Pielektazja u niemowlęcia: objawy, diagnoza i leczenie
Pielektazja u niemowlęcia jest zasadniczo lekkim stanem zapalnym miedniczek nerkowych, bez poszerzenia kielichów nerkowych. Rozwija się w niewielką lejkowatą anatomiczną strukturę, która odprowadza mocz lub zbiera mocz z nerki do moczowodu, a dalej rurki, która przenosi mocz do pęcherza.
W pewnych sytuacjach pielektazja utrudnienia przepływ moczu. W rezultacie zwiększa się ciśnienie w ciele i powiększa się miednica.
Liczba przypadków pielektazji dziecięcej jest różna. Dziewczynki są mniej podatne na rozwój nieprawidłowości nerek niż chłopcy. Jednak u większości pacjentów płci męskiej stan ten zanika w wieku 6 miesięcy.
Dlatego, niezależnie od płci dziecka, konieczne jest odpowiedzialne podejście w celu przeprowadzenia diagnozy i leczenia.
Z powodu częstotliwości występowania tego schorzenia trudno jest znaleźć związek między pielektazją a chorobą matki lub przyjmowaniem leków przez matkę.
Skąd bierze się pielektazja u niemowlęcia?
Niektóre czynniki, w wyniku których może pojawiać się pielektazja u niemowląt obejmują:
- Refluks: mocz powraca do nerki.
- Przeszkoda w układzie moczowym.
- Moczowód składający się z rurek, które są zbyt wąskie lub zatkane.
- Przedwczesny poród.
- Zakażenie dróg moczowych.
Ponadto mogą istnieć inne czynniki. Często pielektazja u dzieci jest spowodowana ogólną słabością i obecnością problemów neurologicznych.
Objawy pielektazji u niemowląt
Jeśli zauważysz niektóre z poniższych objawów, zabierz dziecko do lekarza pediatry, ponieważ może cierpieć na pielektazję.
Obserwuj, czy występuje znaczny wzrost temperatury i częste bóle w jamie brzusznej. Ponadto w większości przypadków przepływ moczu zostaje przerwany.
Objawy te pojawiają się tylko w późniejszych stadiach lub w przypadku powikłań. Dlatego ważne jest, aby działać szybko.
W jaki sposób wykryć pielektazję u niemowlęcia?
Niemowlęca pielektazja jest wykrywana za pomocą ultrasonografii prenatalnej i klasyfikowana zgodnie ze stopniem dylatacji. Na przykład może być to stan łagodny (mniej niż 10 milimetrów), umiarkowany (od 11 do 15 milimetrów) i poważny (ponad 15 milimetrów). Pielektazja ponad 10 mm wskazuje na wodonercze.
Jeśli leczenie tej choroby nie zostanie podjęte, może pojawić się wiele chorób, które wpłyną na nerki dziecka. Dlatego konieczne jest przeprowadzanie regularnych badań, w tym USG.
Wiele dzieci cierpiących na pielektazję odczuwa zwiększony nacisk na narządy i można u nich zauważyć pogorszenie funkcjonowania układu moczowego. Jeśli pojawią się powikłania, może wystąpić odmiedniczkowe zapalenie nerek, które jest zapaleniem tkanek w nerkach.
Jeśli zauważysz choć jeden z tych objawów u Twojego dziecka, nie stosuj samoleczenia. Przeciwnie, natychmiast udaj się do instytucji medycznej, gdzie specjalista przeprowadzi badanie i postawi diagnozę.
Często obecność pyelektazji u niemowlęcia jest spowodowana ogólną słabością i obecnością problemów neurologicznych.
Kiedy konieczna jest operacja?
Przeprowadzenie operacji staje się koniecznością, gdy moczowód przedstawia nienormalny układ konstrukcyjny i nie można go wyleczyć za pomocą terapii lekowej. Rozwiązanie to stosuje się również w przypadku silnego wzrostu miedniczek nerkowych, zarówno po stronie prawej, jak i lewej.
Operację rozważa się także, jeśli u dziecka występują komplikacje. Środki te są stosowane w celu wyeliminowania skutków refluksu niemowlęcego, który zaburza przepływ moczu.
Leczenie pielektazji u niemowlęcia
Niestety, nie ma magicznej receptury na rozwiązanie tego problemu przed narodzinami dziecka. Jednak wykonanie USG pomoże Ci przygotować się na różne dolegliwości, które może odczuwać Twoje dziecko.
Brak leczenia podczas ciąży może prowadzić do negatywnych konsekwencji, w tym śmierci płodu.
Później, gdy dziecko rośnie, jego narządy mogą ulec zmianie. Wtedy wszystko może przenieść się we właściwe miejsce i objawy choroby znikną.
Ważne jest, aby niezwłocznie zabrać dziecko do lekarza pediatry. Po zidentyfikowaniu wszystkich przyczyn pielektazji u niemowlęcia, właściwe będzie podjęcie leczenia. W większości przypadków polega to na przyjmowaniu leków i wykonywaniu ruchów fizykoterapeutycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Díaz Álvarez, M., Duarte Pérez, M. C., Pacheco Cornelio, A., Acosta Batista, B., Pérez Córdoba, R., & Delgado Marrero, B. (2010). Seguimiento clínico e imaginológico de recién nacidos con diagnóstico de pielectasia TT – Imaging and clinical follow-up of newborns diagnosed with pyelectasia. Rev Cubana Pediatr.
- Castelló, R. B., & Ribera, R. P. (2000). Seguimiento posnatal del feto con pielectasia: un problema no resuelto POSTNATAL FOLLOW-UP OF FETAL PYELECTASIS: AN UNRESOLVED PROBLEM. An Esp Pediatr.
- Chéreau, E., Aubry, M.-C., Ruano, R., & Dommergues, M. (2006). Anomalías urogenitales fetales. EMC – Ginecología-Obstetricia. https://doi.org/10.1016/S1283-081X(06)46494-8