Opieka nad płaczącym dzieckiem. Dlaczego taka ważna?

Opieka nad płaczącym dzieckiem. Dlaczego taka ważna?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Opieka nad płaczącym dzieckiem jest ważna z powodu rozwoju emocjonalnego który pomaga budować. Płacz dziecka to wołanie o uwagę i opiekę. Eksperci zapewniają, że przez więź która tworzy się poprzez kontakt skórny, inteligencja emocjonalna dziecka rozwija się lepiej.

Trzymanie dziecka na rękach pomaga mu budować inteligencje emocjonalną. Opieka nad płaczącym dzieckiem, gwarantuje natomiast prawidłowy rozwój.

Jedynym powodem dla którego dzieci płaczą jest chęć wyrażenia jakiejś potrzeby. Instynktownie, dziecko płacze gdy czuje się zagrożone. Przywołuje wtedy swoją mamę i daje znać, że czegoś potrzebuje. Na przykład:

  • Jest głodne
  • Jest mu zimno
  • Jest zmęczone
  • Jest śpiące
  • Jest mu nie wygodnie
  • Coś je boli
  • Potrzebuje towarzystwa

Opieka nad płaczącym dzieckiem i korzyści jakie z tego płyną

Niektórzy uważają, że reagowanie na płacz dziecka może je rozpuścić. Jest to jednak bezpodstawne uprzedzenie. Pozwalanie dziecku płakać przez długi czas sprawia, że czuje się samotne i niepewne.

Opieka nad płaczącym dzieckiem

Pamiętaj, że niemowlak spędził ostatnie 9 miesięcy w twoim łonie, miejscu schronienia, ciepła i wygody. Kiedy wyjdzie stamtąd do świata zewnętrznego, trudno mu się przyzwyczaić do zmian. Musimy reagować gdy płacze aby pomóc mu odpowiednio przystosować się do otaczającego go świata który może być wrogim miejscem. Taka opieka jest dla niego bardzo ważna.

Dziecko które dopiero co pojawiło się na tym świecie wymaga uwagi i poczucia bezpieczeństwa. Teraz kiedy już przyszło na ten świat potrzebuje aby zapewnić mu podobne warunki do tych które miało w twoim łonie. Poczuć tak może się w ramionach matki.

Dzieci na których płacz się reaguje, wyrastają na osoby dobrze rozwinięte pod względem emocjonalnym. Potwierdzają to ostatnie badania prowadzone przez Darcia Narvaeza, profesora psychologii na Uniwersytecie Notre Dame.

Dzieci, o które się troszczy, gdy płaczą, stają się ludźmi o lepszym zdrowiu psychicznym, większym poczuciu bezpieczeństwa i zdolnościach adaptacyjnych. Narvaez zauważył również, że ludzie którym pozwalano płakać kiedy byli dziećmi, są bardziej podatni na stres i trudniej jest im się uspokoić.

Oczywiście potrzeby ludzkie wykraczają poza potrzeby fizyczne. Dlatego ludzie potrzebują uczucia i uwagi dla zdrowego wzrostu.

Niemowlęta, którymi nie zajmowano się kiedy płakały, często stają się osobami z wyraźnym poczuciem porzucenia i niepewności, podatnymi na lęki i depresję. Dlatego opieka w takich momentach jest tak ważna.

Opieka nad płaczącym dzieckiem

Opieka nad płaczącym dzieckiem wspomaga jego rozwój emocjonalny

Więź emocjonalna i kontakt fizyczny pomaga dzieciom w ich rozwoju. Płacz dziecka nie powinno być uznawane za złe zachowanie, ale jako znak, że powinniśmy zwrócić na nie uwagę. Na tym wczesnym etapie swojego życia, niemowlak nie zna innego sposobu aby poprosić o pomoc. Jeżeli będziemy się nim odpowiednio zajmować, krok po kroku będzie płakać co raz mniej.

Opieka pełna miłości, zapewni dziecku dobre emocje, zdrowie relacje i stabilne więzi.

Dziecko objęte opieką, poczuje miłość i szczęście. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że wszystko co matka może zrobić dzisiaj dla swojego dziecka, opłaci się jutro.

Z pewnością, czuć się kochanym to jedna z naszych pierwszych potrzeb jako istot ludzkich i jednym z podstawowych filarów zdrowego życia. Wszystko jest kwestią zwracania uwagi na płaczące dziecko i umiejętności rozróżniania potrzeb.

Umiejętność rozpoznawania tego o co prosi nas dziecko ma podstawowe znaczenie dla zaspokojenia jego potrzeb, a tym samym pomaga mu w prawidłowym rozwoju. Prawdą jest, że wymaga to czasu, dlatego cierpliwość będzie twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Najważniejszą rzeczą jest opieka nad dzieckiem kiedy płacze, to spowoduje, że będzie mógł stać się zdrowy i szczęśliwy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.