Małe dziecko - 5 rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić

Małe dziecko - 5 rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gdy w domu pojawia się małe dziecko, rozpoczyna się nie tylko macierzyństwo. Razem z nim przychodzi lawina porad. Nie ma znaczenia, czy o nie prosisz, czy Cię interesują, czy są stosowne lub są mitami. Jest jednak kilka rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić pielęgnując małe dziecko.

Oto kilka porad, które przetrwały próbę czasu. Znają je wszystkie babcie. Nawet jeśli wszyscy wokół Ciebie chcą jak najlepiej, to niektóre popularne sugestie mogą utrudnić macierzyństwo. Naruszają również świętą więź matka-dziecko.

Małe dziecko, a liczne cudze rady

Nie ma znaczenia, co mówią inni – zawsze warto słuchać swojej intuicji i porad lekarskich. Przekonasz się, że macierzyństwo to wspaniałe, piękne i niepowtarzalne doświadczenie. Problemy, obawy, niepewność i zmęczenie staną się odległym wspomnieniem, gdy poczujesz satysfakcję dając z siebie to, co najlepsze.

Dlatego też w tym artykule wymienimy kilka rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić pielęgnując małe dziecko. Warto poznać poniższe wskazówki. Oczywiście nie powinnaś robić niczego, czego nie zaleca Twój lekarz.

Dziecko trzymane na rękach

Czego nigdy nie powinnaś robić

Nikt nie rodzi się wiedząc, jak być dobrą matką. To prawdziwe wyzwanie. Pytanie o cechy dobrej matki prowadzi do lawiny porad sięgających nawet ludowych przesądów. Coś takiego może przytłoczyć każdego. Dlatego też wszystko, co tu przeczytasz, traktuj jedynie jako propozycję i dalej rób swoje, bo jesteś w tym doskonała.

  • “Nie rozpieszczaj dziecka nosząc je na rękach”. Twoje ciało zawsze było najlepszych schronieniem dla Twojego dziecka. W końcu spędziło 9 miesięcy w cieple i bezpieczeństwie Twojego brzucha. Twoje ramiona dają to uczucie w świecie zewnętrznym. Dlatego też tak istotne jest, by dziecko czuło bliskość przynajmniej do ukończenia 18 miesiąca życia. Jak to osiągnąć? Zapewniając kontakt z gołym ciałem, co pogłębia więź matki z dzieckiem.
  • Nigdy nie ignoruj dziecka. Dzieci nie płaczą ze złości albo po to, by Tobą manipulować. Płacz to ich jedyny sposób komunikacji i różni się w zależności od przyczyny. Ignorowany noworodek odczuwa niesamowity niepokój, któremu daje wyraz płaczem. Należy podkreślić, że to mała i bezbronna istotka, która jest całkowicie zależna od rodziców.
Małe dziecko

Inne typowe porady

  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego. To kolejna rzecz, której nie wolno robić dziecku. Wiele osób twierdzi, że nie jest to błąd, a wręcz uczy dzieci niezależności. Jednak jest wprost przeciwnie. W takich warunkach małe dziecko rozwija się bez poczucia bliskości i cierpi z powodu poważnych problemów emocjonalnych. Istnieje niebezpieczeństwo, że przez całe swoje późniejsze życie będzie odczuwało niepewność i niskie poczucie wartości.
  • Nigdy nie bij dziecka. Przemoc nigdy nie rozwiąże problemów ani nie nauczy posłuszeństwa. A zwłaszcza dzieci. Na dorosłych spoczywa ogromna odpowiedzialność prowadzenia, chronienia i nauczania dziecka w duchu miłości. Nie możemy zapomnieć o tym, że dla dzieci ten świat jest nowy i zaskakujący. Wystarczy wytłumaczyć im daną kwestię stanowczym głosem, a z pewnością ją zrozumieją. Przemoc uczy jedynie posłuszeństwa z poczucia strachu.
  • Zerwij również z mitami dotyczącymi snu. “Nie pozwól spać mu w Twoich ramionach, niech śpi sam” – tak, często to słyszymy. Jednak warto uspokajać dzieci i dawać im poczucie bliskości zanim zasną. Zazwyczaj kiedy maluszek się budzi jest bardzo niepewny. To z kolei sprawia, że płacze czując lęk i niepokój.
  • Najlepszym sposobem by go ukoić, jest zaśpiewanie kołysanki, bujanie i mówienie cichym, pełnym czułości głosem. Nigdy nie powinnaś pozwolić by Twoje dziecko płakało tak długo, aż zaśnie z wycieńczenia. To nie nauczy go, jak radzić sobie z emocjami. Nie uda mu się rozwinąć poczucia ufności względem świata, relacji i samego siebie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.