Seks w okresie ciąży i wynikające z niego korzyści - poznaj je!
Jednym z głównych pytań, które ciężarne kobiety zadają podczas konsultacji z ginekologiem, jest to, czy mogą nadal uprawiać seks w okresie ciąży ze swoimi partnerami w ciągu całego tego okresu trwającego dziewięć miesięcy. Czy w tym przypadku jest to dopuszczalne? A jeśli tak, to jakie korzyści może zaoferować seks w okresie ciąży?
Co ciekawe, te pytania i obawy nie dotyczą wyłącznie kobiet. W naprawdę sporej liczbie przypadków także ich partnerzy często boją się zbliżeń o charakterze seksualnym ze swoją ciężarną partnerką. Najczęstsze obawy wygłaszane przez pary w takiej sytuacji są następujące:
- Czy dziecko może doznać jakichkolwiek obrażeń podczas stosunku?
- Co w sytuacji, jeśli worek owodniowy pęknie?
- Czy stosunek seksualny może wywołać wcześniejszy poród?
- Czy możemy przekazać jakąś infekcję rozwijającego się w brzuchu matki dziecku?
W ogólnym ujęciu lekarze zgodnie twierdzą, że seks w okresie ciąży jest całkowicie bezpieczny. W rzeczywistości wiele kobiet donosi o ogromnych wręcz korzyściach wynikających z utrzymywania regularnych stosunków seksualnych w trakcie trwającej ciąży.
Oczywiście nie zawsze konieczny jest faktyczny stosunek płciowy. Możemy również korzystać z wielu rodzajów metod zastępczych lub uzupełniających. Należą do nich na przykład pieszczoty, masturbacja, seks oralny i tak dalej.
W naszym dzisiejszym artykule postaramy się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy można uprawiać seks w okresie ciąży. Wiemy doskonale, że jest ono tematem, który regularnie nurtuje wiele ciężarnych kobiet. Czy jest to coś polecanego, czy też zdecydowanie odradzanego? Jeśli poświęcisz raptem kilka minut na lekturę dalszej części artykułu, to już za chwilę dowiesz się wszystkiego!
Korzyści zapewniane przez seks w czasie ciąży
Niektóre korzyści zapewniane przez seks w trakcie ciąży są następujące:
- Seks w trakcie ciąży zwiększa dopływ krwi do obszaru miednicy matki. A to zapewnia prawidłowe dostarczanie pokarmu i dotlenienie łożyska. Wpływa to bezpośrednio na samopoczucie rozwijającego się dziecka.
- Stosunek seksualny uwalnia także endorfiny i oksytocynę, dzięki czemu zarówno partner, jak i partnerka czują się lepiej. Może to w naturalny sposób zredukować niektóre typowe przypadki dyskomfortu odczuwanego podczas ciąży.
- Osiągnięcie orgazmu w trakcie stosunku wzmacnia mięśnie dna miednicy, które są niezwykle istotne u kobiety ciężarnej.
- Seks w trakcie ciąży może pomóc wyeliminować wszelkiego rodzaju napięcie nerwowe i nadmierny poziom stresu.
- Stosunki seksualne wzmacniają więź z naszym partnerem.
Następnie zajmiemy się kolejnymi, bardziej szczegółowymi zaletami wynikającymi z seksu w trakcie ciąży. Tym razem rozbijemy je na poszczególne okresy, trymestr po trymestrze.
Pierwszy trymestr ciąży:
W ciągu pierwszych trzech miesięcy po zapłodnieniu życie seksualne u typowej pary zazwyczaj znacząco zmniejsza się pod względem częstotliwości i poziomu pożądania. Dotyczy to szczególnie kobiet, które z reguły odczuwają typowe objawy, dolegliwości i ogólny dyskomfort charakteryzujący pierwszy trymestrze ciąży. Do najpopularniejszych z nich należą na przykład nudności i wymioty.
Ponadto kobiety ciężarne są często bardziej zmęczone z powodu nagłych zmian hormonalnych. A to oznacza, że z reguły potrafią zasnąć dosłownie w dowolnym miejscu i czasie. Taki stan rzeczy może powodować znaczące problemy z utrzymywaniem relacji seksualnych przez pierwsze kilka tygodni ciąży.
Drugi trymestr ciąży:
Drugi trymestr to w wielu przypadkach okres największej aktywności seksualnej podczas ciąży. Poziom pożądania seksualnego stopniowo powraca do normy. Często nawet wzrasta jeszcze bardziej. Ponadto kobieta ma wtedy o wiele więcej energii, niż jeszcze nie tak dawno.
Dzieje się tak dlatego, że na tym etapie ciąży brzuch kobiety wciąż nie jest jeszcze zbyt duży. A to oznacza, że nie ogranicza on ruchów i aktywności podczas seksu. W drugim trymestrze zazwyczaj znikają również nudności i wymioty. To właśnie wtedy kobieta jest najbardziej otwarta na seks.
Ponadto narządy płciowe kobiety są bardziej unaczynione (przepływa przez nie większa ilość krwi) i znacząco wzrasta stopień ich nawilżenia. Może to znacznie poprawić odczuwane pożądanie i w efekcie relacje seksualne.
Trzeci trymestr ciąży:
To właśnie wtedy para może zacząć najbardziej obawiać się seksu. Wynika to z tego, że na tym etapie ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane i znacznie większe. Pary mogą więc zacząć obawiać się tego, że podczas głębokiej penetracji dziecko może dostać lub może nawet seks w trakcie ciąży może spowodować przedwczesny poród.
Ponadto kobiety czują się wtedy znacznie bardziej niekomfortowo. Przede wszystkim z powodu pokaźnej wielkości brzucha. Wiele z nich odczuwa także silny ból pleców. Ponadto, jeśli dziecko jest już w odpowiedniej pozycji do porodu, kobieta może także zacząć mieć skurcze miednicy lub ból. Albo też odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort w najgłębszej części swojej pochwy.
Czasami przyczyna niechęci do stosunków seksualnych może być także bardziej prozaiczna. Po prostu kobieta z wielkim brzuchem przestaje czuć się choć trochę atrakcyjna.
Dlatego właśnie w ostatnich miesiącach ciąży ten stan rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom relacji seksualnych. W efekcie para będzie uprawiać seks o wiele rzadziej. Jednak w tym trymestrze nadal istnieją ogromne korzyści z utrzymywania relacji seksualnych. Należą do nich między innymi następujące kwestie:
- Podczas orgazmu organizm kobiety uwalnia endorfiny i oksytocynę. Jest to hormon, który również pomaga w trakcie porodzie, powodując skurcze. Ale nie martw się na zapas. Nie da się w ten sposób wywołać porodu, zanim dziecko nie będzie już w pełni gotowe na przyjście na świat!
- Jeśli mężczyzna dozna wytrysku wewnątrz ciała kobiety, jego nasienie pomaga w szybszym dojrzewaniu szyjki macicy. Głównie z powodu zawartych w nim prostaglandyn. Pomaga to także wywołać poród we właściwym do tego czasie.
Zawsze jednak słuchaj swojego lekarza, jeśli chodzi o seks w okresie ciąży!
Zatem jeśli Twój ginekolog nie doradzi Ci inaczej, nie krępuj się słuchać swojego ciała. Możesz śmiało i bez przeszkód kontynuować swoje dotychczasowe aktywne i przyjemne życie seksualne podczas ciąży!