Mleko dla niemowlęcia – 4 najpopularniejsze rodzaje

Jeśli nie jesteś w stanie karmić dziecka piersią, znajdź dla niego odpowiedni zamiennik mleka. Do wyboru masz wiele różnych opcji!
Mleko dla niemowlęcia – 4 najpopularniejsze rodzaje

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2019

Jeśli z jakiegokolwiek powodu matka ma problemy z karmieniem piersią, może z powodzeniem sięgnąć po inne mleko dla niemowlęcia. Istnieje wiele opcji alternatywnych. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jakie mleko dla niemowlęcia możesz wybrać.

Rodzaje mleka są bardzo różne. Ze względu na właściwości i wartości odżywcze oraz wpływ na trawienie, mleko matki jest dla dziecka najzdrowsze. Ale na rynku dostępne są też bardzo dobre mleka zastępcze.

Mleko krowie jest wśród nich najbardziej popularną opcją. Jest łatwo dostępne i jest go w sklepach sporo. Ten rodzaj mleka jest bogaty w białko. Przemysłowe procesy rozcieńczania sprawiają, że jest ono maksymalnie zbliżone do mleka produkowanego przez matki.

Rozcieńczonej receptury należy używać wyłącznie przez pierwszy miesiąc życia dziecka. Później przejdź stopniowo na następujące proporcje: 2 części mleka, 1 część wody. Około szóstego miesiąca życia dziecka możesz dawać mu nierozcieńczone mleko.

Mleko dla niemowlęcia – najczęściej wykorzystywane rodzaje

W sklepach można znaleźć mnóstwo rodzajów mleka dla dzieci o specyficznych potrzebach. Każdy z tych produktów spełnia podstawowe wymogi i zaspokaja najważniejsze potrzeby dziecka.

Oto lista najczęściej spotykanych typów mleka dla dzieci:

1. Mleko kozie

Aby mleko kozie mogło być używane jako mleko dla niemowlęcia, koniecznie musi być rozcieńczone. Bruceloza, zwana też gorączką kozią, rozprzestrzenia się bardzo łatwo kiedy do zarażenia dojdzie wskutek wypicia surowego mleka. Tak więc zaleca się przegotowywanie mleka koziego przed spożyciem.

2. Serwatka owcza

Niektórzy specjaliści zalecają wykorzystywanie przy karmieniu z butelki serwatki owczej. Jest ona złożona z wody (25%) – w tym 10% cukru – mleka owczego (25%) i serwatki owczej (50%)

Serwatka owcza zawiera zazwyczaj więcej białka i taką samą proporcję laktozy co mleko krowie. Niekiedy laktozy jest nawet mniej. Przechowywanie serwatki wymaga nieco uwagi – należy zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii. Odpowiednie konserwowanie ma więc w tym przypadku duże znaczenie dla jakości produktu.

Porozmawiaj z lekarzem i wybierz najlepsze mleko dla niemowlęcia.

3. Mleko krowie

Z mleka krowiego można uzyskać kilka typów mleka dla dzieci:

  • Mleko skondensowane: jeśli chodzi o mleko dla niemowlęcia karmionego butelką, specjaliści zalecają właśnie mleko skondensowane z mleka krowiego, choć zawiera ono niewiele witamin. Należy używać świeżego mleka. Przechowywanie go jest niebezpieczne zwłaszcza latem podczas upałów. Z zasady należy łączyć mleko skondensowane z przegotowaną wodą w równych proporcjach. Spośród wszystkich rodzajów mleka krowiego dla dzieci które dziś opisujemy, ten jest najrzadziej używany.
  • Mleko w proszku: uzyskuje się je poprzez odparowywanie wody na różne sposoby. Ten proces produkcji mleka wiąże się z utratą witamin. Najczęściej do takiego mleka trzeba też dodać cukru.

