Poznaj psychologiczne zalety puzzli dla dzieci

Poznaj psychologiczne zalety puzzli dla dzieci
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Puzzle do świetna gra, która umożliwia rozwój kilku umiejętności poznawczych. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze psychologiczne zalety puzzli dla dzieci.

Wszystkie dzieci na świecie uwielbiają się bawić, bez względu na to, w jakiej kulturze się wychowują. Właśnie dlatego powstało wiele gier, które stymulują i rozwijają dziecięce mózgi, jak choćby puzzle. W poniższym tekście pragniemy przybliżyć psychologiczne zalety puzzli dla dzieci.

Jednak na samym początku musimy zrozumieć jak istotną rolę w przypadku dzieci odgrywa zabawa. Dzięki grom dziecko uczy się wielu nowych rzeczy w przyjemny i zabawny sposób.

“Zabawa to ulubiony sposób nauki naszych mózgów.”

–Diane Ackerman–

Zalety puzzli: znaczenie zabawy dla dzieci

Zabawa poprawia samopoczucie pod względem poznawczym, fizycznym, społecznym i emocjonalnym nawet u najmłodszych dzieci. Właśnie dlatego Amerykańska Akademia Pediatryczna twierdzi, że zabawa odgrywa kluczową rolę w rozwoju każdego dziecka. Dzieje się tak, ponieważ zabawa:

  • Pomaga rozwijać zdrowy i zrównoważony mózg.
  • Wspiera interakcje ze środowiskiem i innymi osobami.
  • Uczy podstawowych umiejętności i zdolności.
  • Poprawia relacje rodzinne gdy rodzice i dzieci wspólnie się bawią.
  • Wspiera naukę wartości i norm społecznych.
Dziecko układające puzzle - psychologiczne zalety puzzli dla dzieci

Wszystko to powinno utwierdzić nas w przekonaniu, że dzieci muszą mieć czas i przestrzeń na zabawę. To kluczowy czynnik, dzięki któremu wyrosną na szczęśliwych i zdrowych dorosłych.

“Dzieci potrzebują wolności i czasu na zabawę. Zabawa to nie luksus. Zabawa to konieczność.”

–Kay Renfield Jamieson–

Psychologiczne zalety puzzli dla dzieci

Dzieci mogą zacząć bawić się puzzlami już w bardzo wczesnym wieku. W dzisiejszych czasach na rynku są dostępne puzzle dla dzieci w każdym przedziale wiekowym.

Rozpoczęcie takiej zabawy, gdy dziecko ma zaledwie kilka lat, wiąże się z mnóstwem korzyści natury fizycznej i psychologicznej. Dzięki temu dzieci będą w stanie rozwinąć lepszą koordynację i motorykę małą.

Poza tym dzieci muszą również rozwijać różne umiejętności poznawcze, aby były w stanie ukończyć układankę i złożyć cały obrazek.

Pięć psychologicznych zalet puzzli dla dzieci

Wspomagają rozwój koncentracji i pamięci

Puzzle poprawiają umiejętność koncentracji dziecka oraz jego pamięć. Wszystko dlatego, że maluch musi zwracać uwagę na to, jak wyglądał obrazek, który ma ułożyć. Następnie musi przypominać go sobie, aby złożyć wszystkie kawałki w prawidłowy sposób.

Tym samym dziecko obserwuje i odkrywa otaczający go świat, a jednocześnie zapamiętuje i organizuje informacje. Oprócz tego ćwiczy i rozwija uwagę oraz pamięć. Te umiejętności odgrywają kluczową rolę w skutecznym uczeniu się.

Zwiększają zdolności logiczne

Bawiąc się puzzlami dzieci rozwijają myślenie logiczne i pomysłowość. Dzięki temu uczą się analizować problemy i je rozwiązywać.

Poza tym puzzle wymagają wiedzy logicznej, aby rozumować, planować i wymyślać różne rzeczy. Ta umiejętność odgrywa istotną rolę w opanowaniu nauk przyrodniczych, technologii i matematyki.

Poprawiają inteligencję wizualną i przestrzenną

Puzzle to gra, która stymuluje inteligencję wizualną i przestrzenną. Dzięki temu dzieci uczą się wizualnej reprezentacji przestrzeni oraz obrazów.

Puzzle

Opanowują wyobrażanie sobie i rotowanie trójwymiarowych obiektów. Następnie uczą się poruszać tymi figurami w mózgu.

Wzmacniają poczucie własnej wartości

Zabawa puzzlami polega na rozwiązywaniu złożonych wyzwań. Dlatego też gdy dziecko stworzy obrazek z wielu kawałków poczuje dumę z samego siebie. Tym samym zwiększy poczucie własnej wartości ucząc się, że jest w stanie osiągnąć postawiony sobie cel.

Uczą tolerować frustrację

Poza zaletami psychologicznymi puzzli, które wspomnieliśmy, warto również podkreślić, że pomagają one dzieciom radzić sobie z frustracją. Układając puzzle dziecko będzie musiało zmierzyć się z problemami.

Następnie będzie musiało pokonać frustrację, aby ułożyć cały obrazek. Dzięki temu nauczy się kontrolować własne zachowanie i myśleć zanim zacznie działać.

Daj dziecku puzzle, a zapewnisz mu doskonałe narzędzie do nauki i zabawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antunes, C. (2004). Juegos para estimular las inteligencias múltiples (Vol. 5). Narcea Ediciones.
  • Oxfam Intermon. (s.f). ¡A jugar! Juegos con valores para niños y niñas: la importancia del juego en el desarrollo infantil y propuestas de juegos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.