Produkcja mleka w piersiach. Jak ją zwiększyć?

Produkcja mleka w piersiach. Jak ją zwiększyć?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2018

Wiele matek skarży się, ponieważ uważają, że ich produkcja mleka jest niewystarczająca aby zaspokoić potrzeby dziecka.

W okresie karmienia piersią kobiety często próbują sięgać po domowe sposoby na zwiększenie ilości mleka. Te środki zaradcze są jednak zazwyczaj nieskuteczne a rozwiązanie jest o wiele prostsze niż wielu zdaje sobie z tego sprawę. Produkcja mleka to w końcu coś naturalnego.

Jeśli chcesz aby nie brakowało mleka już od pierwszego dnia życia dziecka, po prostu postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Pierwsze godziny po narodzinach Twojego dziecka a produkcja mleka

Produkcja mleka z piersi rozpoczyna się w ciągu pierwszych godzin po narodzinach dziecka.

W tym czasie niezwykle ważne jest, aby matka miała możliwość zaoferowania dziecku swojego mleka. To sprawia, że pierwszy kontakt dziecka z laktacją jest łatwiejszy. Maluszek będzie w stanie spokoju, który pozwala na bliskość między matką a dzieckiem. To niezwykle intymny i wyjątkowy moment.

Gdy miną pierwsze godziny po urodzeniu dziecka, noworodek zapadnie w głęboki sen aby odpocząć, trwa to od 6 do 12 godzin. W tym czasie trudno będzie dziecku przyssać się do piersi.

Jednak dzięki cierpliwości i delikatności będziesz mogła karmić swojego noworodka.

Sekret zwiększania produkcji mleka

Karm dziecko w dzień i w nocy. To najlepsza recepta na to, żeby Twoje piersi zapewniały wystarczającą ilość mleka.

Tak więc, przez pierwszy tydzień życia Twojego dziecka, powinno ono być karmione co najmniej 8-10 razy na 24 godziny. Oznacza to karmienie przez całą dobę, zarówno w dzień, jak iw nocy.

Karmienie piersią

A teraz trochę sztuczek

Upewnij się, że dziecko prawidłowo chwyta pierś

Nieprawidłowe przystawienie wiąże się nie tylko z niewystarczającą produkcją mleka ale także z innymi problemami takimi jak pojawianie się pęknięć sutków lub zatrzymywanie procesu jakim jest produkcja mleka. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić aby zapewnić prawidłowe podanie piersi jest znalezienie właściwej pozycji dla Twojego dziecka.

Jaka powinna ona być? Szyja dziecka nie powinna być obrócona, a jego usta powinny znajdować się na tym samym poziomie co sutek.

Ułóż dziecko na poduszce do karmienia piersią.

Pozwoli mu to na odpoczynek na poziomie brodawki i uzyskanie prawidłowego połączenia między ustami a piersią. Dziecko powinno wziąć cały sutek i większość aureoli w usta. Jego dolna warga powinna być przekręcona na zewnątrz, a podczas karmienia nie powinnaś słyszeć żadnych odgłosów.

Pozwól dziecku opróżnić pierwszą pierś przed przejściem na drugą

Jest to jedyny sposób na zapewnienie prawidłowego opróżnienia piersi. Jest to ważne aby zapewnić dobrą produkcję mleka. Jest to również sposób na upewnienie się, że Twój maluch otrzymuje najbardziej pożywną jego część.

Na początku każdego karmienia, mleko które ssie dziecko będzie mniej skoncentrowane i pomoże zaspokoić jego pragnienie. Gdy maluszek będzie nadal ssać tę samą pierś, dotrze on do mleka właściwego. Jest ono bogatsze w tłuszcze i witaminy, które odżywiają Twoje dziecko.

