód różnych książkowych postaci.

„Czasownik opisujący czytani e , podobnie jak opisujący kochani e  i marzenie , nie powinien być używany w formie rozkazującej. Czytanie musi być formą szczęścia . A przecież  nikogo nie można zmusić do szczęścia”.

Jorge Luis Borges

Krótkometrażowy film  The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore     pozwala nam zastanowić się nad tym wszystkim.   

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore  to niemy, animowany film krótkometrażowy. Ale pomimo tego, że nie zawiera dialogów ani narracji, widz będzie cały czas przyklejony do ekranu, ponieważ fabuła, obrazy i akompaniament muzyczny są świetnej jakości i niezwykle wciągają już od pierwszej minuty.

Scena z The Fantastic Flying Books of Mr.
© Moonbot Studios

W tym poruszającym i pełnym humoru filmie krótkometrażowym występuje pan Morris Lessmore, miłośnik książek i opowiadanych przez nie historii. Pewnego dnia ten człowiek zostaje złapany przez wielki huragan, który przenosi go do innego, szarego i wyludnionego świata.

Na szczęście w tym miejscu spotyka kobietę, która przemierza niebo z pomocą grupy latających książek. Kobieta wręcza mu jedną z nich, która zaprowadzi go do magicznej biblioteki pełnej książek, które wydają się żywe. Od tego momentu zaczyna żyć z tymi książkami i spędza dni na czytaniu ich, naprawianiu i pisaniu własnych historii, aż do późnej starości.

Kiedy udaje mu się skończyć pisanie swojej książki, postanawia opuścić magiczną bibliotekę i odlatuje, niesiony przez grupę latających książek, tak jak kobieta, którą widział przed laty. Ale historia na tym się nie kończy. Mała dziewczynka wchodzi do biblioteki i znajduje książkę napisaną przez pana Morrisa Lessmore’a.

I tak historia się powtarza, ale tym razem z udziałem tej małej dziewczynki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.