Pozycje do karmienia piersią: poznaj 5 najciekawszych przykładów
Znajomość kilku przydatnych technik karmienia piersią jest bardzo ważna. Wybierając odpowiednie pozycje do karmienia piersią, zapewniasz sobie i swojemu dziecku wygodę, jednocześnie ciesząc się w pełni pięknem laktacji.
Jednym z podstawowych aspektów prawidłowego karmienia piersią jest właściwa pozycja matki. Prawidłowe pozycje do karmienia piersią pomagają bowiem dziecku dobrze trzymać się sutka.
Ważne jest, aby zarówno mama, jak i dziecko czuli się komfortowo podczas karmienia piersią. Złe pozycje do karmienia piersią mogą powodować dwie główne niedogodności lub problemy: niedostateczna produkcja mleka (hipogalaktia) i podrażnienie sutków.
Oba problemy można rozwiązać za pomocą dobrej techniki karmienia piersią, którą można osiągnąć w dużej mierze poprzez przyjęcie sprawdzonej pozycji.
Najlepsze pozycje do karmienia piersią
Nie martw się, ponieważ najlepsze pozycje do karmienia piersią są łatwe do przyjęcia i utrzymania. Opiszemy tutaj pięć z nich. Oczywiście istnieje wiele więcej dobrych pozycji, więc warto wypróbować te zalecane przez pediatrę, by wybrać najlepszą z nich.
Wybierając pozycje do karmienia piersią, pamiętaj, że najważniejsze jest to, żebyście Ty i Twoje dziecko czuli się swobodnie. To klucz do udanego i bezstresowego karmienia.
Karmienie na leżąco
Jeśli chodzi o najbardziej przydatne pozycje do karmienia piersią w nocy, ta jest zdecydowanie w czołówce.
Praktycznie rzecz ujmując, matka i dziecko leżą, a twarz dziecka musi znajdować się przed piersią matki. Żołądek dziecka jest skierowany naprzeciw ciała matki, a ona wspiera swoją głowę na złożonej poduszce, jednocześnie podtrzymując głowę dziecka.
Pozycje do karmienia piersią w wersji tradycyjnej
W tej pozycji mama musi siedzieć z rozluźnionymi ramionami, a jej dziecko opierać się o jej przedramię tuż pod piersią.
W ten sposób mała główka dziecka pozostaje podparta na wewnętrznej stronie łokcia matki, a dziecko może pozostawać po tej samej stronie, po której mama je karmi. Brzuch dziecka jest podtrzymywany przez brzuch matki, a jedno z jego ramion obejmuje matkę.
Rozpocznij nowe życie, nowe marzenie, nowe pragnienie, by dobrze robić różne rzeczy.
-Anonim-
Skrzyżowana pozycja kołyski
Jest to odmiana poprzedniej pozycji. Matka używa ręki po tej samej stronie, którą karmi piersią, aby utrzymać pierś. Drugą ręką trzyma dziecko, podtrzymując jego plecy i szyję.
Będziesz potrzebować poduszki, która utrzyma ciało Twojego dziecka na wysokości piersi. Ta pozycja jest bardzo łatwa dla podania obu sutków bez zmiany pozycji dziecka. To dobra sztuczka, gdy dziecko woli jedną pierś bardziej niż drugą.
Pozycja siedząca
Matka siedzi wyprostowana i z rozluźnionymi ramionami, używając podnóżka lub taboretu dla podtrzymania mięśni ud. Dziecko patrzy na matkę, przytulone brzuchem do jej brzucha. Należy przytrzymać poduszkę pod dzieckiem, aby podnieść je do piersi.
„Nie wiedziałam, że mam dziurę w sercu, dopóki nie pojawiłeś się, by ją wypełnić”.
-Anonim-
Chwyt w kształcie kosza
Dzięki tej pozycji trzymasz dziecko pod pachą po stronie piersi, którą będziesz karmić. Ciało Twojego dziecka jest przytulone do Twojej talii, a Ty kołyszesz ręką jego głowę i szyję.
Ta pozycja jest bardzo przydatna dla kobiet, które przeszły cięcie cesarskie, mają popękane sutki lub karmią piersią dwoje dzieci jednocześnie.
Wskazówki dotyczące prawidłowego karmienia piersią
Pamiętaj, że bez względu na to, które na pozycje do karmienia dziecka się zdecydujesz, głowa dziecka musi być blisko piersi, a jego usta na tej samej wysokości, co sutek. Warto zwrócić uwagę, by dziecko się nie obracało, nie zginało ani nie wydłużało szyi.
Istotną informacją jest również to, że jeśli usta i język dziecka są zdrowe, karmienie będzie przebiegać prawidłowo bez względu na wybraną pozycję.
Usta dziecka muszą być szeroko otwarte, a pierś musi sięgać daleko do jego ust, przy czym sutek powinien znajdować się blisko jego górnej wargi. Pozostawia to miejsce na umieszczenie języka między otoczką a dolną wargą, ponieważ dziecko ssie mleko, jednocześnie przyciskając język do góry i do tyłu.
Zgodnie z opisem w podręczniku zatytułowanym „Prawidłowa technika karmienia piersią: pozycje”, zredagowanym przez pracowników Consejería de Salud del Hospital Virgen de Las Nieves, skąd pochodzi większość wskazówek zawartych w tym artykule, „gdy karmienie piersią przebiega prawidłowo, zwykle zauważysz, że dziecko „pracuje” swoją szczęką”.
Ruch szczęki jest rytmiczny i rozciąga się na uszy dziecka i skronie. Zauważysz również, że policzki dziecka nie zatapiają się do wewnątrz, ale są zaokrąglone. Kiedy dziecko w ten sposób ssie, matka nie odczuwa bólu, nawet gdy sutki są popękane.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ciencias Médicas Dr Serafín Ruiz De Zárate Ruiz Santa Clara, U. DE, Clara, V., Eva Josefina Quintero Fleites, D. C., Roque Peña, P., Sara Fe de la Mella Quintero, D., & Gustavo Fong Zurbano, I. (2014). Posiciones correctas y un buen agarre al amamantar: clave del éxito en la lactancia materna Appropriate lactation positions and a good hold: the key to success in breastfeeding. Medicent Electrón.
- Guipuzca, R. (2009). Posturas y posiciones para amamantar. Alba Lactancia Materna.
- Quintero, C., Roque, P., De la Mella, S., & Fong, G. (2014). Posiciones correctas y un buen agarre al amamantar: clave del éxito en la lactancia materna. Medicent Electrón.