Rozkwit towarzyskości w 4 miesiącu życia dziecka
W 4 miesiącu życia dla Twojego dziecka rozpoczyna się etap „niezależności”. To właśnie teraz nauczy się używać rąk do podnoszenia przedmiotów i jeszcze bardziej wejdzie w interakcję ze swoim otoczeniem.
To czas na mnóstwo uśmiechów i gaworzenia!
Po pierwszym trymestrze życia dziecko jest w stanie umyślnie korzystać ze swojego ciała, ponieważ jego mięśnie osiągają nowy punkt w rozwoju. Zobaczysz, jak próbuje przyjmować nowe pozycje, na przykład siadać, chociaż nadal nie jest w stanie tego zrobić. Może jednak oprzeć się na swoich ramionach, leżąc na brzuchu, aby podnieść głowę. Będzie też więcej rzucać się i kręcić w łóżku.
Mając to na uwadze, uważaj, aby nie zostawiać dziecka samego na dużej powierzchni. Nie zna jeszcze niebezpieczeństw i konsekwencji pewnych działań.
W 4 miesiącu życia dziecka zauważysz także, że staje się bardziej uważne i gotowe do interakcji z otoczeniem.
Będzie chętnie bawić się zabawkami (zwłaszcza tymi, które hałasują), wkładać do ust przedmioty, które znajdzie. Będzie też gaworzyć i czekać na odpowiedź od osoby znajdującej się w pobliżu.
Zwracaj uwagę na to, co próbuje włożyć do buzi. Staraj się nie zostawiać w zasięgu jego rączek niczego, co mogłoby spowodować zadławienie.
Jeśli chodzi o towarzyskość dziecka w 4 miesiącu życia, z pewnością zauważysz, że umie się głośno śmiać, gdy jest w dobrym nastroju i we właściwym towarzystwie. Może też płakać, gdy zbliża się do niego ktoś inny niż jego matka lub ojciec, ale tylko dopóki nie nabierze zaufania do tej osoby.
Zmiany ciała w 4 miesiącu życia
- Spowolnione przybieranie na wadze. Dziecko w 4 miesiącu życia przybiera około 150g tygodniowo.
- Wzrost również zbytnio się nie zwiększa. W przeciwieństwie do tego, co działo się przez pierwsze trzy miesiące, na tym etapie dziecko rośnie od 6 do 7 centymetrów.
- Regularny sen w nocy. Dziecko będzie spać od 8 do 10 godzin w nocy. Oprócz tego będzie drzemać w ciągu dnia.
- Mniej zmian pieluszek. W 4 miesiącu życia dziecko rzadziej oddaje mocz. Spada też częstotliwość wypróżnień.
- Lepsza koordynacja rąk i nóg. Dziecko może podnosić przedmioty, ale na ogół jeszcze nie chwyta ich palcami jak pęsetą. Zacznie próbować utrzymać się na twardych powierzchniach.
- Większa towarzyskość. Nie będzie chciało być samo. Wyda pierwsze dźwięki, a nawet sylaby. Będzie się uśmiechać znacznie częściej, a nawet głośno się śmiać.
- Karmienie się nie zmienia. Mleko matki powinno pozostać wyłącznym źródłem pożywienia dla dziecka. Stałe pokarmy są dodawane do diety dopiero po 6 miesiącu życia.
- Zaczyna widzieć kolory. Ponadto potrafi odróżnić twarze swoich rodziców i najbliższych przyjaciół.
- Bardziej rozwinięty słuch. Dziecko w 4 miesiącu życia zaczyna rozpoznawać głosy osób, które spędzają z nim najwięcej czasu, zwłaszcza rodziców.
- Może pojawiać się pewien dyskomfort. Jeśli dziecko jest rozdrażnione z powodów takich jak zaparcia, nudności, skurcze, biegunka lub przeziębienie, należy skonsultować się z pediatrą.
Porady dotyczące stymulacji i wzrostu
Twoje dziecko jest w idealnym wieku, aby pobudzać rozwój jego zmysłów. Jak to robić? Po pierwsze, dostarczając zabawki, które wydają dźwięki lub się świecą i reagują na działania dziecka. W ten sposób Twoje dziecko zacznie uczyć się możliwych konsekwencji jego działań.
W 4 miesiącu życia dziecka następuje ważny rozwój poznawczy. Z tego powodu warto przynieść dziecko przed lustro i powtórzyć jego imię, aby mogło odpowiednio powiązać te dwie informacje.
Odpowiadaj mu również za każdym razem, gdy mówi do Ciebie, aby zachęcić go do interakcji z innymi. Zabieraj dziecko na spacery, aby mogło poznawać świat zewnętrzny.
Warto także mówić, śpiewać lub czytać dziecku. Zmieniaj ton głosu, aby nauczyło się interpretować nastroje.
Bardzo ważne jest, aby dziecko przez cały czas miało możliwość poruszania się, manipulowania przedmiotami i nauki samodzielnego koordynowania swoich działań.
Wysoce zalecaną zabawą dla dziecka w 4 miesiącu życia jest położenie go na plecach, skierowanie się w jego stronę i zaoferowanie mu zabawki (najlepiej kolorowej) w taki sposób, aby musiało się unieść się w górę lub przesunąć na prawo lub lewo, aby jej sięgnąć.
To ćwiczenie ma dwie podstawowe korzyści:
- Poprawia elastyczność ciała i siłę mięśni brzucha, ponieważ dziecko musi podnosić swoje kończyny górne, sprzeciwiając się sile grawitacji.
- Rozwija zdolności wzrokowe, dotykowe i słuchowe.
Inne zalecenia
Jak zawsze przypominamy, że należy ściśle przestrzegać harmonogramu szczepień.
Często omawianym tematem jest też używanie smoczka. Smoczek ma swoje zalety, ponieważ zmniejsza niepokój dziecka, ale może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Ponadto, jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości lub jeśli Twoje dziecko odczuwa dyskomfort, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. W przeciwnym razie ciesz się tym etapem. Szybko minie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Shaffer, D. R. (2009). Desarrollo social y de la personalidad. México: Thomson, 2002..