Samotność matki z dzieckiem- najwspanialsze chwile
Matki spędzają wiele godzin z dzieckiem i często towarzyszy im w tym samotność. Te chwile delikatnej intymności, w której powstaje sieć emocji, wrażeń i więzi są najcenniejsze na świecie. Ta intymność z kolei odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka. Powoduje też, że wszechświat matki zmienia się w bardzo interesujący sposób.
Ta magiczna zmiana nie zawsze jest jednak dokładnie omawiana. Macierzyństwo wiąże się z wieloma rzeczami, a jedną z nich jest zmniejszenie wolności i autonomiczności kobiety, którą to niegdyś posiadała, bez względu na to, czy chodzi o wyjście z przyjaciółmi czy z partnerem. Teraz pojawia się specyficzna samotność.
Samotność staje się wspólną przestrzenią
Jednak zawsze powinnyśmy zachować pewną kontrolę nad tym, kiedy i jak chcemy cieszyć się chwilą samotności lub kiedy towarzysko dzielić czas z naszymi bliskimi. W rzeczywistości tak będzie przez dość długi czas. Wy dwoje spędzicie dużo więcej niż 9 miesięcy w tym samym ciele. Twoje dziecko będzie blisko ciebie, aby przetrwać i aby rosnąć w szczęściu i bezpieczeństwie.
Na przykład gdy obudzisz się późno w nocy i wyjrzysz na miasto przez okno. Wszyscy śpią, z wyjątkiem ciebie, gdy trzymasz swojego maluszka w ramionach.
Są to magiczne chwile ciszy, w których otacza cię milczenie i jesteś pogrążona we własnych myślach. W pełni zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele rzeczy w twoim życiu się zmieniło. Samotność już cię nie przeraża, bo teraz twój maluszek zawsze jest u twojego boku, rosnąc, by stać się ostatecznie silnym człowiekiem.
Chwile, które spędzacie sam na sam…
Interesujące jest to, że w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się nowe dziedziny naukowe, które są dodawane do różnorodnych badań nad dziećmi. Oprócz medycyny i pediatrii dostępna jest również specjalistyczna bibliografia o rodzicielstwie i dziedzinie antropologii w odniesieniu do dzieci.
A zatem, co antropologia ma nam do zaoferowania, jeśli chodzi o pomaganie nam w tym by wiedzieć, co jest najlepsze dla naszych dzieci? Cóż, nauka ta pozwala nam analizować istoty ludzkie, nie tylko z kulturowego punktu widzenia, ale także z biologicznego.
Antropolodzy tacy jak James McKenna przypominają nam, że niemowlęta są ssakami. Jak każdy inny ssak, który właśnie przybył na świat, najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebują, jest bliskość matki.
Dziecko, które śpi tylko w Twoich ramionach
Wielu rodziców narzeka na fakt, że ich dzieci nie mogą spać same w łóżeczku. Zasypiają tylko wtedy, gdy kołyszą się w ramionach rodziców lub gdy zasypiają w łóżkach rodziców.
Antropolodzy nie uważają tego zachowania za dysfunkcyjne. Przypominają nam jedno: dzieci rządzą się instynktem przetrwania. Dla nich bycie z dala od skóry matki jest zagrożeniem. Dlatego czują się przerażone i podatne na zranienia, gdy są pozostawione same sobie.
To normalny proces. Ich system nerwowy i mózg stopniowo nawiązują nowe połączenia i dojrzewają, aby pokonać wszystkie te lęki. Nadejdzie dzień, kiedy będą preferować własne łóżko i trzeba będzie odstawić dziecko od piersi. Nie będą już potrzebować twojej bliskości, aby czuć się bezpiecznie.
Jednak do tego czasu najlepszym lekarstwem dla nich jest miłość i cierpliwość.
Nie masz nic przeciwko rezygnacji z prywatności, niezależności
Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że “psujesz” swoje dziecko. Mogą nawet powiedzieć, że wspólne spanie spowoduje, że twoje dziecko będzie niepewne, że zajmowanie się każdym jego kwileniem spowoduje, że staną się na stałe zależne…
Niezależnie jednak od tego, co ludzie mówią, należy pamiętać o następujących aspektach:
- W przeszłości nauka wprowadziła niepoprawne idee. Przypomnijmy na przykład wielką wartość, jaką jeszcze przed kilkoma laty przypisywano metodzie Estivilla.
- Rodzice muszą ufać swoim instynktom. Powinnaś skonsultować się ze swoim pediatrą, gdy tylko masz wątpliwości. Jednak nikt nie ma prawa osądzać, w jaki sposób wychowujecie swoje dzieci.
Uwielbiamy dzielić z nimi te chwile samotności. Czujemy ich oddech, pozwalając zasnąć na naszych piersiach… Nie dbamy już o późne godziny. Dbamy tylko o nasze dzieci upewniając się, że niczego im nie brakuje.
Te właśnie chwile, które spędzamy z nimi w samotności, stanowią etap, który mija szybko: ciesz się póki wciąż jeszcze trwa. Czy tego chcemy, czy nie, nadejdzie czas, gdy ta magiczna intymność ustąpi miejsca innemu etapowi.
Po pierwszych krokach i wypowiedzeniu pierwszych słów nadchodzą lata ciekawości. Etap, w którym chcą dotknąć i poczuć wszystko. Pewnego dnia wyskoczą z twoich ramion, aby pójść i pobawić się ze swoimi przyjaciółmi, aby odkryć świat i w nim wzrastać.
Dzieci szybko rosną, ale te chwile pozostaną w naszych wspomnieniach na zawsze. Dlatego nie zwlekaj: ciesz się każdą sekundą i każdym oddechem spędzonym z dzieckiem w spokoju.
Wszystkie te dni niewątpliwie pozostawią swój niezatarty ślad. Odbicia na waszych sercach i filarach bezpieczeństwa, zaufania i uczucia. Wszystko to na stałe wyryte zostanie w sercu dziecka. Pomoże im to dorosnąć w szczęściu i zdrowiu na silnych ludzi.