Pierwszy miesiąc życia dziecka – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Podczas tej fazy zwracamy uwagę na wszystko, co robi noworodek i często nie wiemy, co jest normą, a co nie. Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres, w którym w organizmie dziecka zachodzi wiele zmian.
Pierwszy miesiąc życia dziecka to moment, w którym noworodek poświęca wiele czasu na sen i regularnie budzi się, by go karmić. Może mieć czkawkę i często kichać.
W tym artykule powiemy, jak dokładnie wygląda pierwszy miesiąc życia dziecka i przybliżymy jego cechy charakterystyczne.
Praktycznie każdy rodzic ma setki pytań dotyczących opiekowania się niemowlęciem. Z pewnością zastanawiasz się, jak karmić dziecko, kiedy powinnaś je umyć, co dzieje się z jego pępowiną i jak o nią dbać.
Jeśli po raz pierwszy zostałaś mamą, pytania dwoją się i troją. Ale nie martw się. Na tym etapie dzieci robią wiele rzeczy, które mogą wyglądać niepokojąco, a w rzeczywistości są całkowicie normalne.
Najważniejsza jest pilna obserwacja niemowlęcia, zapewnienie mu opieki i uwagi oraz zasięgnięcie rady specjalisty, jeśli zauważysz coś nietypowego.
Pierwszy miesiąc życia dziecka – typowe zachowania
Poniższe punkty pokazują, jak Twoje dziecko będzie się zachowywało przez pierwsze trzydzieści dni swojego życia:
- Maluch będzie spał od czternastu do szesnastu godzin na dobę. Będzie budzić się na chwilę, od siedmiu do dwunastu razy dziennie, zazwyczaj po to, by go nakarmić.
- Na początku nie będzie widział. Z czasem jego oczy zaczną skupiać się na obiektach.
- Jego waga może się zmniejszyć, nawet jeśli karmisz go piersią zawsze, gdy tego chce. To normalne.
- Może często kichać i mieć czkawkę. To wcale nie oznacza, że ma problemy z układem trawiennym lub oddechowym.
- Będzie wypróżniać się od czterech do pięciu razy na dobę i siusiał od dwóch do trzech razy. W tym wieku stolec będzie żółtawy lub zielonkawy i bardzo płynny.
- Jego oddech może być głośny i nieregularny, zwłaszcza, gdy śpi. To całkiem normalne.
Jak dziecko zmienia się w trakcie pierwszego miesiąca życia
Możesz zauważyć, jak niektóre zachowania stopniowo pojawiają się u dziecka. Wraz z upływem czasu dziecko będzie w stanie rozróżniać znajome twarze, a nawet zacznie się uśmiechać na ich widok. Zaczną je interesować kolory, światła i dźwięki.
Aby maluch poprawnie się rozwijał pod względem emocjonalnym, musi czuć się kochany i chroniony.
Nie przejmuj się niektórymi teoriami; nie ma nic złego w trzymaniu dziecka na rękach. Stała obecność i przytulanie uspokoi maluszka i sprawi, że będzie czuł się bezpieczny.
Stworzenie więzi emocjonalnej w pierwszych miesiącach jest bardzo istotne, bo ma wpływ na całe dalsze życie. Noworodek jest w stanie rozpoznać mamę po samym jej zapachu. Płacze instynktownie, by zwrócić na siebie uwagę mamy i dać znać, że czegoś potrzebuje.
Jednak ta więź nie tworzy się jedynie między dzieckiem a mamą. Tato również może uczestniczyć w jej powstawaniu już od samego początku.
Jedyna rzecz, której nie może robić tata, to karmienie piersią. Ale we wszystkich innych obszarach powinien również odgrywać kluczową rolę.
O czym warto pamiętać w trakcie pierwszego miesiąca życia dziecka?
Zawsze powinnaś pamiętać, że małe dziecko to bardzo delikatna istota. Dopiero co przyszło na świat i dalej stara się przystosować do nowego środowiska.
Zwracaj uwagę na mikroby, z którymi Twój maluch może mieć styczność. Jego sypialnia powinna być dobrze oświetlona, ciepła i wolna od jakichkolwiek zarazków.
W tym okresie należy ograniczyć wizyty do minimum. Jeśli ktoś do Was wpadnie, postaraj się, by spotkania trwały poniżej dwudziestu minut. Dłuższe wizyty mogą być przytłaczające dla dziecka. Noworodek łatwo może się wystraszyć nieznanych osób.
Na koniec zostawiliśmy trzy kluczowe kwestie dotyczące higieny:
- Najlepiej jest codziennie kąpać dziecko w letniej wodzie, w ciepłym pokoju. Uważaj, by nie wlać mu wody do oczu i uszu.
- Pępowina odpadnie samoistnie między szóstym a piętnastym dniem. Codzienna kąpiel wystarczy, by utrzymać tą okolicę w czystości, ale niektórzy lekarze polecają używać alkoholu do odkażania.
- Paznokcie dziecka zaczną rosnąć, przez co maluch może zadrapać skórę. Przycinaj je, gdy tylko to konieczne.
Zawsze powinnaś pamiętać, że małe dziecko to bardzo delikatna istota.
Jeśli chodzi o karmienie malucha w pierwszych miesiącach jego życia, to nie ma niczego lepszego od karmienia piersią. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, zaleca się jego kontynuowanie przynajmniej do ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sabater, V. (2019, 30 mayo). El papá que cuida al bebé no “ayuda”, ejerce la paternidad. Recuperado de https://lamenteesmaravillosa.com/papa-cuida-al-bebe-ejerce-paternidad/
- Sabater, V. (2020, 6 marzo). La importancia de las caricias en nuestras relaciones afectivas. Recuperado de https://mejorconsalud.as.com/la-importancia-de-las-caricias-en-nuestras-relaciones-afectivas/