Prosaki na twarzy noworodków - co musisz wiedzieć?

Prosaki na twarzy noworodków to częsta przypadłość, która zwykle nie wywołuje większych konsekwencji. Opowiemy Ci o tym więcej w dzisiejszym artykule.
Prosaki na twarzy noworodków - co musisz wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2019

Czy słyszałaś kiedyś o przypadłości jaką są prosaki na twarzy noworodków? Jest to dolegliwość skórna, która charakteryzuje się głównie obecnością białych krostek w postaci wysypki lub niewielkich cyst na skórze noworodka.

Prosaki na twarzy noworodków pojawiają się u około 40% noworodków. W dzisiejszym artykule podamy Ci więcej szczegółów.

Prosaki na twarzy noworodków – niezbędne informacje

Czym są?

Prosaki na twarzy noworodków przypominają niewielkie wypryski o perłowobiałym lub żółtawym kolorze. Mają od 1 do 2 mm średnicy i pojawiają się zazwyczaj na twarzy dziecka. Obszar zajęty krostkami to zwykle policzki, czoło i broda oraz niejednokrotnie również wnętrze jamy ustnej.

Przypomina niewielkie cysty, torbiele nabłonkowe wypełnione keratynową substancją. Jeżeli wyciśnie się krostkę, wydostaje się z niej biały, perłowy materiał złożony z resztek keratynocytów. Należy zauważyć, że w celu zdiagnozowania obecności prosaków nie trzeba wykonywać żadnych specyficznych badań ani testów diagnostycznych.

Twarz dziecka

Co powoduje prosaki na twarzy noworodków?

Zjawisko to pojawia się gdy komórki nabłonkowe naskórka zostają uwięzione w małych porach skórnych dziecka powodując małe, białe lub perłowe krostki. Często zdarza się, że prosaki myli się z trądzikiem dziecięcym, ale nie jest to poprawne założenie.

Jakie wywołują efekty?

Omawiane krostki nie powodują u noworodka żadnych dodatkowych efektów. Maluch nie ma przykrych objawów ani żadnej formy bólu. Cysty nie wywołują też gorączki, pieczenia ani żadnych innych komplikacji więc nie wymagają leczenia medycznego.

Czy prosaki na twarzy noworodków stwarzają jakieś ryzyko?

Po pierwsze zawsze pamiętaj, że omawiane przez nas cysty nie są złośliwe. Bardzo rzadko zdarza się, żeby na ich podstawie pojawiły się dolegliwości takie jak zespół Gardnera.

Dziecko

Prosaki na twarzy noworodków – leczenie

Rozważając omawiany temat, weź pod uwagę, że ich skóra jest wyjątkowo delikatna i podatna na wszelkie zmiany. Należy zapewnić jej odpowiednią pięlęgnację aby możliwie jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodliwych drobnoustrojów.

Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać:

  • Wysypki nie należy pocierać, wyciskać ani starać się jej usunąć. W ten sposób możesz trwale uszkodzić skórę i pozostawić na niej trwałe ślady.
  • Zaleca się mycie skóry specjalnym mydłem przeznaczonym dla noworodków.
  • Gdy prosaki pojawiają się u dzieci większych lub na delikatniejszych obszarach ciała takich jak usta lub oczy, ich leczenie może potrwać aż do czterech miesięcy.
  • Jeżeli po trzech miesiącach dolegliwości nie znikają, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, żeby dokładnie przebadał dziecko.

W większości przypadków prosaki na twarzy noworodków nie wymagają specjalnego leczenia. Jeżeli jednak uważasz, że to konieczne, przeprowadź niezbędne badania. Dzięki temu lekarz zdoła przeprowadzić szczegółową diagnozę. Ty z kolei poczujesz się spokojniejsza i uda Ci się uniknąć zbędnego leczenia oraz stosowania środków mogących wywołać niechciane skutki uboczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.