Odstawianie od piersi – jakie może sprawiać trudności
Odstawianie od piersi to bardzo delikatny proces, który należy przeprowadzać stopniowo. Wymaga cierpliwości i miłości. Warto pamiętać, że odstawianie od piersi nie jest równoznaczne z końcem intymnej i pełnej miłości więzi, która łączy Cię z dzieckiem.
To jedynie początek nowego sposobu żywienia i nowy etap Twojego związku z maluszkiem. Mleko matki zwiera wszystkie tłuszcze, białka i witaminy, których potrzebuje noworodek. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty zdrowotne, eksperci zalecają kontynuować karmienie piersią w ciągu minimum sześć pierwszych miesięcy życia dziecka.
Podczas karmienia dziecka piersią nie tylko dostarczasz mu składników odżywczych. Dbasz również o jego nawodnienie i wzmacniasz układ odpornościowy. Co więcej, kontakt fizyczny z dzieckiem podczas karmienia wzmacnia jego intymną więź z mamą.
Mój świat jest okrągły, okrągły i miękki jak Ty. Dbam o Ciebie, żebyś mógł śnić, walczyć i tworzyć.
Nasz dom jest mały, ubrania – skromne, ale w moim ciepłym mleku przekazuję Ci cały świat.
–Via Lactea (Milky Way [Droga mleczna]), hiszpańska organizacja promująca karmienie piersią-
Odstawianie od piersi – na czym polega?
Odstawianie od piersi to przejście od karmienia mlekiem matki do karmienia innymi pokarmami. Nie oznacza jedynie zastąpienie mleka innym jedzeniem w diecie dziecka. To złożony proces, który może być trudny pod względem emocjonalnym.
Odstawianie może rozpocząć się z różnych powodów. Może wynikać z decyzji mamy, ale również dziecko może stracić zainteresowanie mlekiem. Czasem mama może mieć niewystarczającą ilość pokarmu lub z biegiem czasu przestanie go produkować. Bez względu na przyczynę, odstawienie od piersi może być trudne zarówno dla mamy, jak i maluszka, dlatego warto jest się na to przygotować.
Kiedy i jak rozpocząć proces odstawiania od piersi?
Nie ma uniwersalnego momentu, w którym należy odstawić dziecko od piersi. Jednak niektórzy lekarze zalecają rozpocząć proces zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia. Często poleca się skracanie długości karmienia wraz z jednoczesnym wprowadzaniem innych pokarmów. Niektórzy rodzice osiągają sukces dając dziecku stałe pokarmy w ciągu dnia i karmiąc piersią jedynie w nocy.
Warto zasięgnąć rady pediatry odnośnie odpowiedniej metody odstawienia dziecka od piersi. Pomoże on w procesie przejściowym i podpowie, jak wprowadzać odpowiednie pokarmy do diety dziecka, aby była dobrze zbilansowana.
Zalety odstawienia od piersi
Chociaż odstawianie od piersi może być trudne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, to niesie ze sobą wiele zalet emocjonalnych, jak i tych związanych z dietą. Gdy dziecko może jeść inne pokarmy niż mleko matki, możesz czuć się pewniej zostawiając je z innymi osobami. To ważne, jeśli musisz wrócić do pracy lub nawet jeśli chcesz chwilę odpocząć albo załatwić coś na mieście.
W trakcie procesu odstawienia dziecko będzie otrzymywało składniki odżywcze z innych pokarmów włączanych stopniowo do diety. Jednocześnie wciąż będzie miało dostęp do składników odżywczych pochodzących z Twojego mleka.
Odstawianie od piersi – podpowiedzi
Istnieje wiele sposobów, by zacząć proces odstawienia świadomie i spokojnie, aby mama i dziecko mogli go pokonać bezproblemowo.
- Proces powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Nic nie powinno dziać się nagle, z dnia na dzień. Najlepiej poświęcić dwa lub trzy miesiące by osiągnąć całkowite odstawienie.
- Jeśli nie przeprowadzisz procesu stopniowo, prawdopodobnie będziesz cierpiała z powodu takich przypadłości, jak twardość czy bolesne napięcie piersi.
- Staraj się nie zaczynać odstawiania w okresie, który jest stresujący dla maluszka, np. w pierwszym tygodniu powrotu do pracy lub gdy dziecko zaczyna ząbkować.
- Zanim zaczniesz karmić dziecko piersią, spróbuj zaproponować mu inne pokarmy, by przyzwyczajało się do różnych smaków i faktur.
- Odstawienie od piersi wymaga wiele cierpliwości i miłości. Bądź miła dla dziecka, gdy proponujesz mu jedzenie.
Chociaż nie trzymasz już dziecka w ramionach i stale go nie karmisz, więź między Wami nigdy nie zaniknie. Nie ma dwóch takich samych mam i dzieci, dlatego to właśnie Ty sama najlepiej ocenisz, kiedy warto rozpocząć odstawianie dziecka od piersi.
Odstawianie od piersi to kolejny wspaniały sekret natury, który możesz odkryć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vandale-Toney, S., Rivera-Pasquel, M. E., KAGEYAMA-ESCOBAR, M. D. L. L., Tirado-Gómez, L. L., & López-Cervantes, M. (1997). Lactancia materna, destete y ablactación: una encuesta en comunidades rurales de México. Salud Pública de México, 39, 412-419. https://www.scielosp.org/article/spm/1997.v39n5/412-419/
- Klein, M. (1936). El destete. Obras completas de M. Klein.
- La lactancia materna de madre a madre. Lactando.org. 2018. http://www.lactando.org/wp-content/uploads/Lactando_Capitulo-22.pdf
- María Marlen Avalos González, C. (2011). Comportamiento de algunos factores biosociales en la lactancia materna en los menores de un año. Revista Cubana de Medicina General Integral
- Rosa Niño, M., Gioconda Silva, E., & Eduardo Atalah, S. (2012). Factores asociados a la lactancia materna exclusiva. Revista Chilena de Pediatria. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0370-41062012000200007&lng=en&nrm=iso&tlng=en