Eksperymenty naukowe dla dzieci - poznaj 4 przykłady najlepszych opcji

Eksperymenty naukowe dla dzieci - poznaj 4 przykłady najlepszych opcji

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2019

Eksperymenty naukowe uczą i rozwijają umiejętność analizowania różnych rzeczy. Ponadto podczas ich wykonywania można się świetnie bawić. Czy Ty również jesteś podekscytowana ich wykonywaniem?

Nauka jest czymś, co dzieci mogą naprawdę pokochać, jeśli tylko jest im prezentowana we właściwy sposób. Na przykład eksperymenty naukowe dają im możliwość zrozumienia otaczającego ich świata, a obserwowanie pewnych wyników może być nawet zabawne. Dlatego chcemy zaproponować serię eksperymentów naukowych, które pomogą dzieciom uczyć się w łatwy sposób.

Zróbmy eksperymenty naukowe!

Jajko, które staje się kamieniem

Dzięki temu eksperymentowi zobaczysz jak jajko może stać się niezniszczalne tylko przy pomocy octu. Będziesz potrzebować:

  • Jajko
  • Szklany słoik z pokrywką
  • Biały ocet

Włóż jajko do słoika, po czym napełnij go 2/3 octu i zakręć nakrętką. Następnie pozostaw na 48 godzin, po czym wyjmij jajko. Będzie miało pomarańczowy odcień i zobaczysz, że nie można go zniszczyć.

Wierni słuchacze

Czemu? Dzieje się tak, ponieważ skorupka jaja składa się z węglanu wapnia. Z tego powodu, że jest rozpuszczalna w occie, stworzyła się twarda, odporna warstwa na jej miejscu.

Chodzenie po jajkach

Jak widzisz, możesz wykonywać różne eksperymenty z jajami. Zapytaj swoje dzieci co by się stało, gdyby przeszły przez łóżko wypełnione jajami. Z pewnością pomyślą, że te pękną. A wykażesz, że tak wcale nie jest. Zabierzmy się do pracy! Musisz umieścić jajka w pudełku, wszystkie w tej samej pozycji. Najpierw sprawdź, czy żadne z jaj nie ma pęknięć.

Następnie pomóż dziecku przejść po jajkach, upewniając się, że równomiernie rozdziela jego wagę – jest to najważniejszy krok. Kiedy już stoi bezpiecznie na jajkach, pozwól mu iść. Jajka nie pękają, ponieważ ich forma jest bardzo podobna do tej z łuku trójwymiarowego, jednej z form architektonicznych odpornych na jednolity nacisk.

Bateria z cytryny

Możesz przeprowadzić ten eksperyment używając tylko cytryny, śruby i miedzianej monety. Przygotuj dwa kawałki cytryny. Następnie umieść śrubę w jednym z plasterku i miedzianą monetę w drugim.

Jeśli masz multimetr, możesz zmierzyć prąd elektryczny, który jest w ten sposób generowany. Ponadto możesz użyć kilku cytryn, aby lepiej uaktywnić swoje urządzenie elektroniczne.

Dzieje się tak, ponieważ śruba przenosi elektrony na miedzianą monetę i generuje słaby prąd elektryczny.

Domowy termometr

Aby stworzyć termometr atmosferyczny, będziesz potrzebować materiałów, które możesz mieć w domu:

  • Pusta butelka 50 ml
  • Jasna słomka do picia
  • Glina
  • Woda (do napełnienia butelki)
  • Nożyczki
  • Miska gorącej wody
  • Barwnik spożywczy
  • Alkohol i lód do kalibracji

Kroki:

  1. Zrób nożyczkami otwór w zakrętce i przełóż przez nią słomkę.
  2. Aby dobrze to uszczelnić, przykryj gliną, aby nic nie przeciekało.
  3. Napełnij butelkę wodą do połowy.
  4. Dodaj krople domowej roboty kolorowych barwników, aby było bardziej widoczne, gdy woda będzie wypełniać słomkę.
  5. Zamknij butelkę i upewnij się, że słomka znajduje się w miejscu, gdzie zaczyna się woda.
  6. Teraz podgrzej miskę wody i włóż do niej butelkę. Spowoduje to, że cząsteczki szybko się mieszają i wypychają ciecz przez słomkę w górę.
  7. Spójrz, jak gorąca woda unosi się przez słomkę!
Dzieci patrzące przez mikroskopy

W zależności od wieku dzieci możesz zwiększyć złożoność kalibracji termometru. Aby to zrobić, dodaj alkohol do mieszanki.

Musisz wskazać, gdzie jest 90 ° C, i dlatego zamierzasz podnieść wodę do temperatury wrzenia, a następnie zanurzyć butelkę na 5 minut. Zaznacz punkt, w którym woda podnosi się i kiedy ma 90 ° C.

Zrób to samo, aby wskazać, gdzie znajduje się 0 ° C i zanurz butelkę w misce z wodą i lodem na kolejne 5 minut. W ten sposób zlokalizowałeś zarówno 0 ° C, jak i 90 ° C i możesz obliczyć (na oko) temperatury pośrednie.

Podsumowując, te eksperymenty naukowe budzą zainteresowanie dzieci i sprawiają, że zaczynają być bardziej ciekawe świata oraz zadają pytania. Ponadto sprawią też, że na chwilę zapominają one o swoich urządzeniach elektronicznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.