Dziecko się ślini – czy to powód do zmartwień?
Dziecko się ślini – czy należy się tym martwić? Czy to oznaka problemów? Wielu rodziców którzy nie mieli wcześniej dzieci zadaje sobie to pytanie. Niedoświadczone matki i ojcowie martwią się, kiedy ich dziecko się ślini i wydaje im się, że ślinienie się jest zbyt intensywne.
Jednakże nadmiar śliny u dzieci i opluwanie się to całkowicie normalne zjawiska. Dzieje się tak ponieważ maluszki nie umieją jeszcze przełykać śliny. I chociaż noworodki nie wytwarzają jej wiele, po dwóch miesiącach się to zmienia i można zauważyć wyraźne ślinienie się dziecka.
W takim wieku niemowlęta zaczynają żuć i ssać wszystko co wpadnie im w ręce, a produkcja śliny zwiększa się bez wiedzy i świadomości dziecka. A więc w konsekwencji dziecko się ślini, ponieważ nie umie przełknąć nadmiaru płynu.
Wszystko zależy od mechanizmu połykania. Kiedy dziecko pije, używa mięśni jamy ustnej i gardła aby ssać i przełykać płyn. Ale produkcja śliny jest od niego niezależna i substancja ta pozostaje w buzi dziecka do chwili, w której jest jej zbyt dużo i po prostu się wylewa.
Korzystaj ze śliniaczków jeśli Twoje dziecko ślini się bardzo mocno. Te wygodne akcesoria pomogą Ci chronić klatkę piersiową dziecka przed przemoczeniem i zapewnią maluszkowi ciepło. Ważne jest też częste wycieranie buzi i dbanie o to, by skóra była sucha. Ciągła obecność śliny może prowadzić do podrażnień.
Moje dziecko się ślini… Czy powinnam się martwić?
Dziecko się ślini kiedy jest przeziębione. Nadprodukcja śliny jest wtedy normalna. Jeśli zauważasz tego rodzaju zmianę w czasie, gdy dziecko nie jest chore, powinnaś jednak skonsultować się z pediatrą.
Jeżeli ślinienie się u dziecka trwa bardzo długo, może to oznaczać problem z układem nerwowym dziecka. W efekcie maluch nie jest w stanie odpowiednio przełykać śliny.
Kolejna kwestia polega na tym, że maluch który mocno się ślini i ma trudności z jedzeniem może doświadczać bólu w trakcie przełykania. Powodem jest zazwyczaj infekcja wirusowa, która prowadzi do podrażnienia jamy ustnej i gardła.
“Mówiąc ogólnie, dzieci ślinią się mniej więcej do 18 miesiąca życia, choć wszystko zależy oczywiście od przypadku.”
Jeżeli dziecko się ślini bardzo wyraźnie, istnieje ryzyko zakrztuszenia się lub ciągłych mdłości. W każdym z tych przypadków ważne jest to, byś zachowała spokój i zabrała dziecko do lekarza. Specjalista wykona badania i wykluczy ewentualną chorobę.
Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci mają nierozwinięty odruch połykania i stan ten będzie utrzymywał się przez dłuższy czas.
Czy ząbkowanie to jedyny powód tego, że dziecko się ślini?
Oczywiście jednym z głównych powodów dla których dziecko się ślini jest wyrastanie ząbków. Chociaż nim zęby będą widoczne może minąć trochę czasu, korzenie zaczynają aktywować się w dziąsłach już około drugiego miesiąca życia dziecka.
Ślina zawiera enzymy, co pozwala zwalczać niektóre infekcje. Dlatego właśnie produkcja śliny rośnie jak tylko maluszkowi zaczynają wyrastać zęby. Na typ etapie dziecku na pewno pomoże gryzak. Gryzaki to bardzo przydatne akcesoria, które pozwalają zmniejszyć ból dziąseł – ale przy tym sprawiają, że dziecko się ślini.
Mniej więcej w tym samym czasie dziecko odkrywa, że może korzystać ze swoich dłoni. Gdy tylko się to dzieje, maluch zaczyna wkładać rączki do buzi. To jego sposób na poznanie nowych wrażeń. Zabawa dłońmi również prowadzi do zwiększenia produkcji śliny, która ulewa się maluszkowi z buzi.
Ten zwyczaj przydaje się gdy dziecko zaczyna jeść stałe pokarmy. Na przykład maluch bierze do rączki kawałki jedzenia i wkłada je sobie do buzi w ramach odkrywania nowych smaków i konsystencji. Z czasem dziecko samo uczy się tego, jak jeść stałe posiłki.
Oczywiście kiedy dzieci zaczynają ssać paluszki albo bawić się językiem, wzmagają produkcję śliny. Ślina działa jako substancja zmiękczająca pokarmy i ułatwiająca połykanie.
Dzieci mają tendencję do używania do przeżuwania pokarmu tych partii dziąseł, z których wyrzynają się właśnie ząbki. Te miejsca są często opuchnięte i zaczerwienione. Ślinienie się jest na tym etapie wzmożone i pomaga utrzymać optymalne nawilżenie dziąseł, przy okazji chroniąc także jamę ustną przed infekcjami.
Ślinienie się a jedzenie
Nowe smaki i doznania których dzieci doświadczają kiedy zaczynają jeść stałe pokarmy stymulują ich kubki smakowe. To także sprawia, że dziecko się ślini. Rolą śliny w tym wypadku jest nawilżanie i sprawianie, że pokarm łatwo dociera do żołądka.
Należy jednak zwracać szczególną uwagę na to, że dziecko ślini się bardziej niż zazwyczaj. Mówiąc ogólnie, dzieci ślinią się mniej więcej do 18 miesiąca życia, choć wszystko zależy oczywiście od przypadku. Proces rozwojowy każdego dziecka jest inny, każde dziecko inaczej przyjmuje pokarmy i ząbkuje w inny sposób.
W związku z tym, jeśli chodzi o ślinienie się malucha generalnie nie ma powodów do obaw. Zawsze miej pod ręką śliniaczek i ściereczkę. Korzystaj też ze smoczka i gryzaka aby pomóc dziecku przejść przez czas dyskomfortu związany z ząbkowaniem.
Spokojnie odkrywaj nowe etapy rozwoju dziecka i ciesz się tymi miesiącami. Zachowuj w pamięci każdy moment życia dziecka, dobry bądź trudny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castañeda, A. A. H., & Moya, G. C. A. (2012). Características y propiedades físico-químicas de la saliva: una revisión. Ustasalud, 11(2), 102-112. http://revistas.ustabuca.edu.co/index.php/USTASALUD_ODONTOLOGIA/article/view/1123/922
- Cisneros-Lesser, J. C., & Hernández-Palestina, M. S. (2017). Tratamiento del paciente con sialorrea. Revisión sistemática. Investigación en Discapacidad, 6(1), 17-24. https://www.medigraphic.com/pdfs/invdis/ir-2017/ir171c.pdf