Piekło-niebo: zabawa w łapanie emocji
Czy chcesz pomóc swojemu dziecku w nauce rozpoznawania i wyrażania emocji? Piekło-niebo może okazać się świetnym narzędziem.
Piekło-niebo to sprytny sposób na ułatwienie dziecku wyrażenie tego, co czuje poprzez zabawę z origami. Dzięki temu dziecko uczy się nazywać swoje emocje, a także spędza czas z rodziną.
Czytaj dalej, aby odkryć, w jaki sposób możesz pomóc dziecku być bardziej asertywnym poprzez zabawę.
Dzieci i ich emocje
Czasami, gdy pytasz swoje dziecko, jak minął mu dzień, jedyne, co otrzymujesz w odpowiedzi to lakoniczne „dobrze” lub gest wyrażający brak zdecydowania. Dziecku może nie być łatwo nazwać emocje, a tym bardziej wyjaśnić słowami, co czuło w szkole.
Z pomocą przychodzi prosta, ale skuteczna zabawka: piekło-niebo.
To typowa zabawa wywodząca się z origami, która istnieje od pokoleń, ale z ukrytą niespodzianką. Polega na określaniu podstawowych emocji i zachęceniu do wyjaśniania sytuacji, w których można poczuć się w określony sposób.
Piekło-niebo może okazać się przydatne w każdej rodzinie. Jeśli Twoje dzieci są bardzo małe, możesz rysować twarze reprezentujące różne emocje.
Jeśli są starsze, możesz nazwać emocje i podać praktyczne przykłady. Kluczem jest połączenie symboli z tym, co czują dzieci.
Jak piekło-niebo uczy radzenia sobie z emocjami
Po pierwsze ważne jest, aby dziecko rozumiało, że nie istnieje podział na dobre i złe emocje. Wszystkie są ważną częścią każdego człowieka i wszyscy doświadczamy ich w różnych momentach naszego życia.
Celem tej gry jest nauczenie dziecka, jak radzić sobie z emocjami. Ważne jest nauczenie go, aby nie odrzucało ani nie omijało żadnej z emocji, lecz aby dobrze rozumiało każdą z nich.
Jeśli nie pamiętasz, jak przygotować niebo-piekło, pomożemy Ci. Potrzebujesz tylko kartki papieru. Dodatkowo możesz przygotować tę zabawkę wspólnie z dzieckiem, aby mogło zacząć uczyć się origami:
- Wytnij z papieru kwadrat.
- Złóż papier tak, aby prawy róg znajdował się po lewej stronie, a lewy po prawej stronie.
- Teraz zagnij każdy róg w kierunku środka. Następnie odwróć papier.
- Złóż ponownie rogi w kierunku środka.
- Napisz liczby 1-8 w każdym trójkącie i narysuj reprezentację każdej emocji.
- Na koniec złóż papier na pół i połącz strony.
- Włóż zabawkę na palce i zacznij grać!
Podstawowe emocje
Na stronie Instructables.com można znaleźć instrukcję krok po kroku, jak wykonać piekło-niebo z origami. Dzięki temu możesz pomóc dziecku nauczyć się rozpoznać każdą z tych emocji, a także gesty lub sytuacje, które je reprezentują. Piekło-niebo to wspaniałe narzędzie do pracy z dziećmi w domu lub w szkole.
Można powiedzieć, że jest to podstawa edukacji emocjonalnej dziecka. Piekło-niebo uczy dzieci poprawnie wyrażać emocje. Ponadto uczy akceptować wszystkie emocje i utwierdza w przekonaniu, że odczuwanie rozmaitych emocji jest całkowicie normalne.
Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozmawiać z dziećmi o uczuciach, o ile rozmawiasz z nimi na poziomie adekwatnym do ich wieku. Piekło-niebo to tylko jedna z wielu zabaw, które ułatwiają edukację emocjonalną dziecka.
Baw się dobrze z całą rodziną, gdy Twoje dzieci rozwijają swoje umiejętności!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Celdrán, J., & Ferrándiz, C. (2012). Reconocimiento de emociones en niños de educacion primaria: Eficacia de un programa educativo para reconocer emociones. Electronical Journal of Research in Educational Psychology. http://repositorio.ual.es/bitstream/handle/10835/1908/Art_28_718.pdf?sequen
- Oros, L. B., & Fontana Nalesso, A. C. (2015). Niños socialmente hábiles: ¿Cuánto influyen la empatía y las emociones positivas? Interdisciplinaria. https://ri.conicet.gov.ar/handle/11336/14392
- Ramírez Lucas, A., Ferrando Prieto, M., & Sainz Gómez, M. (2015). ¿Influyen los estilos parentales y la inteligencia emocional de los padres en el desarrollo emocional de sus hijos escolarizados en 2ociclo de Educación Infantil? Acción Psicológica. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1578-908X2015000100007&script=sci_arttext&tlng=en