Niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu

Niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Wielu rodziców, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy mają dziecko, zastanawia się, co zrobić, gdy ich niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu. Czy jest to niebezpieczna pozycja, która może zagrozić jego zdrowiu?

Zostawiasz dziecko w łóżeczku na pięć minut, widząc, że śpi, ale okazuje się, że niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu. Jeśli zdarza się to często Twojemu dziecku, warto uważnie obserwować je podczas snu.

Lekarze kojarzą spanie twarzą w dół z wystąpieniem śmierci łóżeczkowej.

Według statystyk zespół nagłego zgonu niemowląt jest powodem śmierci dziesięciu tysięcy dzieci rocznie.

Wymioty to wystarczający czynnik sprzyjający pojawieniu się duszności, co może komplikować zdolność oddechową dziecka. Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 4 miesięcy są na to najbardziej narażone.

Jednak pytanie o sposób, w jaki nasze dzieci śpią, jest bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Na szczęście rodzice mogą podejmować środki zapobiegawcze w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa.

Czym jest zespół nagłego zgonu niemowląt?

Zespół nagłego zgonu niemowląt odnosi się do niespodziewanej śmierci dziecka w wieku poniżej 1 roku życia, nawet gdy były całkowicie zdrowe. Jest również znany jako śmierć łóżeczkowa i nadal pozostaje nierozwiązaną zagadką dla społeczności naukowej.

Większość przypadków śmierci łóżeczkowej nie ma wytłumaczalnego powodu nawet po wykonaniu autopsji. Mimo że są to tylko teorie, niektórzy naukowcy uważają, że pewne czynniki mogą sprzyjać temu przerażającemu zjawisku.

Najbardziej złożona teoria mówi, że zespół nagłego zgonu niemowląt może wystąpić z powodu anomalii w systemie „mikro-przebudzenia” niemowlęcia. Jednak niektórzy specjaliści uważają, że ma to związek z niedotlenieniem spowodowanym przez zewnętrzne czynniki, takie jak spanie twarzą w dół.

Niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu

Z tego powodu dzieci w wieku poniżej czterech miesięcy powinny być monitorowane przez całą noc, aby do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia tych niepożądanych epizodów. Rodzicom nie wolno pozostawiać dziecka bez opieki przez całą noc tylko dlatego, że dziecko nie płacze.

Najbardziej narażone na śmierć łóżeczkową są niemowlęta w wieku poniżej czterech miesięcy. Zaleca się jednak rodzicom obserwowanie pozycji spania dziecka do ukończenia 12 miesięcy.

Szczególnie w nocy warto sprawdzać, czy niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Wspólne spanie i inne nawyki – co robić, gdy niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu

Ludzie, którzy popierają wspólne spanie twierdzą, że dzięki tej praktyce o wiele łatwiej sprawdzać, czy niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu. Jak już wcześniej stwierdziliśmy, nocne kontrole są najlepszą strategią, aby uniknąć śmierci łóżeczkowej.

Jeśli niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu, właściwą rzeczą może być zmiana pozycji dziecka raz na jakiś czas. W ten sposób łatwiej uniknąć przyjęcia przez dziecko niebezpiecznych i niewygodnych pozycji.

Kiedy dziecko śpi twarzą w dół, musisz zmienić jego pozycję. Tworzenie nawyku spania na plecach to najbezpieczniejsza alternatywa dla Twojego dziecka.

Niektórzy rodzice wolą kłaść dziecko twarzą w dół. Uważają, że ta pozycja pozwala dziecku lepiej spać, jednak nie zaleca się tej praktyki w pierwszych miesiącach życia.

Kolejną świetną opcją jest położenie dziecka na boku. Podczas stosowania tej pozycji najlepiej zmieniać pozycję dziecka co jakiś czas, aby zapobiec bólowi szyi. Pozycja płodowa jest jedną z najbardziej zalecanych pozycji do spania.

Ważne jest również kontrolowanie formowania się główki dziecka podczas pierwszych trzech miesięcy. Jeśli dziecko pozostanie w jednej pozycji podczas snu przez długi czas, zwiększa to ryzyko plagiocefalii.

Niemowlę śpi na plecach

Ważne środki zapobiegające śmierci łóżeczkowej

  • Jeśli dziecko ma dużo flegmy, rodzice mogą podnieść materac dziecka pod kątem 45 stopni.
  • Unikaj przykrywania dziecka kocami czy kołdrami i upewnij się, że dziecko nie przykrywa się na głowę przypadkowo podczas snu. Uważaj też na poduszki.
  • Trzymaj zabawki i inne przedmioty z dala od łóżeczka. Zabawki mogą powodować asfiksję, czyli stan niedoboru tlenu w organizmie; najlepiej jest trzymać je z dala od łóżeczka, gdy dziecko śpi.
  • Nadmiar odzieży i zbyt wysoka temperatura mogą być ryzykowne. Upewnij się, że dziecko jest ubrane wygodnie, gdy idzie spać.
  • Unikaj używania w pokoju substancji toksycznych, takich jak świeża farba lub trucizna na szkodniki.

Wyrabianie nawyku spania na plecach to najbezpieczniejsza alternatywa dla Twojego dziecka.

Po pierwszym roku dzieci mają lepszą kontrolę nad własnymi ruchami podczas snu. Będą szukać pozycji, które najbardziej im odpowiadają podczas snu.

Pamiętaj, że lepiej często sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, niż narażać dziecko na nieprzyjemne sytuacje, których skutki mogą być opłakane. Jeśli Twoje niemowlę odwraca się na brzuch podczas snu, wystarczy regularnie monitorować sytuację.

Te środki są bardzo ważne dla bezpieczeństwa dziecka szczególnie w ciągu pierwszych kilku miesięcy po urodzeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hiscock, H., & Fisher, J. (2015). Sleeping like a baby? Infant sleep: Impact on caregivers and current controversies. Journal of Paediatrics and Child Health. https://doi.org/10.1111/jpc.12752
  • Armstrong, K. L., O’Donnell, H., McCallum, R., & Dadds, M. (1998). Childhood sleep problems: Association with prenatal factors and maternal distress/depression. Journal of Paediatrics and Child Health. https://doi.org/10.1046/j.1440-1754.1998.00214.x
  • Lukowski, A. F., & Milojevich, H. M. (2013). Sleeping like a baby: Examining relations between habitual infant sleep, recall memory, and generalization across cues at 10 months. Infant Behavior and Development. https://doi.org/10.1016/j.infbeh.2013.02.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.