Przytulanie dziecka: wpływ na mózg matki
Przytulanie dziecka jest konieczne i niezbędne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego maleństwa. Dla Twojego dziecka jesteś nieskończonym zapasem najlepszych uścisków na świecie. Zawsze jesteś dla niego, aby wziąć je w ramiona i przytulić, czy to dlatego, że jest smutne, zranione, płacze, czy po prostu dlatego, że chcesz je przytulić.
Twój ciepły uścisk sprawia, że dziecko od razu poczuje się lepiej ze względu na silne działanie uspokajające. Ale czy wiesz, jak przytulanie dziecka wpływa na Twój mózgiem? Przeczytaj nasz artykuł, by się tego dowiedzieć!
Przytulanie dziecka jest magiczne
Czy wiesz, że przytulanie dziecka jest dla matki wręcz magicznym przeżyciem? W rzeczywistości badanie opublikowane przez American Journal of Maternal/Child Nursing stwierdza, że może ono zminimalizować, a nawet wyeliminować depresję poporodową.
Ponadto to samo badanie wykazało, że przytulanie dziecka może zmniejszyć niepokój matki i wzmocnić bezpieczną więź między nią a maluchem.
Ponadto Ann Bigelow, profesor psychologii rozwojowej i badaczka na Uniwersytecie St, Francis Xavier sugeruje, że przytulanie dziecka może zmienić sposób, w jaki angażujesz się jako rodzic.
„Wydaje się, że matka jest bardziej wrażliwa na sygnały dziecka, a dziecko lepiej reagują na matkę w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Wcześniej rozpoznaje swoją matkę, więc więź między nią a dzieckiem ma łatwiejszy początek”.
Wpływ przytulania dziecka na mózg
Dlaczego przytulanie dziecka jest tak magiczne? Ma to związek z substancjami chemicznymi w twoim mózgu. Badania pokazują, że fizyczny akt przytulania lub trzymania się za ręce może pomóc ludziom czuć się mniej zestresowanym.
Dzieje się tak, ponieważ poziom kortyzolu, hormonu kontrolującego stres, gwałtownie spada, gdy dotkniesz cię w przyjazny sposób.
Ponadto badanie z 2015 r. opublikowane w Proceedings of the National Academy of Science wykazało, że przytulanie dziecka może zwiększyć uwalnianie oksytocyny. Jest to „hormon przytulania”, który pomaga zbliżyć ludzi i nawiązać lepsze więzi emocjonalne.
Przytulanie dziecka poprawia wzajemne więzi
Przytulanie dziecka poprawia Twoją więź z nim, a mamy nie są jedynymi, które korzystają z tych uścisków. Oczywiście przytulanie dziecka poprawia samopoczucie psychiczne, emocjonalne i fizyczne.
Jednak te uściski pomagają również w rozwoju mózgu Twojego dziecka, wzmacniają jego układ odpornościowy, uczą regulować emocje i wzmacniają pozytywną samoocenę.
Mózg matki potrzebuje uścisków dziecka
Nie wahaj się więc przytulić swojego dziecka tak często, jak to tylko możliwe, ponieważ ono potrzebuje go bardziej niż czegokolwiek na świecie. Jednak nie tylko dziecko potrzebuje Twoich uścisków, ale także Ty potrzebujesz jego uścisków bardziej niż czegokolwiek innego. Samo tylko trzymanie dziecka natychmiast sprawi, że poczujesz się dobrze.
Dlatego powinnaś przestać słuchać tych ludzi, którzy mówią Ci, żebyś zbytnio nie przytulała dziecka, bo to je tylko zepsuje. Przytulanie malucha i dawanie mu miłości nie rozpieszcza go. Zamiast tego powinnaś trzymać je w ramionach tak długo i tak często, jak to tylko możliwe.
Pamiętaj, że go w ten sposób nie rozpieszczasz. Wychowujesz je tak, by czuło się bezpieczne i kochane, a także szanowane. Będzie wiedzieć, że rodzice opiekują się nim, kiedy tylko będą tego potrzebować. zapewnij dziecku mnóstwo przytuleń, ponieważ jest to korzystne dla was obojga! A każde dziecko potrzebuje kochającego i opiekuńczego domu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dombrowski, M. A. S., Anderson, G. C., Santori, C., & Burkhammer, M. (2001). Kangaroo (skin-to-skin) care with a postpartum woman who felt depressed. MCN: The American Journal of Maternal/Child Nursing, 26(4), 214-216. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11452667/
- Sumioka, H., Nakae, A., Kanai, R., & Ishiguro, H. (2013). Huggable communication medium decreases cortisol levels. Scientific reports, 3(1), 1-6. https://www.nature.com/articles/srep03034
- Wei, D., Lee, D., Cox, C. D., Karsten, C. A., Peñagarikano, O., Geschwind, D. H., … & Piomelli, D. (2015). Endocannabinoid signaling mediates oxytocin-driven social reward. Proceedings of the National Academy of Sciences, 112(45), 14084-14089. https://www.pnas.org/content/112/45/14084