Podnoszenie główki przez niemowlaka - czy wiesz kiedy jest na to czas?

Rozwój dziecka przebiega w mgnieniu oka. Aby nic Cię nie zaskoczyło, warto poznać cechy charakterystyczne każdego etapu rozwoju dziecka. Pomożemy Ci w tym.
Podnoszenie główki przez niemowlaka - czy wiesz kiedy jest na to czas?

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2018

Podnoszenie główki przez niemowlaka jest bardzo ważnym tematem, któremu postanowiliśmy poświęcić przestrzeń na naszym blogu. Dzieci są bowiem bardzo delikatne i kruche. W momencie narodzin ich mięśnie są na tyle słabe, że nie są one w stanie podnosić kończyn oraz panować nad swoim ciałem. Dlatego często ruszają się w sposób nieskoordynowany bądź pozostają w bezruchu.

Wielu rodziców wyczekuje momentu jakim jest podnoszenie główki u niemowlaka, należy wykazać się cierpliwością. Naturalne procesy rozwoju fizycznego dzieci to coś, czego nie można ani pominąć ani przyśpieszyć.

W pierwszym roku życia dziecko rozwija się w sposób nieprzerwany i bardzo szybki. Obejmuje to wszystkie układy w jego organizmie – w tym również układ ruchowy i nerwowy. W miarę upływu kolejnych miesięcy, dzieci uczą się lepiej kontrolować swoje ciało a wzrost tkanki mięśniowej zapewnia im siłę i wytrzymałość.

Podnoszenie główki przez niemowlaka – kiedy nadchodzi ten moment?

Rozwój motoryczny dzieci rozpoczyna się dokładnie w momencie gdy ich mięśnie pozwalają im unieść główkę. Podnoszenie główki przez niemowlaka jest więc w pewnym sensie punktem zwrotnym w jego rozwoju. U wielu dzieci etap ten następuje około czwartego miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że parametry rozwoju się różnią zależnie od dziecka i wcale nie musi to świadczyć o jakichkolwiek problemach ze zdrowiem.

Przed ukończeniem 3 lub 4 miesiąca życia dziecko może zacząć próbować unieść główkę i utrzymać ją uniesioną, ale zdoła zrobić to jedynie przez kilka sekund. Świadczy to o odruchach wskazujących na świadomość ruchów i lepszą ich koordynację.

Gdy już malec posiądzie te umiejętności, jego rozwój będzie przebiegał płynnie – wzmocnią się mięśnie jego ramion i pleców, dzięki czemu z czasem będzie w stanie samodzielnie siedzieć. Z czasem wzmocnią się również kończyny dziecka – jest to konieczne, aby maluch nauczył się samodzielnie chodzić.

Uśmiechnięte dziecko

Podsumowując, rozwój ruchowy dziecka wygląda mniej więcej tak:

  • Pierwszy miesiąc: dziecko zaczyna kontrolować główkę kierując wzrok w konkretnym kierunku.
  • Drugi i trzeci miesiąc: maluch zyskuje większą kontrolę nad swoim ciałem i kończynami, choć nie ma jeszcze całkowitej koordynacji ruchów.
  • Od czwartego do szóstego miesiąca: jest to moment, w którym pojawia się podnoszenie główki przez niemowlaka i utrzymywanie jej w takiej pozycji.
  • Od szóstego miesiąca: od tego momentu, ruchy dziecka są bardziej kontrolowane. W miarę jak zyskuje siłę, zaczyna samodzielnie się poruszać. Najpierw zacznie raczkować a z czasem będzie chodzić.

Podnoszenie główki przez niemowlaka – czy można mu jakoś pomóc?

Choć podnoszenie główki u dziecka musi nastąpić w naturalnym tempie maluszka, prawda jest taka, że rodzice mogą pomóc dziecku wspierając jego adekwatny rozwój fizyczny. Składa się na to całe mnóstwo codziennych czynności i zachowań. Warto między innymi zwrócić uwagę na sposób noszenia dziecka robiąc to oczywiście z pełną ostrożnością. Istnieją również pewne ćwiczenia dla niemowląt. Z czasem mięśnie Twojego dziecka wzmocnią się i będą w stanie podtrzymać poszczególne części ciała.

Najlepsze, co można zrobić gdy dziecko skończy już 6-8 miesięcy to kłaść je na brzuszku. W taki sposób, zaciekawione swoim otoczeniem, maluch będzie zmuszony samodzielnie podnosić główkę aby przyjrzeć się temu, co się dzieje dookoła. Z czasem, dzięki takiemu ćwiczeniu, wzmocnią się mięśnie jego ciała.

Kolejne małe ćwiczenie polega na kładzeniu dziecka na pleckach przy jednoczesnym chwytaniu go za ręce. Następnie delikatnym ruchem podnieś dziecko tak, żeby znalazło się w pozycji siedzącej. Pamiętaj jednak, że dziecko wymaga delikatności i uwagi. Nie wolno forsować rozwoju jego mięśni.

“Rozwój motoryczny dzieci rozpoczyna się dokładnie od momentu, gdy ich mięśnie są w stanie utrzymać główkę w górze.”

A co jeśli dziecko tego nie robi?

Niektóre dzieci wykazują późniejszy rozwój motoryczny niż inne. Nie oznacza to bynajmniej poważnego problemu. Jeżeli jednak maluch osiąga wiek 3 – 4 miesięcy i nadal nie wykazuje postępów, warto skonsultować się z pediatrą i wykonać badania kontrolne.

Raczkowanie

Podnoszenie główki przez niemowlaka – jakie środki ostrożności należy wziąć pod uwagę

Do czasu kiedy dziecko uzyska całkowitą kontrolę nad swoimi ruchami, należy bacznie je obserwować aby zadbać o jego bezpieczeństwo. Warto również pamiętać o takich czynnikach jak unikanie gwałtownych ruchów, odpowiednie dobranie nosidełka oraz nie wymuszanie podtrzymywania główki u dziecka gdy jego mięśnie nie są na to jeszcze gotowe.

Warto zachować również ostrożność przy korzystaniu z urządzeń takich jak chodzik, taśmy do skakania i inne zabawki zachęcające malucha do ruchu. Jego układ mięśniowy może jeszcze nie być przygotowany na takie zmiany.

Gdy dziecko nauczy się już trzymać główkę wyprostowaną, zobaczysz, że jego rozwój w krótkim czasie bardzo przyśpieszy. Zwiększy się ruchliwość malucha i będzie chciał odkrywać wszystko, co dookoła niego. Z całą pewnością już po kilku miesiącach zacznie raczkować. Towarzysz mu i dbaj o niego na tym niezwykłym etapie życia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.