Aplikacje poprawiające zasób słownictwa: 8 przykładów
W dzisiejszych czasach można bez problemu znaleźć łatwe w użyciu i interesujące aplikacje, które poprawiają zasoby leksykalne. Czytając ten artykuł poznasz najlepsze aplikacje poprawiające zasób słownictwa u dzieci, które nauczą je lepiej mówić.
Aplikacje poprawiające zasób słownictwa to uniwersalne i cenne narzędzia dydaktyczne. Pomagają dzieciom rozwijać określone umiejętności i pogłębiają wiedzę posiadaną przez maluchy.
Używając zdobyczy technologii w ten sposób dzieci zyskują zwiększoną motywację. Aplikacje rozwijające zasoby leksykalne doskonale dopełniają to, czego dziecko uczy się w szkole. Pomagają maluchom ćwiczyć stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce, przynosząc im jeszcze więcej sukcesów akademickich.
Każda z opisanych poniżej aplikacji przypomina niesamowicie fajną i wciągającą grę. Mimo tego mają dużą wartość edukacyjną i pomagają dziecku odkrywać nowe światy oraz poprawiają sposób mówienia.
W poniższym artykule przedstawiliśmy osiem aplikacji, które pomogą małym dzieciom nauczyć się pierwszych słów. Zwiększanie zasobu słownictwa dziecka jeszcze nigdy nie było takie proste! Wybrane przez nas aplikacje wykorzystują gry w łączenie, puzzle i inne zasoby, które zachęcają młodych uczniów do poszerzania wiedzy.
Pozwól dziecku spróbować swoich sił w tych aplikacjach i dowiedz się, co mają do zaoferowania najnowsze zdobycze technologii. Wiele poziomów trudności sprawia, że nawet najmłodsze dziecko może stać się mistrzem słownictwa. W takim razie zaczynamy.
Aplikacje poprawiające zasób słownictwa: 8 propozycji
Babyfirst
W tej aplikacji znajdziesz ogromną liczbę krótkich filmików, których bohaterami są popularne postacie znane z telewizji. Materiał koncentruje się na nauce słownictwa i zestawach związanych ze sobą słów, na przykład na zwierzętach, liczbach, kolorach, itp.
Filmiki cechuje przyjemna estetyka oraz powtarzalna struktura, która doskonale sprawdza się podczas nauczania młodszych dzieci.
Aplikacje poprawiające zasób słownictwa: fiszki
To kolejna aplikacja poprawiająca zasób słownictwa, która pomaga w nauce drugiego języka. Pokazuje sekwencję slajdów z obrazkami i opisuje każdy z nich zapisanym słowem oraz nagraniem audio przedstawiającym jego wymowę. Ma wiele funkcji i jest darmowa, chociaż w sekcji zwierząt znajdują się jedynie angielskie słowa.
Rzecz, która najbardziej przyciąga uwagę w tej aplikacji, to menu. Daje wiele możliwości, na przykład umożliwia wybranie ustawień, aby zmienić dźwięk, głośność, itp. Można również nagrać dziecko, aby ocenić jego wymowę oraz śledzić jego postępy w nauce.
5-in-1 Kids Pack HD
Ta aplikacja wykorzystuje odmianę klasycznej gry w łączenie, co pomoże dziecku postawić pierwsze kroki w nauce języka. Dodano do niej również różne gry w zgadywanie, które uzupełniają każdą z sekwencji do nauki. Dziecko uczy się identyfikować podobne obrazki, słowa i dźwięki.
Oprócz tego aplikacja ma pięć poziomów zaawansowania, a jeden z nich daje możliwość gry w parach. Tematyka gier obejmuje takie obszary jak zwierzęta, kształty, litery i liczby, a nawet obrazki, które zostały dodane przez Ciebie.
Kids Animal Match
Oto kolejna aplikacja poprawiająca zasób słownictwa, która daje możliwość grania w gry w łączenie zwierząt, podzielona na poziomy trudności w zależności od liczby połączeń.
Poziomy odblokowują się w zależności od tego, jak dobrze gracz sobie radzi lub od razu z pozycji strony startowej. Nazwy zwierząt są w języku angielskim. Powtarzając je dziecko uczy się nazw zwierząt i właściwej wymowy poszczególnych słów.
Vocabuland – słownik angielsko-hiszpański
Vocabuland to aplikacja, która wspomaga dzieci w nauce słownictwa w zakresie języka angielskiego i hiszpańskiego. Znajdziesz w niej terminy podzielone na grupy, takie jak: owoce, farma, mój dom, szkoła, plaża, transport, moje ciało, moje miasto, moje ubrania, urządzenia.
Poza tym możesz wybrać, czy głos wypowiadający słowa będzie należał do kobiety czy do mężczyzny.
Oprócz tego istnieje możliwość przełączenia trybu uczenia się na tryb wyzwań. Tryb wyzwań jest polecany jedynie zaawansowanym użytkownikom.
Tozzle
Ta aplikacja bazuje na puzzlach. W jej darmowej i podstawowej wersji znajdziesz cztery puzzle, zaś w pełniejszej i płatnej wersji znajduje się aż 36 puzzli.
Obrazy do ułożenia pojawiają się na środku ekranu, z kolei po bokach znajdują się uzupełniające kawałki, które dziecko musi przeciągnąć i umieścić we właściwym miejscu, aby ukończyć puzzle.
Aplikacja łączy figury w panele tematyczne: zwierzęta, liczby, farma, itp. Mogą również pojawić się pojedyncze obrazki, które trzeba ułożyć. Za każdym razem gdy dziecko umieści kawałek we właściwym miejscu usłyszy dźwięk, na przykład nazwę obiektu, dźwięk onomatopeję danego zwierzęcia lub inny odgłos, który da znać, które działanie wykonał prawidłowo.\
Aplikacje poprawiające zasób słownictwa: Wordscapes
Too kolejna aplikacja, która może poprawić zasób słownictwa. Polega na rozwiązywaniu krzyżówek. Znajduje się w niej ponad 3700 zagadek, które dziecko może rozwiązać odnajdując znaczenie poszczególnych słów potrzebnych do uzupełnienia anagramów oraz krzyżówek. Poziom trudności zwiększa się z każdym ukończeniem krzyżówki.
Words with Friends 2
Ta aplikacja to jedna z najlepszych gier w Scrabble. W jej drugiej edycji możesz tworzyć słowa, aby zebrać więcej punktów. Dzięki aktualizacjom zastosowanym w tej wersji dziecko może rozwijać swój zasób słownictwa oraz poprawiać reakcje mózgu podczas zabawy z aplikacją.
Podsumowując, nie możesz zapominać, że szeroki zasób odpowiedniego słownictwa pozwoli Twojemu dziecku osiągnąć doskonałe wyniki w szkole i w przyszłej pracy oraz rozwinąć inteligencję i umiejętność argumentowania własnego zdania. A to tylko kilka z zalet rozwiniętego leksykonu.
Właściwe słownictwo z pewnością otworzy dziecku drzwi w każdej dziedzinie życia, zarówno kiedy będzie małe, jak i po wejściu w dorosłość.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- O’Sullivan, D. E. (2015). Words with friends, courtly edition: The jeux-partis of Thibaut DE champagne. En Games and Gaming in Medieval Literature (pp. 61-78). New York: Palgrave Macmillan US.
- Tozzle. (s.f.). Recuperado el 12 de abril de 2022, sitio web de la App Store: https://apps.apple.com/us/app/tozzle/id306169895