Pozwól dziecku jeść w dowolnym momencie

Zapomnij o zegarku i pozwól swojemu maluszkowi być Twoim przewodnikiem. Każde dziecko podąża własnym rytmem. Niektóre niemowlęta głodnieją co dwie godziny podczas gdy inne chcą jeść w mniej regularnych odstępach czasu. Należy pamiętać, że niektóre dzieci opróżniają każdą pierś w ciągu 5 do 10 minut podczas gdy inne potrzebują znacznie więcej czasu.

Karmienie piersią zapewnia bezpieczeństwo emocjonalne na początku życia, które jest niezbędne dla każdego człowieka.
-Anonim-

Mleko modyfikowane dla dzieci, roztwór glukozy itp. Tak czy nie?

Jeśli karmienie piersią zostanie prawidłowo wprowadzone od początku, Twoje piersi będą produkować wystarczającą ilość mleka aby zaspokoić potrzeby żywieniowe Twojego dziecka. Każde inne źródło odżywiania jest niepotrzebne, chyba że przepisane przez lekarza.

Czasami użycie mleka modyfikowanego lub roztworów glukozy faktycznie prowadzi do odwrotnych do oczekiwanych rezultatów. Twoje dziecko pije coraz mniej mleka, przez co Twoje ciało wydziela mniejsze jego ilości.

Unikaj używania smoczka

Powinnaś unikać dawania dziecku smoczka przez pierwsze 10 dni jego życia i dopóki karmienie piersią nie zostanie dobrze wyćwiczone. W ten sposób zapobiegniesz dezorientacji dziecka. Sposób, w jaki noworodek ssie smoczek różni się od sposobu w jaki ssie sutek. Jeśli zbyt wcześnie dasz dziecku smoczek, może ono próbować ssać sutek tak jakby był smoczkiem a jego technika będzie nieskuteczna i nieefektywna.

Karmienie piersią przynosi ogromne korzyści

Ssanie uspokaja Twoje dziecko. Pamiętaj, że Twój maluszek może wcale nie być głodny za każdym razem, gdy wygląda jakby szukał jedzenia. W takim przypadku kilka minut kontaktu ze skórą może być dla niego wystarczające aby poczuć się bezpiecznie i spokojnie.

Karmienie piersią


Produkcja mleka w piersiach – zadbaj też o siebie

Odpoczywaj i odżywiaj się właściwie

Staraj się utrzymać zrównoważoną dietę – około 2500 kalorii, w zależności od wymagań Twojego ciała. Wypoczywaj ile tylko możesz, aby przywrócić poziom energii. W ciągu pierwszych kilku tygodni życia nowego dziecka normalne dla matek (i ojców) jest spędzenie dużej części nocy na opiece nad dzieckiem. Dlatego ważne jest, aby spać w ciągu dnia, wykorzystując czas drzemki noworodka.

Poproś o masaż

Masaż jest relaksujący a dodatkowo jest to również dobra technika ułatwiająca przepływ mleka. Poproś partnera aby wykonał masaż pleców okrężnymi ruchami wokół kręgosłupa i powtórzył ten ruch poruszając się w górę. Możesz siedzieć lub leżeć.

Jeśli potrzebujesz pomocy, po prostu o nią poproś

W razie potrzeby powinnaś skontaktować się z rodziną, pediatrą lub przyjaciółmi. To oni powinni być Twoim systemem wsparcia w chwilach wątpliwości lub trudności w karmieniu piersią i produkcji mleka.

Zapytaj o grupy wsparcia laktacji, w których możesz wziąć udział, jeśli sobie tego życzysz. Pozwól innym sobie pomóc i towarzyszyć, a zobaczysz, że sprawy stają się łatwiejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Binns C., Lee MK., Low WY., The long term public health benefits of breastfeeding. Asia Pac J Public Healht, 2016. 28 (1): 7-14.
  • Ciampo LA., Ciampo IR., Breastfeeding and the benefits of lactation for women’s health. Rev Bras Ginecol Obstet, 2018. 40 (6): 354-359.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.