Lęk przed małżeństwem: co go wywołuje?
Lęk przed małżeństwem często dotyka pary, których data ślubu zbliża się nieubłaganie, a trudności związane z planowaniem wesela zaczynają je przytłaczać. Ale nie jest to jedyna przyczyna. Twoja obecna sytuacja i komentarze od osób postronnych to kolejne czynniki, które mogą przyczyniać się do wystąpienia tego rodzaju niepokoju.
Lęk przed małżeństwem występuje o wiele częściej niż nam się wydaje. Przygotowania i planowanie wesela bywają stresujące i wyczerpujące. Czasem możesz nawet mieć ochotę odwołać całe zajście, bo jest tyle różnych rzeczy, na które musisz zwracać uwagę.
Jednak w tym artykule nie będziemy poruszać kwestii takiego normalnego rodzaju lęku, który może odczuwać każda para narzeczonych wraz ze zbliżającym się terminem ślubu. Chcemy porozmawiać na temat lęku przed małżeństwem, który pojawia się znikąd, bez powodu, tylko dlatego, że para zaczyna myśleć o ewentualnym ślubie.
Chociaż zawarcie związku małżeńskiego jest sam w sobie jedynie prawnym zobowiązaniem, to uczucie strachu wywołuje w wielu przypadkach fakt, że małżeństwo wiąże się ze zobowiązaniami związanymi z lojalnością.
Wpływ środowiska na lęk przed małżeństwem
Czynniki społeczne dość często wywołują lęk przed małżeństwem. Innymi słowy, otaczający Cię ludzie i ich obawy wywierają wpływ na to, co sama odczuwasz. Jak często słyszałaś słowa: “Po ślubie zmienia się całe życie”? A jakby tego było mało, dość często po takiej wypowiedzi pojawia się: “Zobaczysz, pożałujesz tego”.
Właśnie takie frazesy wpływają negatywnie na myśli zaręczonej pary, która może zacząć obawiać się utraty niektórych aspektów swojego dotychczasowego życia po zawarciu związku małżeńskiego.
Najważniejsze, aby nie przykładać wagi do takich komentarzy. Owszem, niektóre pary, które wzięły ślub po jakimś czasie postanawiają się rozstać. Jednak istnieje wiele innych, które zauważyły, że po ślubie ich związek stał się jeszcze mocniejszy.
Nie możesz myśleć, że wszystko skończy się źle tylko dlatego, że mówią tak osoby z Twojego otoczenia. Małżeństwo to często przedmiot wielu niegroźnych żartów pośród przyjaciół.
Lęk przed małżeństwem: gamofobia
Lęk przed małżeństwem może przejawiać się w postaci fobii nazywanej gamofobią. Nazwa gamofobia pochodzi od dwóch grecki słów: gamos, co oznacza małżeństwo, oraz phobos, co oznacza strach lub fobię.
Gdy lęk zaczyna przyjmować postać fobii, to ma to związek ze zmartwieniami. Czasami, jeśli wywiera wpływ na zdrowie psychiczne jednostki, jego pokonanie może wymagać pomocy z zewnątrz.
Niepokój, zachowania obsesyjne i impulsywne działanie to typowe objawy, które mogą wskazywać na pojawienie się fobii.
Gra emocji
Psychologia i myśli odgrywają kluczową rolę w pokonaniu tego rodzaju lęku. Omówimy te dwa czynniki w odniesieniu do lęku przed małżeństwem i jego związku z emocjami.
Obecna sytuacja
Po pierwsze, ważną rolę ogrywają obecne warunki panujące w Twoim życiu. Może być to na przykład brak stabilności finansowej lub stałej pracy, wynajmowanie mieszkania, itp. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do pojawienia się przekonania, że Twój partner nie chce takiego życia. A może uważasz, że Twoje życie jest taką “porażką”, że lepiej go nie dzielić z nikim innym.
Musisz zrozumieć, że jeśli Twój partner jest z Tobą, to akceptuje jednocześnie każdy brak stabilności, jaki możesz zauważać we własnym życiu. Najistotniejsza kwestia w każdym związku to komunikacja, która pomoże wyjaśnić wszystkie sprawy. Dzięki temu w przyszłości nie przerodzą się w duże problemy.
Uczucia
Po drugie, w grę wchodzą uczucia, na przykład związane z sytuacjami z przeszłości, które odbiły się negatywnie na danej osobie. Istnieje wiele przypadków, w których ktoś został zraniony w poprzednim związku i z tego powodu nie chce angażować się w nowy. Boi się, że znowu będzie cierpiał.
Ten typ strachu pojawia się o wiele częściej niż może Ci się wydawać. To właśnie on prawdopodobnie najczęściej wywołuje lęk przed małżeństwem. Rozwiązanie polega na przestawieniu swojego postrzegania świata, chociaż w wielu przypadkach jest to trudne do wykonania. Zamiast myśleć, że związek się rozpadnie, musisz nabrać przekonania, że przetrwa.
Często życie stawia na naszej drodze przeszkody, abyśmy w pełni docenili to, co mamy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Riso, Walter. (2014). Enamorados o esclavizados: manifiesto de liberación afectiva. Editorial Planeta.
- APA American Psychological Association. (2020). Nine psychological tasks for a good marriage. https://www.apa.org/helpcenter/marriage
- Sosa Castilla, C., & Capafons, J. (2007). Tratando… fobias específicas.