Definicje rodziny - perspektywy warte uwagi

Definicje rodziny - perspektywy warte uwagi

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2021

Definicje rodziny są różne na całym świecie i zależą od lokalnych zwyczajów, prawa w danym kraju i panujących przepisów. Zastanowimy się nad tym konceptem w dzisiejszym artykule.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

4 definicje rodziny: perspektywy, które warto wziąć pod uwagę

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak określić różne definicje rodziny? Wszyscy zostaliśmy uwarunkowani pod wpływem praw społecznych w swojej części świata. Ponadto na nasze poglądy mają wpływ także czynniki kulturowe i ekonomiczne. W tym artykule zaprezentujemy Ci niektóre z najbardziej znanych idei na temat rodziny.

Pochodzenie słowa „rodzina” nie jest do końca jasne. Może pochodzić od wyrazu “ród”, którego znaczenia należy szukać w prasłowiańskim słowie „rodъ” oznaczającym rodzenie lub “to co się urodziło”.

Z biegiem lat dorobiono do słowa “ród” przyrostek “ina”.  Niektórzy eksperci uważają, że pojęcie rodziny używano w odniesieniu do niewolników i służących, którzy byli pod władzą jednego mężczyzny.

Definicje rodziny

Rodzina przy stole

Z biegiem czasu rodziny ewoluowały, co oznacza, że ​​zmieniły się również koncepcje tego pojęcia. Poniżej przedstawimy najważniejsze światowe definicje rodziny.

Rodzina zaczyna się od małżeństwa, czyli instytucji prawnej gwarantującej więź małżeńską. Zapewnia to jej prawa i obowiązki w społeczeństwie. Dzieci też są objęte pewną opieką prawną. W tym sensie oznacza to, że rodzice powinni się nimi opiekować, zapewniać im pożywienie i ochronę aż do osiągnięcia pełnoletności.

Rodzina jest najważniejszą organizacją społeczną, prawnie konsekrowaną więzami krwi lub małżeństwem. Ponieważ należy do większej grupy, przyczynia się do rozwoju psychicznego i społecznego jednostki.

4 definicje rodziny: perspektywy, które warto wziąć pod uwagę

Inne definicje rodziny mówią, że rodzina jest wytworem przymierza małżeńskiego między dwoma członkami różnych grup, wraz ze swoimi potomkami. Obejmuje to również krewnych, którzy mogą pochodzić z krwi, małżeństwa i adopcji, a także innych członków należących do społeczności.

 

Rodzina to grupa ludzi, których łączy krew lub więzi emocjonalne, lub adopcyjne. Tak więc składa się na to para i ich dzieci. W niektórych przypadkach współistnieją z nimi inne osoby, powiązane  z nimi różnymi stopniami pokrewieństwa, takie jak między innymi dziadkowie, siostrzenice i siostrzeńcy oraz ciotki i wujkowie.

Więzy emocjonalne w rodzinie

Proces interakcji między tobą a ludźmi, z którymi żyjesz, wzmacnia więzi emocjonalne. Dlatego masz bliskie stosunki rodzinne z osobami spokrewnionymi przez adopcję, krew lub przynależność. W ten sposób rozwija się piękna miłość i braterska przyjaźń.

 

Relacje rodzinne

Warto wspomnieć, że pokrewieństwo wywodzi się od przodków. Z drugiej strony, krewni to także osoby włączone do rodziny. Ogólnie rzecz biorąc  stosunki cywilne to relacje z adoptowanymi dziećmi.

Definicje rodziny: klasyfikacja rodziny tradycyjnej i współczesnej

Istnieją różne poziomy pokrewieństwa w rodzinie. Innymi słowy, nie wszyscy znajdujący się w niej ludzie mają taką samą bliskość lub te same relacje. Wynika to z rozwoju i ewolucji społeczeństwa, które spowodowało wiele zmian w rodzinie.

Jednostka rodzinna

Odnosi się to do grupy utworzonej przez ojca, matkę i dzieci, w której to rodzice są odpowiedzialni za finansowe utrzymanie rodziny. Muszą także zapewniać ochronę, bezpieczeństwo i duchowe przewodnictwo.

Istnieją również rozszerzone rodziny. Składają się z rodziców, wujków, kuzynów i innych osób, którym brakuje domu lub kogoś, kto mógłby się nimi zająć.

Rodziny złożone (patchworkowe)

Kobieta z dziećmi

Ten typ rodziny tworzą matka, ojciec i inni członkowie, którzy mają więzy krwi tylko z jednym z nich. Na przykład gdy jeden z małżonków ma już inne dzieci z innego związku lub gdy para zdecyduje, że inny członek rodziny, na przykład wujowie, kuzyni lub siostrzeńcy, zamieszka z nimi na stałe.

Rodziny niepełne

Odnosi się to do rodzin składających się z samotnego rodzica, który samodzielnie wychowuje swoje dzieci.

Może się tak zdarzyć, ponieważ rodzic został wdową lub wdowcem, rozwiódł się ze swoim partnerem lub zdecydował się zostać samotnym rodzicem.

Ten typ rodziny staje się obecnie coraz bardziej powszechny ze względu na duże zmiany, jakie zaszły w społeczeństwach w ostatnich latach.

Rodziny łączone lub mieszane

Składają się ze związku dwóch rodzin niepełnych, w których rodzice łączą się ze względu na sentymentalny związek. W ten sposób osoby te tworzą rodzinę łączoną.

Z drugiej strony zdarzają się przypadki, w których małżonkowie jednoczą się jedynie poprzez sentymentalne przywiązanie. Innymi słowy, partnerzy tworzą więź rodzinną, mimo że się są w formalnym związku małżeńskim.

Podsumowując, definicje rodziny odnoszą się do naszej ludzkiej natury i konieczności przynależności do określonej grupy społecznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.