Ramiona ojca- wspaniałe miejsce do rozwoju dziecka
Wszyscy wiemy, że niewiele miejsc jest tak bezpiecznych, pełnych uczucia i ważnych dla rozwoju dziecka jak ramiona matki. Nie zapominajmy jednak czym są dla dziecka ramiona ojca!
Chociaż mężczyźni nie karmią piersią ani nie przechodzą przez akt porodu, ich bliskość, miłość, głos, a nawet dotyk ich skóry, są niewiarygodnie ważnymi aspektami dla nowo narodzonego dziecka. Przeczytaj zatem jak wiele dla dziecka znaczą ramiona ojca.
Ramiona ojca – kangurowanie
Istnieją setki szpitali, które wprowadziły wspaniałe protokoły porodowe, takie jak opieka nazywana ojcowskim kangurowaniem. Na przykład, gdy matka nadal jest pod wpływem znieczulenia po cesarskim cięciu, ojcowie mogą opiekować się dzieckiem. Z pewnym zakłopotaniem, podekscytowaniem i odrobiną strachu, zdejmują koszule, aby położyć noworodka na swojej klatce piersiowej.
Jest tylko kilka widoków tak pocieszających, jak ten. Noworodek reguluje swoją temperaturę ciała, łagodzi stres i ma pierwszy kontakt ze skórą osoby, która będzie stanowić tak ważną część jego życia. Inicjatywa ta niewątpliwie powinna być prowadzona we wszystkich ośrodkach medycznych. Ramiona ojca stają się bezpiecznym, ciepłym i ważnym miejscem.
Zachęcamy do zapoznania się z tym tematem nieco więcej.
Dorastanie jest lepsze, gdy otaczają cię ramiona ojca
Wiele mówi się o zmianach hormonalnych, które występują u kobiet w czasie ciąży i laktacji. Wszyscy znamy ten fenomen i wiele czytelniczek z pewnością doświadczyło dokładnie tego samego. Niesamowite jest to, że mózg ojca, tak jak mózg matki, również przechodzi przez burzę hormonalno-emocjonalną.
Mniejsza produkcja testosteronu
Według badań przeprowadzonych w Northwestern University of Illinois w Stanach Zjednoczonych, gdy mężczyzna staje się ojcem, poziom testosteronu ulega znacznemu obniżeniu.
- Hormon ten spełnia swoją funkcję podczas zalotów, chwil namiętności i pasji oraz intymności. Najwyższy poziom osiąga w pierwszych chwilach uwodzenia, w których mężczyzna stara się przyciągnąć uwagę danej kobiety.
- Jednak gdy para spodziewa się dziecka, a kobieta w końcu rodzi, mózg ojca potrzebuje mniej testosteronu. Jego głównym zadaniem jest teraz zapewnienie bezpieczeństwa i przeżycia dziecka, poświęcenie mu czasu i dbanie o nie.
Instynkt “macierzyński” dotyczy również ojców
W dużym stopniu wszyscy rodzimy się z naturalnym instynktem, pozwalającym zapewnić dzieciom opiekę, uwagę i miłość. Co ciekawe, sam akt porodu i emocje związane z tym, że noworodek jest w twoich ramionach aktywują w mózgu zjawisko znane jako “sieć ojcostwa”.
- W tym procesie biorą udział struktury mózgu, takie jak ciało migdałowate, wyspa (część kresomózgowia) i jądro półleżące.
- Dla kobiet jest to niemal “podstawowy” instynkt. Mężczyźni jednak rozwijają ten proces, odczuwając bliskość swojego dziecka.
- Według badań przeprowadzonych przez University of Bar-Ian w Izraelu, mózg mężczyzny staje się bardziej “matczyny”, jeśli jest odpowiedzialny za więcej funkcji w domu.
Aspekty, takie jak wspólne spanie z dzieckiem, dawanie im butelki, kąpanie go lub kołysanie w ramionach, potęgują ten instynkt.
W ramionach ojca – skóra przy skórze
Wiemy, że metoda “skóra przy skórze” jest równie korzystna, jeśli to ojciec trzyma dziecko na klatce piersiowej. Ta niesamowita forma kontaktu zawsze będzie lepsza niż łóżeczko. Zawsze złagodzi więcej stresu i obaw niemowlaka niż nawet najlepsza pościel. Kangurowanie nie jest zalecane wyłącznie dla matek. Obecnie, ojcowie wiedzą, że są w opiece nad noworodkiem kimś więcej, niż tylko obserwatorami.
Wychowywanie dziecka oznacza pracę zespołową. Matka karmi piersią, a tata może zaoferować swoją klatkę piersiową, aby dziecko mogło poczuć bezpieczeństwo serca, które zawsze będzie przy jego boku. Dzieci czują, że mają kogoś, kto obroni ich przed każdym niebezpieczeństwem, kto zachęci je do spełnienia każdego z ich marzeń.
Wiele badań promuje nawet potrzebę ćwiczenia tej delikatnej sztuki miłości i opieki, jeśli chodzi o opiekę nad wcześniakami. Ma to wiele zalet:
- Reguluje temperaturę ciała i rytm oddychania.
- Redukuje możliwość występowania infekcji.
- Sprzyja dojrzałości neuronalnej i budowaniu poczucia własnej wartości w przyszłości.
- Zwiększa jakość odpoczynku dziecka.
- Oferuje bodźce dotykowe, słuchowe i ruchowe.
- Sprzyja przybieraniu dziecka na wadze i rozwojowi intelektualnemu.
- Dziecko będzie mniej płakać i będzie lepiej przystosowane do życia poza brzuchem mamy.
Podsumowując, wiemy, że zawsze mówi się o znaczeniu matki w życiu dziecka, szczególnie w pierwszym etapie procesu wychowania. Wtedy dziecko potrzebuje tylko trzech rzeczy: mleka, uczucia i rutyny.
Oprócz czynności karmienia, ojciec może wykonywać wszystkie inne zadania i przyczyniać się do zdrowego rozwoju swojego dziecka dzięki dotykowi i uściskom, uczuciu i uwadze. Bądźmy aktywni i zaangażowani w wychowaniu naszych dzieci: zarówno matki jak i ojcowie.