Wpływ karmienia piersią na Twój mózg
Jeśli jesteś matką karmiącą, prawdopodobnie czasami czujesz się roztargniona i zapominalska. Częste zapominanie o różnych sprawach, powoduje uczucie zdezorientowania i frustracji. Ten brak koncentracji może być jednym z efektów ubocznych karmienia piersią.
Podczas okresu karmienia piersią Twoje ciało jest pełne hormonów, które robią swoje. Sieją spustoszenie w Twoim mózgu, powodując, że czujesz się niewyraźnie. Zalewają Twój system substancjami, które Cię otępiają.
Przytłumiony mózg może być niepokojący dla nowych mam. Wpływa na ogólny stan nerwowości i naszą podatność na błędy. Oczywiście jak możemy pamiętać o kaskadzie hormonów, która nam towarzyszy w tym czasie, jak i tak jesteśmy pozbawione snu i żyjemy pod presją.
Jaki jest zatem wpływ karmienia piersią na nasz mózg?
Dzieje się tak dlatego, że części mózgu odpowiedzialne za precyzję i koncentrację, skupione są na ochronie nowonarodzonego. Ta sytuacja będzie trwać przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka.
W konsekwencji matki karmiące piersią mogą miewać problemy z wyartykułowaniem słów albo prowadzeniem rozmowy wymagającej wysiłku intelektualnego. Niektóre mamy tracą swoją zręczność umysłową i spryt.
Jednakże korzyści znacznie przeważają nad negatywnymi aspektami karmienia piersią. Twoje dziecko jest Twoim idealnym partnerem neurologicznym. Wymiana informacji, jaka zachodzi podczas karmienia piersią, generuje nowe neurologiczne połączenia w mózgu matki.
Stopień, w jakim hormony oddziałują na matkę, zmienia się z czasem i zależy od tego, jak często dziecko jest karmione. Im częściej karmisz malucha, tym więcej powstaje połączeń neuronów. Odpowiadają za to takie substancje, jak: prolaktyna i oksytocyna, hormony głównie odpowiedzialne za siłę więzi między matką a dzieckiem.
Upraszczając, skierowanie uwagi na dziecko lub delikatne dotykanie jego skóry, powoduje, że Twoje ciało zaczyna myśleć o karmieniu. Twoje piersi rozgrzewają się, może z nich wyciekać mleko. W tym czasie dziecko uzyskuje natychmiastową satysfakcję. Nie tylko otrzymuje pokarm, ale także uczucie miłości i wsparcia swojej mamy.
Ty przekazujesz dziecku pokarm, a ono w zamian wyzwala oksytocynę, która daje mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Objawy wycofania podczas odstawiania od piersi
Mamy mogą cierpieć na tak zwane symptomy wycofania, gdy są daleko od swojego potomstwa. Może się to objawiać uczuciem lęku, niepokoju, a nawet paniki.
Pochodzenie tego zjawiska ma podłoże raczej neurologiczne i chemiczne, niż psychologiczne. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że mózg stopniowo dostosowuje poziom hormonów, gdyby z jakiegoś powodu matka i dziecko zostali rozdzieleni.
Poziom oksytocyny regulującej stres spada dość nagle. Pamiętaj, że oksytocyna zostaje w Twoim krwiobiegu tylko przez trzy godziny.
Kiedy rozpoczyna się odstawiane od piersi, matki mogą odczuwać te same objawy. Często zbiega się to z obowiązkiem powrotu matki do pracy, które może być dla niej bardzo przykre emocjonalnie.
Oksytocyna, która zalewa mózg podczas karmienia, nagle spada. W konsekwencji, może to powodować uczucie zaniepokojenia i lęku.
Wiele mam starając się, aby proces odstawiania od piersi zachodził łagodnie, odciąga pokarm laktatorem podczas pracy, kiedy tylko mogą. W ten sposób mogą stopniowo odejść od zwyczaju karmienia piersią, kontynuując go, na przykład tylko podczas weekendu.
Postępując tak, mają pewność, iż kontynuowana będzie nie tylko produkcja mleka, ale również zostanie zachowana emocjonalna i psychologiczna przyjemność, jaką karmienie piersią daje matce i dziecku.
Źródło: Kobiecy Mózg, Louann Brizendine
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Farrar, D., Tuffnell, D., Neill, J., & Marshall, K. (2010, March). Pregnancy adversely affects ability to recall previously seen spatial locations. In Society for Endocrinology BES 2010 (Vol. 21). BioScientifica. https://www.endocrine-abstracts.org/ea/0021/ea0021P325
- Brizendine, L., & Montesinos, M. J. B. D. (2007). El cerebro femenino. RBA.