Strach przed lalkami u dzieci - dowiedz się więcej na ten temat!
Kukiełki, lalki lub marionetki to zabawki, które można łatwo wykonać przy użyciu niewielu zasobów i materiałów. Jednocześnie łatwo je znaleźć w każdym sklepie z zabawkami. Dzieci mogą ich używać do odtwarzania gier i wyrażania siebie, a także są doskonałym narzędziem dla pedagogów i psychologów. Czasami jednak u dzieci pojawia się strach przed lalkami.
Dlaczego tak się dzieje?
Ten rodzaj irracjonalnego strachu przed lalkami nazywa się „pupafobią” lub pediofobią i jest on bardziej powszechny niż można sobie wyobrazić. Ważne jest, aby zrozumieć dzieci, które mają ten rodzaj strachu, aby pomóc im go przezwyciężyć.
Strach przed lalkami
Chociaż dla niektórych maluchów kukiełki mogą być świetną zabawą, inne mogą odczuwać irracjonalny i niekontrolowany strach. A jeśli dziecko boi się lalek, a w dzieciństwie nikt się tym problemem nie zajmie, obawa ta może przenieść się nawet na dorosłość.
Jeśli ten strach przed lalkami wpływa na jakość życia dziecka, które na niego cierpi, eksperci uważają to za fobię. Ważne jest, aby rodzice i profesjonaliści zrobili wszystko, co w ich mocy, aby pomóc dziecku przezwyciężyć ten problem.
Dla tych, którzy nie boją się ani nie panikują z powodu lalek, może wydawać się absurdalne, aby myśleć, że inni to robią. Jednak w rzeczywistości dla tych, którzy na tę fobię cierpią, jest to bardzo prawdziwy problem. W wielu przypadkach ten strach przed lalkami obejmuje również każdą marionetkę lub pacynkę.
Pupafobia ma związek z innymi fobiami, takimi jak automatonofobia (strach przed postaciami ludzkimi) lub pediofobia (strach przed lalkami dowolnego rodzaju, to szersze pojęcie). Może to mieć również związek z koulrofobią, czyli strachem przed klaunami lub mimami. Wszystko to będzie zależeć od rodzaju obaw, które ma dziecko i jak ich doświadcza.
Objawy cechujące strach przed lalkami
Objawy pupafobii zależą od nasilenia, z jakim dziecko je doświadcza. Fizycznymi objawami mogą być zawroty głowy, uczucie nierealności, ból głowy, kołatanie serca, nudności i napad paniki.
Ale oprócz objawów fizycznych istnieją również objawy psychologiczne. Dzieje się tak, gdy dziecko lub nastolatek zdaje sobie sprawę, że jego strach jest irracjonalny, a jego myśli są zniekształcone. Jednak nie mogą sobie z tym poradzić, więc po prostu unikają lalek lub kukiełek z powodu nieprzyjemnego uczucia, jakie im dają.
Może to powodować problemy z samooceną u osoby dotkniętej chorobą.
Możliwe przyczyny strachu przed lalkami
Strach przed lalkami może mieć pewne przyczyny, które warto wziąć pod uwagę, choć większość z nich jest nieznana. Możliwe, że dziecko miało jakieś traumatyczne doświadczenia związane z tego rodzaju zabawkami.
Możliwe jest również, że może mieć genetyczne predyspozycje do cierpienia z powodu fobii lub że jego cechy osobowości sprawiają, że są na nią bardziej podatne.
Mając to jednak na uwadze, pamiętajmy też, że w większości przypadków dzieje się to z powodu nieprzyjemnego doświadczenia. Może to być spowodowane strasznym filmem lub historią, złym doświadczeniem z udziałem lalek, snem itp.
Na kogo strach przed lalkami wpływa najbardziej?
Tego typu lęki i fobie zwykle dotykają dzieci i młodzież bardziej niż osoby dorosłe. To także fobia, którą można przezwyciężyć wraz z dojrzałością i zrozumieniem tego, co jest prawdziwe, a co nie. Zrozumienie, dlaczego maluchy boją się takich lalek, jest konieczne, aby przezwyciężyć irracjonalną i niekontrolowaną panikę.
Jak pokonać strach?
Największym wyzwaniem jest przede wszystkim pokonanie strachu przed lalkami. Ważne jest, aby skoncentrować się na dziecku i jego konkretnym stanie, aby pomóc mu w najlepszy możliwy sposób. Dlatego wizyta u profesjonalisty jest niezbędna. Profesjonalista pomoże ukierunkować całą sytuację wokół strachu i wie, że istnieje tylko jeden lub kilka rodzajów obaw.
Po zdiagnozowaniu strachu lub pupafobii najlepiej byłoby, gdyby nastąpiła psychoterapia poprzez proces odczulania poznawczo-behawioralnego, w którym dziecko może być w stanie przezwyciężyć strach za pomocą profesjonalnych technik. Dziecko będzie mogło pozbyć się fobii dzięki pomocy profesjonalisty, który będzie na bieżąco monitorował ten proces.
Utrata fobii przed kukiełkami lub lalkami
Przezwyciężenie fobii czy strachu nie jest łatwe, więc jest to proces powolny i złożony. Należy do niego podejść we właściwy sposób, aby się nie pogorszył, a do tego zawsze trzeba być w rękach dobrego eksperta. Celem jest, aby dana osoba mogła stanąć przed lalkami bez odczuwania niepokoju.
W kontrolowanym środowisku i we współpracy z profesjonalistą, techniki terapeutyczne powinny być stosowane w praktyce poprzez stopniową ekspozycję na obecność lalek. W ten sposób umysł osoby będzie w stanie przyjąć i uwewnętrznić to doświadczenie oraz położyć kres irracjonalnym myślom i nieprzyjemnym objawom, których doświadcza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Méndez Carrilo, F, X. (2012) Miedos y temores en la infancia: Ayudar a los niños a superarlos. Editorial: Pirámide.