Koronawirus - co rodzice powinni o nim wiedzieć?

Nowy koronawirus wywołał stan alarmowy na całym świecie. Dzisiaj zaprezentujemy Ci szereg ważnych informacji, które rodzice powinni znać na temat tego wirusa i wywołanej przez niego choroby.
Koronawirus - co rodzice powinni o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Obecnie prawie cały świat ogarnęła fala zachorowań, których źródłem jest nowy koronawirus. Pomimo całego tego alarmowania i strachu, którego doświadczają ludzie, nie wszystkie dostępne w mediach informacje są w pełni wiarygodne.

W naszym dzisiejszym artykule udostępnimy Ci podstawowe informacje, które rodzice powinni znać. Oczywiście ich tematem jest koronawirus, wywołana przez niego choroba oraz stopień zagrożenia dla naszych dzieci.

Koronawirus SARS-CoV-2: co rodzice powinni wiedzieć na jego temat?

Koronawirusy to ogólnie rzecz biorąc rodzina wirusów o nieznanym pochodzeniu. Istnieją różne ich typy i szczepy. Różne odmiany koronawirusa mogą wywoływać wiele chorób, od bezobjawowej infekcji lub zwykłego kaszlu poprzez poważniejsze powikłania, takie jak zapalenie płuc, a nawet zgon z powodu ostrej niewydolności oddechowej.

W grudniu 2019 r. specjaliści zaczęli wykrywać nowy typ koronawirusa – SARS-CoV-2 – w chińskim mieście Wuhan. Od tego czasu zdolność wirusa do łatwego rozprzestrzeniania się między wieloma osobami sprawiła, że liczba przypadków stale rosła. W rezultacie wirus rozprzestrzenił się na wiele krajów na całym świecie.

Przenoszenie wirusa odbywa się poprzez niewielkie kropelki, które unoszą się w powietrzu, gdy zarażona osoba zacznie kaszleć lub kichać. Krople wydzieliny mogą wtedy wylądować bezpośrednio na innej osobie lub pozostać na innych powierzchniach i przedmiotach.

Czy koronawirus jest poważnym zagrożeniem?

Nowy koronawirus wywołał stan alarmowy na całym świecie. Dzisiaj zaprezentujemy Ci szereg ważnych informacji, które rodzice powinni znać na temat tego wirusa i wywołanej przez niego choroby.

Jednym z największych pytań, jakie wśród ludzi wywołuje koronawirus jest stopień jego zagrożenia. To prawda, że wirus ten łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi, czego efektem jest spora liczba zarażonych osób.

Badanie krwi

Jednak faktem jest, że śmiertelność tego wirusa jest na szczęście niska i waha się między 1,4 a 2,1% przypadków infekcji. Co więcej, wskaźnik zgonów wśród dzieci jest o wiele niższy.

Najwyższy wskaźnik śmiertelności występuje wśród najbardziej podatnych grup społecznych. Należą do nich osoby starsze, ludzie z innymi chorobami współistniejącymi oraz osoby z osłabionym lub nie w pełni rozwiniętym układem odpornościowym.

Jakie objawy chorobowe wywołuje koronawirus?

Zasadniczo zakażenie koronawirusem powoduje objawy zbliżone do symptomów zwykłej grypy. Wśród nich możemy znaleźć na przykład:

  • Kapanie z nosa
  • Ogólne poczucie dyskomfortu
  • Zmęczenie lub wyczerpanie
  • Ból mięśni
  • Suchy kaszel
  • Katar
  • Gorączka i dreszcze
  • Ból gardła i ból głowy

Jak powinni postępować ludzie, którzy mają tę infekcję

Osoba przenosząca infekcję może nie mieć żadnych objawów, zacząć doświadczać lekkich objawów grypopodobnych, takich jak opisane powyżej lub też cierpieć na poważniejsze powikłania chorobowe. Najcięższe problemy zdrowotne mogą obejmować między innymi zapalenie płuc oraz ostrą niewydolność oddechową.

