Jak rozwiązywać konflikty w związku? Poznaj kilka przydatnych porad.
Czy wiesz, jak rozwiązywać konflikty w związku? Nie jest to łatwe, ale od tego zależy utrzymanie pokojowej atmosfery w rodzinie. Czytaj dalej, aby poznać kilka cennych wskazówek.
Kiedy zdecydujesz się dzielić życie z drugą osobą, wcześniej czy później będziesz walczyć – to zupełnie normalne. Różne punkty widzenia, nieporozumienia, sprzeczne opinie co do codziennych czynności, stres związany z codziennymi problemami…
Wszystko to oznacza, że w danym momencie rozbieżności mogą prowadzić do starć między partnerami. Dlatego musisz znać odpowiednie narzędzia, aby rozwiązywać konflikty w związku.
Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, jest to, że z reguły wybuchamy w obecności ludzi, których najbardziej kochamy. Oznacza to, że czasami Twój partner płaci za starcie, które Ty i Twój szef stoczyliście rano, korki w godzinach szczytu lub ciężki dzień z dziećmi.
W związku z tym, aby nauczyć się skutecznie rozwiązywać konflikty w związku, najlepiej zatrzymać się i zastanowić, co tak naprawdę jest powodem Twojego zdenerwowania. Nie przesadzaj i pomyśl, zanim zaczniesz mówić.
Wskazówki, jak rozwiązywać konflikty w związku
Poczekaj… nie ma pośpiechu
Nie każda chwila jest dobra, aby poruszać pewne tematy. Jeszcze gorszym pomysłem jest próba rozmowy o rzeczach, które nas niepokoją w momencie, gdy między Tobą a partnerem nie układa się najlepiej.
W chwilach, gdy odczuwasz złość, nie jesteś w stanie spojrzeć na sytuację z perspektywy partnera. Nie oznacza to, że opinię drugiej osoby należy zignorować. Przeciwnie, warto odpocząć przez pewien czas, a następnie porozmawiać, gdy emocje opadną i odzyskasz spokój.
Aktywne słuchanie
Aktywne słuchanie to nic innego jak nauka słuchania. Wydaje się łatwe, prawda? Cóż, niestety to dość trudna sztuka. Okazuje się, że kiedy kogoś słuchasz, przez większość czasu prawdopodobnie myślisz o tym, co powiedzieć, a nie zwracasz uwagi na to, co ta osoba mówi.
Tymczasem chodzi o skupienie całej uwagi na osobie, która mówi, bez osądzania i bez stawiania oczekiwań wobec niej. Jest to coś, co musisz ćwiczyć każdego dnia, aż nauczysz się stosować to w codziennych kontaktach. Ponadto umiejętność aktywnego słuchania jest szczególnie cenna, gdy rozmawiasz z dziećmi.
Szacunek przede wszystkim pozwoli Ci rozwiązywać konflikty w związku
Cokolwiek się zdarzy, zawsze unikaj atakowania lub lekceważenia partnera, zarówno fizycznie (szczególnie), jak i słownie. Osoby o wybuchowym temperamencie mogą eksplodować podczas sprzeczki, a potem żałować powiedzianych rzeczy, których wcale nie mieli na myśli.
Jednak prawda jest taka, że szkody już zostały wyrządzone. Wtedy tworzy się wzorzec postępowania. Innymi słowy, za każdym razem, gdy dochodzi do konfliktu, pogłębia się nawyk reagowania w ten sposób.
Dokończ to, co zaczynasz
Jeśli masz problem, nie porzucaj go w trakcie dyskusji. Ucinanie wątku sprawia, że druga osoba czuje, że problem Cię nie obchodzi, co wpływa na jej samoocenę. Wręcz przeciwnie, przypomnij swojemu partnerowi, że chcesz dojść do porozumienia i że związek jest dla Ciebie ważny.
Wszyscy popełniamy błędy
Okaż pokorę, ponieważ nawet jeśli uważasz, że nie robisz nic złego, możesz przypadkowo zranić uczucia partnera. Jeszcze raz posłuchaj tego, co mówi i zachowaj cierpliwość.
Nie generalizuj
Kiedy kłócimy się z kimś, bez względu na to, czy jest to nasz partner, czy nie, zwykle padają takie zwroty, jak „Ty zawsze…” lub „Ty nigdy…”. Oczywiście takie ogólne stwierdzenia nie są prawdą. Dlatego lepiej skupić się na problemie bez nawiązywania do innych momentów lub wcześniejszych kłótni.
Mów ze swojej perspektywy, by rozwiązywać konflikty w związku
Kolejnym ważnym kluczem do tego, by rozwiązywać konflikty w związku, jest mówienie o tym, co czujesz. Nie obwiniaj swojego partnera. Z drugiej strony rozmawiaj ze swoim partnerem, zaczynając swoje wypowiedzi od „ja”. Druga osoba zawsze będzie bardziej otwarta na słuchanie o tym, jak się czujesz, a nie o tym, co według Ciebie powinna zrobić.
„Kiedy tak się dzieje, czuję się w ten sposób…” to świetne wyrażenie, które pozwala wyrazić swoje uczucia i potrzeby bez osądzania partnera. W ten sposób Twój partner może lepiej zrozumieć, jak czujesz się w określonych sytuacjach.
Nie proś o to, czego nie możesz dać
Wiele osób prosi partnera o zbyt wiele, nie zastanawiając się nad tym, co dają od siebie. Jeśli czegoś żądasz, musisz chcieć dawać to samo. W ten sposób buduje się równe relacje.
Często popełnianym błędem jest oczekiwanie od partnera zbyt wiele i chęć zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb. Jednak nikt nie jest w stanie zapełnić każdej luki w Twoim życiu – tylko Ty możesz to zrobić. Czasami może to powodować frustrację i uderzać w Twój związek.
Kłótnie to normalna część relacji międzyludzkich, ale ważne jest, aby znaleźć zdrowe sposoby radzenia sobie z nimi i nauczyć się rozwiązywać konflikty w związku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Moreno Martín, F. (1999). La violencia en la pareja. Revista Panamericana de Salud Pública. https://scielosp.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1020-49891999000400008&lng=es&nrm=iso&tlng=es
- Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. http://www.escritosdepsicologia.es/descargas/revistas/vol4num1/vol4num1_5.pdf
- Morón Gaspar, R. (2006). Terapia integral de pareja. EduPsykhé. https://doi.org/10.1109/CVPR.2013.167