Zostać mamą po raz pierwszy i nie zwariować - jak to zrobić?
Jeśli zamierzasz zostać mamą po raz pierwszy, powinnaś poznać kilka szczegółów, które mogą pomóc Ci łatwiej przejść okres ciąży i poród.
Im więcej rzeczy możesz przygotować z wyprzedzeniem, tym więcej długoterminowych korzyści odczujesz.
Chcemy podzielić się kilkoma podstawowymi wskazówkami, które pomogą Ci zmniejszyć lęk wynikający z ogólnych oczekiwań i wszystkich przygotowań, których musisz się podjąć zanim Twoje dziecko przyjdzie na świat.
Przekonasz się, że jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy nie oznacza to, że staniesz przed zadaniem niemożliwym do zrealizowania.
Zostać mamą po raz pierwszy
Kiedy kobieta ma zostać mamą po raz pierwszy, to normalne, że się denerwuje. Obowiązki i przygotowania, które należy wykonać przed przybyciem dziecka do domu, mogą się różnić i stanowić wyzwanie.
Ta nadchodząca zmiana stylu życia może przytłaczać. Dlatego stworzyliśmy ten podstawowy przewodnik dla każdej kobiety, która ma zostać mamą po raz pierwszy.
Nie przejmuj się, ponieważ gdy już zatroszczysz się o podstawowe sprawy, reszta będzie o niebo łatwiejsza. Niemniej jest kilka ważnych tematów, które trudno zignorować.
Przygotowanie do porodu
Jedzenie
Przygotuj i zamroź jedzenie. Poświęć czas na przygotowanie różnych posiłków na pierwszy tydzień. Jest to dobra strategia, z której można korzystać przez pierwsze kilka dni, a która ułatwia przystosowanie się do nowej sytuacji. Dobre pomysły na posiłki to m.in.:
- przeciery i jogurty
- koktajle owocowe
- owoce (umyte)
- kanapki
- sałatki (bez dressingu)
- świeże warzywa (umyte)
Przygotuj odzież dla dziecka
Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy zapewne kupiłaś różne artykuły odzieżowe dla Twojego dziecka. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zdobądź odpowiednią odzież dla dzieci do 6-go miesiąca życia. Po co robić zapas ubrań na pół roku? Nie zapominaj, że dzieci rosną szybko. Z drugiej strony, niektóre dzieci rodzą się większe niż inne.
Oczywiście nową odzież należy uprać i schować, najlepiej w plastikowych torebkach. Powinnaś zrobić to samo z prześcieradłami, ręcznikami, pieluszkami, pluszowymi maskotkami i wszystkim, z czym Twoje dziecko będzie miało bezpośredni kontakt.
Podstawowe produkty higieny osobistej i higieny dziecka
- Mleko dla dziecka i butelki. Jeśli nie karmisz piersią, te dwa przedmioty będą szczególnie potrzebne przez pierwsze kilka dni.
- Pieluchy. W ciągu pierwszych kilku dni będziesz potrzebować od 8 do 12 pieluszek. Jednak nie kupuj zbyt wiele, ponieważ dziecko będzie szybko rosnąć i w ciągu kilku pierwszych dni będziesz potrzebować innego rozmiaru.
- Artykuły higieny osobistej dla dziecka. Szampon dla dzieci, chusteczki nawilżane, mydła, pudry dziecięce, obcinaczki do paznokci, balsam lub krem, ściereczki itp.
- Krem na podrażnienia i/lub otarcia. Czasami pieluchy mogą powodować niewielkie otarcia na skórze dziecka. Przy użyciu odpowiedniego kremu bardzo łatwo jest zdezynfekować, dlatego warto zawsze mieć go pod ręką.
- Torba na pieluchy. Jest to niezbędny artykuł, którego będziesz potrzebować od momentu pojawienia się dziecka. Będziesz mogła trzymać w niej wszystkie niezbędne przedmioty, które nie zmieszczą się w Twojej torebce. Najlepiej wybrać torbę na pieluchy, w której zmieścisz wszystkie podstawowe przedmioty i która jest wykonana z łatwego do czyszczenia materiału.
Co robić po porodzie?
- Poproś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. Wiele kobiet, którym udało się zostać mamą po raz pierwszy chce robić wszystko samodzielnie. Jednak niewielka pomoc może okazać się nieoceniona, szczególnie dla nowej mamy.
- Bądź ze sobą szczera. Naucz się rozpoznawać swoje granice. Pamiętaj, że Twoje dziecko zależy od Ciebie i ważne jest, abyś była zdrowa pod każdym względem, by móc zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Ważne jest również, aby nie zaniedbywać siebie, ale zamiast tego dbać o siebie i swoje maleństwo.
- Wykorzystuj czas, gdy Twoje dziecko śpi na swój odpoczynek. Często możesz mieć ochotę robić rzeczy inne niż drzemka, ale pamiętaj, że Twój sen i odpoczynek mają teraz wyższy priorytet. Dobry sen bardzo pomoże Ci na co dzień. W ten sposób możesz pozostać aktywna, gdy dziecko nie śpi i Cię potrzebuje.
- Zawsze staraj się zachować równowagę. Nie próbuj żonglować wszystkim. Wychowanie dziecka to bieg długodystansowy, a nie sprint.
- Daj upust emocjom, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest Twój powrót do zdrowia fizycznego. Wiemy, że może to być trudne w ciągu kilku pierwszych dni, ale ważne jest, aby pozostać tak wypoczętym i entuzjastycznym, jak to tylko możliwe.
W miarę upływu czasu nowe obowiązki staną się czymś normalnym, a Twoja więź z dzieckiem stanie się silniejsza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asociación Española de Pediatría. (2013). Guía práctica para padres. Desde el nacimiento hasta los 3 años. En Familia AEP. https://enfamilia.aeped.es/lecturas-recomendadas/guia-practica-para-padres-desde-nacimiento-hasta-3
- Rubio, M. P., Gajate, L. P., Gorrotxategi, P. G., & Barrenechea, M. R. D. C. U. (2019). Primera consulta de Atención Primaria. Mejoría de la adherencia a las guías en un centro de salud. Boletín de la Sociedad Vasco-Navarra de pediatría. (120), 31-35. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7232113
- Rúger, N. A. (2023). Influencia del miedo prenatal en el desarrollo y experiencia de parto [trabajo de fin de grado, Universidad de Almería]. Repositorio UAL. http://repositorio.ual.es/handle/10835/14203
- Tosto, V., Ceccobelli, M., Lucarini, E., Tortorella, A., Gerli, S., Parazzini, F., & Favilli, A. (2023). Maternity blues: a narrative review. Journal of Personalized Medicine, 13(1), 154. https://www.mdpi.com/2075-4426/13/1/154
- Vadell Julià, M. A. (2022). ¿Cuál es el impacto de la educación maternal en el postparto? [trabajo de fin de grado, Universitat de Les Illes Ballears]. UIB Repositori. https://repositori.uib.es/xmlui/handle/11201/157824
- Ventura Ramos, I. (2020). Recuperación física y psicológica en el puerperio [trabajo de fin de grado, Universidad de Cantabria]. Repositorio Abierto. https://repositorio.unican.es/xmlui/handle/10902/20110