Sen niemowlaka - najlepszy, gdy mama jest tuż obok

Sen niemowlaka - najlepszy, gdy mama jest tuż obok

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2018

Kiedy na świat przychodzi małe dziecko, sen staje się jednym z  fundamentów jego rozwoju. Jest on ważny zarówno dla malucha, jak i jego mamy. Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie odpoczynku obojgu i wystarczającej ilości snu jest przebywanie blisko siebie. Wyjaśnimy, dlaczego jest to tak istotne.

Noworodek potrzebuje swojej mamy, aby móc zasnąć i ten sen właściwie utrzymać. Twój maluch spędza z Tobą wiele miesięcy, gdy nosisz go pod sercem. Jesteście ze sobą nierozłączni aż do momentu pojawienia się go na świecie.

Sen Twojego dziecka jako fundament jego rozwoju

Śpiąc razem z dzieckiem, ograniczasz mu powody do płaczu. Już nie musi wołać Cię więcej zalany łzami i długo czekać na reakcję.

Śpiąca rodzina - stopy wystające spod kołdry

Niemowlę będąc przy rodzicach, doświadcza wielu korzyści:

  • Regularna temperatura ciała
  • Bardziej stabilne poziomy hormonalne
  • Ustabilizowane tętno
  • Poprawa oddechu
  • Wzmocniony układ odpornościowy
  • Większa produkcja enzymów

Dzieci, które spędzają więcej czasu z rodzicami są zdrowsze, mniej chorują i posiadają większy przyrost masy ciała.

Karmienie piersią na zawołanie

Gdy niemowlę jest głodne, mama od razu jest pod ręką. Maluch jest więc spokojny i nie zaczyna nawet płakać. To dlatego dzieci śpiące z rodzicami, karmione są piersią przez dłuższy czas. Potrafią one wypić więcej mleka na raz a także jedzą częściej w nocy, bo mama jest w pobliżu. Naturalnym procesem jest, że dziecko po posiłku podczas nocy zasypia znacznie wcześniej, zarówno jak jego mama.

Mama i dziecko - zdrowy sen

Metoda kangura

Technika ta wykorzystywana jest w szpitalach na całym świecie. Udowodniono jej korzystne działanie. Maluchy zyskują na wadze, mają bardziej stabilny rytm serca, są spokojniejsze a przy tym cieszą się lepszym zdrowiem. Wszystko to sprawia, że mogą znacznie wcześniej opuścić szpital.

Metodę kangura, czyli opieki nad dziećmi można zastosować u wcześniaków jak i niemowlaków urodzonych w terminie, zdrowych czy chorych. Uznana jest za najlepszą technikę dbania o potomstwo.

Chodzi przede wszystkim o kontakt ze skórą, karmienie piersią wtedy gdy jest to konieczne, jak i troskę jaką potrzebują zarówno mama i dziecko. Zdrowe niemowlę potrzebuje jedynie kontaktu z matką i jedzenia. Jeżeli jest to wcześniak, posiada niedowagę czy cierpi na pewne dolegliwości, bezpośredni kontakt mama-dziecko stanowi podstawę opieki medycznej.

Na czym polega wspólny sen?

W krajach takich jak Japonia, gdzie wspólny sen to norma, wskaźnik nagłej umieralności noworodków jest jednym z najniższych na świecie. Można to osiągnąć śpiąc razem w jednym łóżku, przymocować kołyskę do łóżka rodziców, czy zdjąć szczeble z jednej strony z lepszym dostępem do rodziców.

Komfort nie wstawania z łóżka, zwłaszcza gdy jest zimno, pozwala zasnąć matce i dziecku niemal natychmiast. Często mama nie zdaje sobie sprawy, ile razy w ciągu nocy się obudziła, gdyż będąc wciąż w fazie nieświadomości nie zdążyła nawet tego zauważyć

Rozwój neuronalny działa na najwyższym poziomie podczas najniższej fazy snu głębokiego, a więc wspólny sen nie tylko zapewnia dziecku więcej mleka, ale i skutecznie wzmaga rozwój umysłowy. Niemowlę śpi lepiej, gdyż ma dostęp do pożywienia, może zsynchronizować oddech z rodzicami, a także czuje się niezwykle bezpiecznie.

Oznacza to, że jest ono lepiej wypoczęte, zaczyna dzień z dużą ilością energii a także jest bardziej aktywne. Wszystko to pomaga w szybkim rozwoju. Jak pokazuje historia, wspólny sen jest z nami od dawna. Idea to wykorzystywana była już podczas życia w jaskiniach. Dopiero w ciągu ostatnich 150 lat, w modę weszły duże domy z wieloma pokojami. Wtedy to zaczęto rozdzielać dzieci od ich rodziców, które musiały spać w swoim własnym pokoju.

Podsumowując najlepszym sposobem na odpoczynek mamy i dziecka jest ich wspólny sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.