Kiedy w końcu moje dziecko prześpi całą noc?
Takie pytanie może pojawiać się w Twojej głowie przez pierwsze kilka miesięcy życia Twojego malucha. Kiedy moje dziecko prześpi całą noc? Zachowaj spokój i bądź cierpliwa – w tym artykule podamy Ci kilka szczegółów, które powinnaś wiedzieć o tym, jak śpią dzieci.
Trzymając swoje dziecko w ramionach nie można być szczęśliwszym ani bardziej zadowolonym. Pojawia się jednak pytanie. Kiedy moje dziecko prześpi całą noc?
Jest to pytanie za milion dolarów dla rodziców którzy po raz pierwszy mają dziecko. Odkrywają oni bowiem, że pierwsze kilka miesięcy życia ich dziecka wiąże się z budzeniem się wiele razy w ciągu każdej nocy.
Zachowaj spokój! To zupełnie normalne, że dzieci budzą się kilka razy w ciągu nocy przez około pierwszych sześć miesięcy swojego życia. W tym czasie wiele maluszków zaczyna przesypiać całe 8 godzin. Jednak to kiedy dziecko prześpi całą noc jest uwarunkowane indywidualnym rozwojem.
Jak wygląda sen u niemowlaka i kiedy dziecko prześpi całą noc?
Aby dowiedzieć się kiedy Twoje dziecko będzie mogło przespać całą noc, musisz najpierw poznać kilka istotnych informacji o tym jak wygląda sen u niemowlaka. Od urodzenia, sen dziecka ma dwie fazy. Oznacza to, że często się budzi. Kiedy obie fazy się kończą, maluszek budzi się aby zjeść i spędzać z Tobą czas, co powoduje, że czuje się bezpiecznie.
W szóstym miesiącu życia, sen dziecka zaczyna się zmieniać. Rozwija się u niego pięciofazowy schemat snu, taki sam jak u dorosłych. Kiedy to nastąpi, Twoje dziecko będzie mogło spać przez całą noc. Mimo tego, że maluch zacznie spać dłużej, nadal będzie się budzić w nocy. Teraz jednak może spać samodzielnie.
Mało które dziecko, po ukończeniu 3 miesiąca życia, potrafi przespać od sześciu do ośmiu godzin z rzędu. W przypadku niektórych maluszków może minąć 12 miesięcy zanim nauczą się przesypiać całą noc. Jednakże przed 9 miesiącem życia, ponad 70% dzieci jest w stanie spać 8 godzin bez naszej interwencji.
Niektóre dzieci potrzebują czasu aby nauczyć się spać w nocy. W rzeczywistości jedno na pięć dzieci w wieku dwóch lat budzi się i płacze przez większość nocy. To pokazuje, że każdy maluszek jest inny, a osobowość może również mieć również wpływ na jego sen.
Twoje dziecko będzie spało przez całą noc ale uwaga na mity
Kiedy mówisz innym o swoich nocnych zmaganiach i pytasz kiedy Twoje dziecko prześpi całą noc, możesz usłyszeć, że większe dzieci i te którzy jedzą solidne jedzenie, łatwiej śpią. Nie stosuj się do tej porady. Najważniejszym czynnikiem jest wiek dziecka, a nie jego wielkość czy to, co je.
Mogłaś nawet usłyszeć, że jeśli karmisz dziecko kaszką w nocy, będzie dłużej spać. To też nie jest prawdą. W rzeczywistości ta praktyka może być niebezpieczna. Zapewnienie dzieciom stałego pożywienia, gdy nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego wieku, może powstrzymać je od wchłaniania składników odżywczych z mleka matki lub mleka modyfikowanego.
System trawienny nowo narodzonych dzieci nie jest gotowy do przetwarzania pokarmu innego niż mleko matki lub mleko modyfikowane aż do połowy pierwszego roku życia. Na tym etapie pokarm stały może uszkodzić żołądek dziecka. To dlatego specjaliści zalecają karmienie piersią dzieci przez pierwsze sześć miesięcy ich życia.
Co mogę zrobić aby dziecko przespało cała noc?
Oczywiście, jeżeli w ciągu nocy wstajesz kilka razy do dziecka, w ciągu dnia poczujesz się wyczerpana. Pierwszych kilka tygodni będzie idealnym czasem na drzemki. Wykorzystaj na nie czas gdy Twoje dziecko śpi. Zapomnij o nadrabianiu zaległości w domu gdy maluszek będzie spał.
Leżenie podczas karmienia piersią to kolejny sposób aby trochę odpocząć. Kolejnym dobrym pomysłem jest poproszenie osób z najbliższego otoczenia o pomoc. Rodzina i przyjaciele mogą zrobić Ci zakupy, posprzątać czy załatwić jakieś inne sprawy.
Wiele matek woli mieć dziecko blisko siebie przez całą noc. Śpią lepiej gdy są blisko swojego dziecka i czują się wtedy mniej zmęczone. To sprawia, że wspólne spanie jest popularnym rozwiązaniem. Kiedy Twoje dziecko śpi z tobą w sypialni, możesz zaspokoić jego nocne potrzeby szybciej co skutkuje krótszymi przerwami w Twoim śnie.
Inni eksperci uważają jednak, że rodzice powinni uczyć swoje dzieci aby spały w spokoju same i zasypiały samodzielnie, jeżeli obudzą się w nocy.
Niektórzy sugerują nawet pozwolenie dziecku płakać przez chwilę przed udzieleniem odpowiedzi. Jednak większość rodziców decyduje się podążać za swoimi instynktami i tym samym uspokoić swoje dziecko.
Najwyraźniej nie istnieje tylko jedna metoda gwarantująca spokojne noce. Rób to, co jest najlepsze dla Twojego dziecka. Bądź cierpliwa, a wcześniej czy później Twoje dziecko będzie spało przez całą noc. Wtedy te nieprzespane noce będą niczym więcej niż dobrym wspomnieniem wszystkiego, co robiłaś dla dziecka, które zawsze pragnęłaś i kochałaś z całego serca.