Zgodnie z zaleceniami lekarza, możesz zacząć dawać dziecku mleko pełnotłuste. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu, nie każde niemowlę jest w stanie je poprawnie przyswoić. Ta kwestia jest zależna od wieku, dlatego ważne są bieżące konsultacje z lekarzem.

4. Mleka specjalistyczne

U wcześniaków oraz u dzieci które cierpią z powodu alergii albo nie przyswajają tłuszczu z mlek przetworzonych albo z mleka krowiego, można zastosować mleko sojowe.

Mleko sojowe jest oczywiście pochodzenia roślinnego. Zapewni dziecku bardzo dobre odżywienie. W ten sposób sprawisz, że maluszek uniknie kolek i innych problemów trawiennych.

U niektórych dzieci już w momencie urodzenia pojawia się alergia na proteiny zawarte w produktach nabiałowych. Wtedy należy wybrać mleko dla niemowlęcia o hipoalergicznej formule. Nie zawiera ona składników, które uczulają.

“Ze względu na dużą zawartość tłuszczu, nie każde niemowlę jest w stanie poprawnie przyswoić mleko pełnotłuste. Ta kwestia jest zależna od wieku, dlatego ważne są bieżące konsultacje z lekarzem.”

W przypadku wcześniaków lub dzieci o zbyt niskiej masie ciała, lekarz przepisze mleko specjalistyczne o wysokiej wartości kalorycznej i z dodatkiem minerałów. Takie maluszki potrzebują innej dawki substancji odżywczych niż pozostałe dzieci.

Istnieją też mleka specjalistyczne zagęszczane skrobią ryżową. Sprawdzają się one przede wszystkim u dzieci, które cierpią z powodu refluksu i u tych, które zbyt wolno przybierają na wadze.

5. Mleko matki

Mleka matki oczywiście nie kupisz w sklepie. Ale jeśli chodzi o najlepsze mleko dla niemowlęcia, nie sposób o nim nie wspomnieć.

Mleko matki jest najbardziej wartościowe i kompletne składowo. To jedyny pokarm, którego dziecko potrzebuje od narodzin do szóstego miesiąca życia.

Jedną z najważniejszych cech mleka matki jest proporcja tłuszczu i cukru na poziomie 2:1. To właśnie sprawia, że mleko matki jest tak bardzo odżywcze i idealne dla niemowlęcia.

Mleko matki jest najbardziej kompletne i bogate składowo.

Mleko matki zawiera też liczne substancje które wspomagają trawienie. Jego kolejną ważną zaletą jest zawartość składników wspierających działanie układu odpornościowego dziecka. Picie mleka z piersi chroni maluszka przed chorobami.

Jeśli chodzi o dobrobyt i zdrowie dzieci, zawsze powinniśmy starać się szukać jak najlepszych rozwiązań. Mleka nie należy wybierać przypadkowo. Skonsultuj się z lekarzem i rozważ wady i zalety każdego wariantu.

Na szczęście mleko dla niemowlęcia można znaleźć z łatwością w wielu postaciach i formułach. Istnieją składy, które zapewnią każdemu dziecku to, czego potrzebuje. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie jesteś w stanie wcale karmić dziecka piersią, absolutnie nie czuj się winna i skorzystaj z tych opcji zastępczych!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Academy of Pediatrics. Choosing an infant formula. Septiembre 2020.
  • Asociación Española de Pediatría. Leches de crecimiento, una opción complementaria en la dieta después del primer año. Enero 2020.
  • Harton A, Myszkowska-Ryciak J. Types of Milk and/or Its Substitutes Given to Children (6–36 Months) in Nurseries in Poland: Data from the Research and Education Project “Eating Healthy, Growing Healthy”. Int. J. Environ. Res. Public Health 2018, 15, 2789; doi:10.3390/ijerph15122789.
  • Unicef UK. A guide to infant formula for parents who are bottle feeding. The Health Professional’s Guide. 2-19. [Avaiable online].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.