Leczenie choroby i zapobieganie infekcji koronawirusowej

Inne często zadawane pytania dotyczące koronawirusa dotyczą leczenia i zapobiegania. Obecnie nie istnieje jeszcze skuteczna metoda leczenia koronawirusa. Przeciwnie, specjaliści medyczni skupiają się na leczeniu objawów, kontrolowaniu gorączki i bólu oraz na próbach utrzymania ogólnego stanu zdrowia pacjentów.

Ważne jest również to, aby zwracać uwagę na pojawienie się możliwych komplikacji, jakie może wywołać koronawirus. Jest to szczególnie ważne, jak powiedzieliśmy powyżej, w odniesieniu do najbardziej podatnych grup społecznych.

Infekcja

Dlatego tak ważne jest unikanie rozprzestrzeniania się koronawirusa z jednej osoby na drugą. Z tego względu powinieneś pamiętać o tym, że najlepszym sposobem zapobiegania infekcji jest praktykowanie zasad właściwej higieny. Lub innymi słowy, po prostu pamiętać podstawowej higienie ogólnej.

Co więcej, wszystkie osoby powinny przywiązywać szczególną wagę do higieny rąk. Ważne jest, aby wszyscy często myli ręce, szczególnie po możliwym kontakcie z zarażoną osobą lub przedmiotem.

Ponadto bardzo ważne jest unikanie kontaktu z tymi, którzy już mają tego wirusa. Jeśli tego kontaktu nie da się uniknąć, dokładnie zakryj swoje oczy, usta i nos.

Koronawirus i jego wpływ na dzieci

To, co rodzice powinni wiedzieć o koronawirusie, to fakt, że chociaż dzieci są w równym stopniu narażone na zarażenie nim, jak osoby dorosłe, top jednak infekcja wydaje się mieć znacznie łagodniejszy przebieg u dzieci.

Eksperci odnotowali znacznie mniejsza częstotliwość występowania powikłań wśród najmłodszej populacji. W większości przypadków choroba nie wykracza poza zwykły kaszel.

Niemniej jednak Amerykańska Akademia Pediatryczna (oryg. American Academy of Pediatrics) wraz z innymi instytucjami pediatrycznymi dąży do przygotowania pełnego protokołu dotyczącego sposobu reagowania na koronawirus u dzieci i zarządzania infekcją.

Oczywiście ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność. Ci z nas, którzy podejrzewają możliwy przypadek wirusa, powinni bezzwłocznie powiadomić urzędników zdrowia publicznego. W ten sposób odpowiednie służby mogą zastosować właściwe środki w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji.

Co więcej, mogą one też dostarczyć Ci ważnych instrukcji dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i będącego jego następstwem powikłań chorobowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Columbus, C., Brust, K. B., & Arroliga, A. C. (2020). 2019 novel coronavirus: an emerging global threat. Baylor University Medical Center Proceedings, PG-1-4, 1–4. https://doi.org/10.1080/08998280.2020.1731272
  • Huang, C., Wang, Y., Li, X., Ren, L., Zhao, J., Hu, Y., Zhang, L., Fan, G., Xu, J., Gu, X., Cheng, Z., Yu, T., Xia, J., Wei, Y., Wu, W., Xie, X., Yin, W., Li, H., Liu, M., … Cao, B. (2020). Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan, China. The Lancet, 395(10223), 497–506. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30183-5
  • Chen, H., Guo, J., Wang, C., Luo, F., Yu, X., Zhang, W., Li, J., Zhao, D., Xu, D., Gong, Q., Liao, J., Yang, H., Hou, W., & Zhang, Y. (2020). Clinical characteristics and intrauterine vertical transmission potential of COVID-19 infection in nine pregnant women: a retrospective review of medical records. The Lancet, 395(10226), 809–815. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30360-3
  • Zhu, N., Zhang, D., Wang, W., Li, X., Yang, B., Song, J., Zhao, X., Huang, B., Shi, W., Lu, R., Niu, P., Zhan, F., Ma, X., Wang, D., Xu, W., Wu, G., Gao, G. F., & Tan, W. (2020). A Novel Coronavirus from Patients with Pneumonia in China, 2019. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/nejmoa2001017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.