Jak optymalnie wybrać wyższe wykształcenie? Oto kilka wskazówek!

Zwróć uwagę na tę serię ważnych wskazówek, aby wiedzieć, jak wybrać wyższe wykształcenie lub jak pomóc swoim dzieciom znaleźć swoją ścieżkę zawodową.
Jak optymalnie wybrać wyższe wykształcenie? Oto kilka wskazówek!
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bez wątpienia, kiedy byłeś dzieckiem, często pytano Cię, kim chcesz zostać, gdy dorośniesz. W tamtych czasach często wybierano zawód lekarza, pielęgniarki, nauczyciela, a nawet policjanta. Aby osiągnąć ten cel, w większości wypadków trzeba było też wybrać wyższe wykształcenie.

Ale na wczesnych etapach rozwoju niewiele myśleliśmy o ścieżce edukacyjnej, którą będziemy musieli podążać.

Jednak czas mija i gdy dzieci osiągną wiek około 16 lub 18 lat, nadchodzi ten kluczowym moment, kiedy odpowiedź na to, kim chcesz być, gdy dorośniesz, nie może już być tylko fantazją. Ponieważ właśnie teraz droga kariery, którą wybierzesz, określi Twoją przyszłość.

Zrozumiałe, że dokonanie tak ważnego wyboru w tak młodym wieku może być stresującą odpowiedzialnością. Na szczęście coraz więcej osób rozumie, że wybór wyższego wykształcenia w tym wieku nie jest już ostateczny, co zmniejsza presję na studentów.

Mimo to istnieją metody i wskazówki, które można wykorzystać do wyboru drogi kariery lub wyższego wykształcenia, które odpowiadają gustom, potrzebom, znaczącemu doświadczeniu życiowemu i oczekiwaniom każdej osoby.

Nastolatek przy biurku.

Wyższe wykształcenie: kluczowy moment na jego wybranie

Gdy nadejdzie kluczowy moment, młoda osoba musi wybrać swoją karierę uniwersytecką, szkolenie zawodowe itp. Może to być stresujący proces, który jest w stanie doprowadzić do frustracji, jeśli nie czuje się ona wspierana w podejmowaniu decyzji. Dlatego ważne jest, aby młodzi ludzie na tym etapie życia mieli stałe wsparcie.

Co młodzież powinna wiedzieć przed wyborem tego, co chce studiować? Przyjrzyjmy się kilku pytaniom, na które nastolatkowie powinni uczciwie odpowiedzieć przy podejmowaniu decyzji, których konsekwencje zostaną z nimi na zawsze.

  • Czy to naprawdę zawód, który chcę wykonywać do końca życia?
  • Czy ten zawód spełni moje oczekiwania zawodowe?
  • I czy jestem świadomy tego, co obejmują te studia i jakie są możliwe przyszłe możliwości zatrudnienia?
  • Czy mam niezbędne wymagania, aby rozpocząć tę karierę?
  • Czy chcę studiować w mieście z dala od mojej rodziny ?
  • A także czy jestem w stanie pokryć koszty tych studiów?
  • Czy po uzyskaniu dyplomu jest wystarczająco dużo możliwości pracy?
  • Czy takie wyższe wykształcenie jest dokładnie tym, czego chcę i potrzebuję?

Analiza osobista wyboru studiów wyższych

Następnie warto przeprowadzić osobistą analizę, która pomoże Ci podjąć właściwą decyzję przy wyborze studiów wyższych. Zobaczmy, nad czym powinieneś zastanowić się w tym przypadku.

Osobiste mocne i słabe strony

Warto przeprowadzić małą osobistą analizę, aby dowiedzieć się, jakie są mocne i słabe strony danego młodego człowieka. Jeśli na przykład Twoje dziecko jest dobre w językach obcych, być może dobrym wyborem będzie filologia angielska. Z kolei wyższe wykształcenie uzyskane na wydziale chemicznym może nie być najlepszym rozwiązaniem, prawda?

Własne upodobania i hobby

Ważne jest również, aby mieć jasność co do osobistych upodobań i zainteresowań. Studiowanie czegoś, co nie sprawia Ci przyjemności, jest bardzo niesatysfakcjonujące. Jeśli nie możesz znieść matematyki, to oczywiście lepiej nie podążać ścieżkami edukacyjnymi, które będą Cię stale wystawiać na ten temat.

Przyszłe ścieżki kariery dla wyboru szkolnictwa wyższego

Co przyniesie przyszłość? Nikt nie wie, ale warto o tym pamiętać. Możliwości pracy zapewniane przez wyższe wykształcenie będą również ważne przy podejmowaniu decyzji, co studiować. Oczywiście Twoje dziecko powinno cieszyć się procesem uczenia się, a także pracą w zawodzie… ale co z możliwościami takiej pracy?

Czas trwania

Czy Twoje dziecko jest osobą cierpliwą? Pamiętaj, że wiele kierunków można ukończyć w ciągu czterech lat. Jednak inne, takie jak medycyna, mogą trwać nawet dekadę, ponieważ po ukończeniu studiów podstawowych trzeba jeszcze zaliczyć staż w szpitalu i spełnić o wiele więcej wymagań.

Trudność

Chociaż każdy kierunek studiów pozwala na uzyskanie stopnia naukowego, nie wszystkie są równie łatwe. Na przykład studiowanie telekomunikacji lub matematyki znacznie różni się od dziennikarstwa czy marketingu. Pamiętaj, że nauki ścisłe i inżynieria są zwykle bardziej wymagające i trudniejsze.

Trendy

Ważne, aby przy podejmowaniu decyzji nie kierować się trendami. To, że tysiące uczniów wybiera tę samą ścieżkę kariery, nie oznacza, że jest to dziedzina, która spodoba się Twojemu dziecku lub będzie je motywować.

Nastolatka zamyślona w klasie.

Poznaj każdy kierunek studiów

Ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało, czego dotyczy każdy kierunek studiów. To znaczy, jakie będą przedmioty, czego się nauczy, jakie będzie miało możliwości kariery… Powinno być dobrze poinformowane o wszystkich zawodach, którymi są zainteresowani, zanim dokonają wyboru.

Porozmawiaj z doradcami o wyborze szkolnictwa wyższego

Doradca może pomóc Ci znaleźć prawdziwe powołanie Twojego dziecka. Pomoże mu wybrać zgodnie z jego talentami, potrzebami i możliwościami. Rozwiąże wszystkie Twoje wątpliwości i będzie służyć jako przewodnik.

Zbadaj wybraną uczelnię wyższą

Przeanalizuj ośrodek edukacyjny, w którym prowadzone są interesujące Twoją pociechę studia. Uczelnia lub instytut będą również kluczowymi instytucjami w Twojej przyszłej edukacji.

Egzamin zawodowy do wyboru wyższego wykształcenia

Wreszcie Twoje dziecko może przystąpić do egzaminu zawodowego. Ten rodzaj testu pomoże Ci dowiedzieć się, które studia będą najbardziej odpowiadać Twojemu dziecku i jakie są jego prawdziwe talenty. Dzięki temu będzie wiedzieć, którą ścieżkę edukacyjną powinno wybrać.

Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób możesz pomóc dziecku wybrać wyższe wykształcenie, skorzystaj z tych wszystkich wskazówek i poszukaj drogi, która naprawdę je będzie ekscytować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shapiro, D.A., Leider, R.J. (2001). El trabajo ideal, descubre tu verdadera vocación. Paidós Ibérica: Barcelona.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.