Oddychanie u noworodków - wszystko co powinnaś wiedzieć!

Oddychanie u noworodków - wszystko co powinnaś wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2019

Oddychanie u noworodków jest jedną z rzeczy, które najbardziej interesują rodziców. W rzeczywistości, pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że dzieci oddychają znacznie szybciej niż dorośli, a ponadto mają nieregularne wzorce oddychania.

Chociaż nieprawidłowości w oddychaniu mogą wydawać się niebezpieczne, nie ma powodu do niepokoju. Różne częstotliwości oddychania są całkowicie normalne i stabilizują się wraz z rozwojem maleństwa. Jeśli chcesz mieć pewność, że oddychanie Twojego dziecka przebiega prawidłowo, musisz być ostrożna i brać pod uwagę jego indywidualny rytm oddychania. Ogólnie rzecz biorąc, noworodek musi mieć od 40 do 60 oddechów na minutę.

Oddychanie u noworodków

Noworodek oddycha szybciej niż osoba dorosła. Dzieje się tak dlatego, że te małe istoty nie mają zdolności płucnej do przechowywania dużej ilości tlenu, więc muszą częściej wdychać i wydychać powietrze.

Dorosły wykonuje około 18-20 oddechów na minutę. Natomiast noworodek wdycha i wydycha powietrze od 40 do 60 razy na minutę.

Oczywiście, oddychanie noworodków nie jest konsekwentnie rytmiczne, ponieważ ich oddechy są szybkie i płytkie. W niektórych przypadkach są dłuższe i wolniejsze, a w innych krótsze.

Następnie mogą zatrzymać się na kilka sekund i nie oddychać wcale. Jest to znane jako “oddychanie okresowe” i jest całkowicie normalne u większości zdrowych dzieci.

Ponadto, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko oddycha normalnie, zalecamy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Obserwuj pierś dziecka przez tydzień i szukaj nierówności w sposobie, w jaki klatka piersiowa unosi się i opada. Jeśli tempo się zmieni, koniecznie udaj się na wizytę do pediatry.
  • Słuchaj dźwięków, które dziecko wydaje podczas snu. Zalecamy przykładanie ucha do ust lub nosa w celu wykrycia nieprawidłowości w oddychaniu.
  • Rozważ umieszczenie swojego policzka obok nosa i ust dziecka, aby poczuć wilgoć i ciepło podczas oddychania. W ten sposób będziesz mogła obserwować, czy zachodzą jakiekolwiek zmiany, gdy maleństwo śpi.
Noworodek śpiący na mamie

Dlaczego oddychanie u noworodków jest głośne?

W wielu przypadkach głośny oddech jest spowodowany odgłosami powietrza, które przepływa przez ślinę i gromadzi się w tylnej części gardła dziecka. W przeciwieństwie do dorosłych, niemowlęta nie mogą oczyścić gardła, kaszleć, kiedy chcą, lub świadomie kontrolować swojego oddechu.

Dlatego zalecamy stosowanie kropli do nosa w postaci soli fizjologicznej w sytuacjach, które uważasz za właściwe. Skraplają one wydzieliny z nosa i pomagają w oczyszczeniu błon śluzowych, które mogą zatkać nozdrza dziecka.

Jednak zanim to zrobisz, skonsultuj się z pediatrą i upewnij się, że nie ma żadnych medycznych przyczyn, które powodują głośny oddech.

To są rzeczy, które powodują hałas u noworodków:

  • Ich drogi oddechowe są małe. Oznacza to, że nie mogą jednocześnie oddychać dużą ilością powietrza. Muszą częściej wdychać i wydychać niż dorośli.
  • Noworodek ma bardzo mały nos.
  • Ich nos może zostać zablokowany przez śluz.
  • Dzieci wdychają i wydychają przez nos.
  • W sytuacji, gdy występuje zatkanie błony śluzowej nosa, powoduje to, że oddech staje się głośniejszy.
  • Nadmiar śliny gromadzi się w tylnej części gardła.
Mama pieszcząca dziecko

Kiedy powinnaś szukać pomocy lekarskiej?

U niemowląt drobne objawy mogą się bardzo szybko nasilać. Dlatego zalecamy, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską w następujących przypadkach:

  • Wstrzymuje oddech, co trwa dłużej niż 15 sekund.
  • Dziecko przestaje oddychać, a obszar wokół ust staje się zwiotczały, blady lub niebieskawy.
  • Skóra niemowlęcia nabrała niebieskawego koloru podczas okresów normalnego oddychania.
  • Dziecko często wymiotuje lub nie je dobrze.
  • Wysoka gorączka: 38 ° C lub więcej.
  • Dziecko oddycha bardzo szybko.

“Dzieci płaczą po urodzeniu, ponieważ po raz pierwszy doświadczają rozłąki z miłością”

-Kamand Kojouri-

Jak widzisz, oddychaniu noworodków mogą towarzyszyć dziwne dźwięki, chociaż w większości przypadków nie powinnaś zbytnio się tym zamartwiać. Tylko wspomniane wyżej przypadki zasługują na szczególną uwagę i pilną wizytę u specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Association of Ontario Midwives. Comportamiento normal del recién nacido. 2015. [Disponible en línea].
  • Aguarón G. Mecanismos de adaptación del feto a la vida extrauterina en el nacimineto. Exploración y reanimación del recién nacido. Seminario, 05-10-2011. Complejo Hospitalario de Albacete. [Disponible en línea].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.