Jak i kiedy przenieść dziecko do jego sypialni? Oto kilka porad!
Sen jest jedną z rzeczy, o które rodzice martwią się najbardziej i może być najbardziej angażującą częścią pierwszych lat życia Twojego dziecka. Oprócz zmęczenia fizycznego rodzice muszą również zmagać się z wieloma wątpliwościami i pytaniami związanymi ze snem malucha. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym, jak i kiedy przenieść dziecko do jego sypialni.
Kiedy powinnaś to zrobić? Czy teraz będzie jeszcze za wcześnie? Wciąż jest takie małe. A może już jest za późno? Może jest już zbyt duże, żeby z nami sypiać. Jak to zrobić bez problemów?
Rodzice odczuwają duże poczucie winy, ponieważ chcą robić wszystko dobrze. Jednak robiąc to, zapominają słuchać siebie i swoich pociech. Zamiast tego są przytłoczeni wszystkimi zewnętrznymi opiniami, teoriami i radami. Musisz jednak pamiętać, że musi to być w pełni osobista decyzja. Jedyną rzeczą, o którą powinnaś się martwić, jest dobro swojej rodziny.
Czy jest za wcześnie czy za późno, by przenieść dziecko do jego sypialni?
Na ogół niemowlęta śpią z rodzicami w pierwszych miesiącach życia. To dlatego, że potrzebują prawie ciągłej uwagi i opieki. Jednak po pewnym czasie rodzice powinni zacząć zastanawiać się, czy już pora przenieść dziecko do jego sypialni. Wtedy pojawi się wiele różnych obaw.
Rodzice chcą robić to, co najlepsze dla rozwoju swojej pociechy. Z jednej strony żałują i czują się winni, że zostawiają dziecko same w innym pokoju. Z drugiej jednak strony boją się zbyt długiego czekania i zbytniego uzależnienia dziecka od spania z nimi.
Prawda jest taka, że obecnie nie ma żadnych badań, które wspierałyby pogląd, że spanie z rodzicami przez kilka lat jest szkodliwe dla dziecka. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy jest za wcześnie lub za późno, aby przenieść dziecko do jego sypialni, będzie zależeć tylko od Twojej decyzji.
Kiedy ją podejmujesz, musisz wziąć pod uwagę zarówno potrzeby swojego dziecka, jak i własne.
Kiedy przenieść dziecko do jego sypialni?
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma konkretnych zasad ani czasów, których należy przestrzegać. Istnieją jednak pewne wskazówki, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, kiedy dokonać tej zmiany. Podejmując ją, należy rozważyć następujące kwestie:
- Kiedy Twoje dziecko będzie miało osiem miesięcy, zacznie postrzegać siebie jako inną istotę niż jego matka. Do tego czasu będzie postrzegać Ciebie i siebie jako całość. W rezultacie na tym etapie może doświadczać wysokiego poziomu lęku separacyjnego. Z tego powodu nie powinnaś próbować go przenosić na tym etapie rozwoju, ponieważ będzie to dla niego trudniejsze i bardziej bolesne. Ponadto nie zalecamy przenoszenia dziecka do jego własnego pokoju, gdy przechodzi inne zmiany w swoim życiu. Na przykład powinnaś unikać tego, gdy przybywa na świat nowe rodzeństwo lub gdy rozpoczyna chodzenie do przedszkola.
- Jeśli nadal karmisz dziecko piersią przez całą noc, trudniej będzie przenieść dziecko do jego sypialni. Gdy zacznie ono płakać, dotarcie do niego zajmie Ci więcej czasu, co sprawi, że będzie bardziej wybudzone. Ponadto będziesz musiała wstać i przejść do innego pokoju, co sprawi, że Ty też wybudzisz się ze snu. Dlatego najlepiej poczekać, aż dziecko zacznie przesypiać całą noc.
- Posłuchaj swojego dziecka. Niektóre dzieci są bardziej niezależne i wolą spać same. W rzeczywistości mogą nawet wyrażać irytację podczas snu z rodzicami. Inne dzieci są bardziej wymagające i będą chciały czuć Twoją obecność i kontakt fizyczny. Zachowania Twojego dziecka pomogą Ci zdecydować, kiedy jest gotowe do zmiany.
Gdy nadejdzie moment podjęcia decyzji…
Gdy już zdecydujesz się na tę zmianę, ważne jest, abyś była pewna tej decyzji i tworzyła wspólny front z partnerem. Pierwsze dni mogą być trudne, więc Ty i Twój partner musicie dać sobie nawzajem siłę.
Aby w tym pomóc, spraw, aby takie przenoszenie było dla dziecka radosnym, ekscytującym i wciągającym wydarzeniem. Pozwól mu uczestniczyć w aranżacji jego nowego pokoju. Możesz też pomóc mu skojarzyć tę nową przestrzeń z grami, śmiechem i przyjemnymi doświadczeniami.
Przez pierwsze kilka dni możesz zostać przy nim, aż zaśnie i robić to, o co Cię poprosi. W ten sposób uspokoją się i dobrze prześpią noc.
Przede wszystkim pamiętaj, że maluchy postrzegają i przejmują Twoje emocje. Jeśli czujesz się zmartwiona, pełna winy i udręki, bardzo możliwe, że maluch nie przyjmie tego wydarzenia zby dobrze. Pamiętaj, aby działać z miłością i bez żalu, aby Twoje dziecko również czuło się spokojne i entuzjastycznie nastawione do swojej przeprowadzki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bilbao, Á. (2017). Todos a la cama: Cómo ayudar a tu bebé a dormir con amor y confianza. Plataforma.
- Carabaño, T. (2020, julio 20). Por qué algunos bebés solo se duermen si están cerca de la madre. Recuperado agosto de 2020, de https://mejorconsalud.as.com/bebes-solo-duermen-cerca-de-la-madre/
- Martos-Torres, R. (2016). El colecho: una práctica controvertida en nuestra sociedad. Disponible en: http://tauja.ujaen.es/bitstream/10953.1/2866/1/Trabajo_Fin_de_Grado._Roco_Martos_Torres.pdf
- MÁS, Q. M. H. D. Ru inas, Paciencia y Firmeza. Disponible en: https://www.ocez.net/archivos/revista/1207-libro-sueno.pdf
- Soria, R. (2018). COMENTARIO DE ARTÍCULO Colecho en el hogar, lactancia materna y muerte súbita del lactante. Recomendaciones para los profesionales de la salud. Disponible en: https://riu.austral.edu.ar/bitstream/handle/123456789/1079/Revista%20Enfermer%c3%ada%20Neonatal.%20Abril%202018%3b26%3b41-46.pdf?sequence=1
-
de Pediatría, A. E. (2013). Guía Práctica para padres. Desde el nacimiento hasta los, 3. Disponible en este enlace.