W jaki sposób zredukować ryzyko odwodnienia u dzieci i co wtedy robić?

Jeśli Twoje dziecko wymiotuje lub ma biegunkę, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość spożywanego płynu, aby uniknąć odwodnienia. Dowiedz się więcej o odwodnieniu u dzieci w następnym artykule.
W jaki sposób zredukować ryzyko odwodnienia u dzieci i co wtedy robić?

Ostatnia aktualizacja: 15 września, 2021

W czasie upałów zwiększa się utrata płynów poprzez pocenie się, co zwiększa ryzyko odwodnienia u dzieci. Ten stan zdrowia jest potencjalnie niebezpieczny, jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte na czas. Dlatego tak ważne jest nauczenie rodziców, jak temu zapobiegać.

Należy zauważyć, że dzieci mają dwa szczególne schorzenia, które czynią je bardziej podatnymi na wystąpienie odwodnienia:

Z jednej strony mają tendencję do utrzymywania wyższego poziomu aktywności niż ich starsi koledzy, a to przekłada się na zwiększoną potliwość. Z drugiej strony, im są mniejsze, tym mniej wody w organizmie mają. Oznacza to, że w przypadku minimalnej nawet utraty wody wskutek na przykład wymiotów, wpływ tego zjawiska na ich organizm jest silniejszy niż u osoby dorosłej.

Dlatego ważne jest, aby uzupełnić odpowiednią ilość płynów w przypadku ich utraty, aby uniknąć zaburzeń równowagi, które mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka.

Jakie są oznaki odwodnienia u dzieci?

Nastolatek siedzący na podłodze w łazience.

Głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko odwodnienia u dzieci są biegunka, wymioty, ciepło, nadmierne pocenie się i brak dostępu do wody pitnej. Zazwyczaj, gdy dziecko jest odwodnione, może wykazywać następujące objawy:

  • Suchość w ustach.
  • Brak łez.
  • Podkrążone oczy.
  • Zmniejszona ilość moczu.
  • Sucha skóra.
  • Drażliwość.
  • Senność lub zawroty głowy.

Jak wyeliminować odwodnienie?

Bardzo ważne jest, aby w odpowiednim czasie zidentyfikować odwodnienie, aby wdrożyć odpowiednią strategię uzupełniania płynów. Kiedy zaczyna się to w domu, ryzyko rozwoju tego stanu do odwodnienia ciężkiego jest mniejsze, a szanse na to, że dziecko będzie wymagać opieki szpitalnej rosną znacząco.

Idealnym płynem do uzupełnienia ubytków płynów u dzieci jest doustny roztwór nawadniający, który oprócz wody zawiera odpowiednią ilość soli mineralnych i cukrów. Możesz kupić ten produkt w dowolnej aptece bez recepty i powinien zostać podany w ciągu 3 godzin od początku zauważenia niepokojących objawów.

Powinieneś zacząć od małych ilości podawanych ze sporą częstotliwością. Na przykład 10 mililitrów płynu co 2 do 3 minut, zwykle za pomocą strzykawki. Celem powinno być wypicie przez dziecko około 250 mililitrów w ciągu godziny.

Jeśli maluch dobrze przyjmie taki roztwór, możesz stopniowo zwiększać podawaną objętość. Ważne jest, aby unikać wymiotów, zwłaszcza gdy odwodnienie jest objawem wtórnym dla zapalenia żołądka i jelit.

Ważne jest, aby pamiętać, że niemowlęta mogą być wciąż karmione piersią podczas procesu nawadniania. Jeśli jednak dziecko otrzymuje mleko modyfikowane, należy je w takich przypadkach zastąpić specjalną mieszanką (np. częściowo zhydrolizowaną lub bez laktozy).

Jednocześnie ważne jest, aby unikać nawadniania dziecka wodą mineralną, sokami, napojami gazowanymi lub bulionami, ponieważ tego typu napoje nie mają odpowiedniej proporcji soli mineralnych i cukrów. I wiele razy mogą nawet pogorszyć objawy żołądkowo-jelitowe.

W najcięższych przypadkach zostanie wybrane dożylne podanie płynu, ale decyzję tę powinni podjąć specjaliści medycyny ratunkowej.

Młoda dziewczynka podłączona do kroplówki.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Aby zapobiec odwodnieniu, zadbaj o to, aby dziecko często piło wodę, zwłaszcza w bardzo upalne dni. Ponadto, jeśli dziecko cierpi na choroby, które wiążą się z wymiotami lub biegunką, częścią leczenia będzie uzupełnianie płynów doustnie.

Jeśli dziecko odmawia picia płynów z powodu bólu (na przykład gardła lub brzucha), możesz podać mu typowy środek przeciwbólowy, taki jak acetaminofen lub ibuprofen. Jednak w takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć cięższe choroby.

Pamiętaj, by prawidłowo reagować w przypadku odwodnienia u dzieci

Zgodnie z tym, co powiedzieliśmy, ważne jest, aby wcześnie zidentyfikować oznaki odwodnienia i jak najszybciej zareagować. W przeciwnym razie stan może się pogłębiać. A to oznacza, że będziesz musiał udać się na oddział ratunkowy, aby dożylnie uzupełnić u dziecka płyny.

Należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu płynów w okresie letnim. Wtedy ryzyko odwodnienia jest większe. Ponadto w przypadku biegunki lub wymiotów należy bardzo uważać na objawy dziecka, aby uniknąć sytuacji krytycznych, które mogłyby zagrozić jego zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santillanes G, Rose E. Evaluation and Management of Dehydration in Children. Emerg Med Clin North Am. 2018 May;36(2):259-273. doi: 10.1016/j.emc.2017.12.004. Epub 2018 Feb 10. PMID: 29622321.
  • Lacey J, Corbett J, Forni L, el at. A multidisciplinary consensus on dehydration: definitions, diagnostic methods and clinical implications. Ann Med. 2019 May-Jun;51(3-4):232-251. doi: 10.1080/07853890.2019.1628352. Epub 2019 Jun 17. PMID: 31204514; PMCID: PMC7877883.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.