Dowiedz się więcej na temat tego, czym są jajowody i jaką pełnią funkcję

Dzięki swojej makro- i mikroskopowej budowie jajowody umożliwiają spotkanie komórki jajowej z plemnikiem. Pozwala to na zapłodnienie i rozwój nowego życia.
Dowiedz się więcej na temat tego, czym są jajowody i jaką pełnią funkcję

Ostatnia aktualizacja: 01 września, 2021

Jajowody to para wydłużonych narządów, znajdujących się po obu stronach macicy i będących w bliskim kontakcie z jajnikami. Będąc częścią układu rozrodczego, jajowody odgrywają zasadniczą rolę w transporcie komórek jajowych i plemników. W rzeczywistości zapłodnienie zachodzi w jednym z ich segmentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o ich budowie, funkcjonowaniu i chorobach, które mogą je zaatakować, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Jajowody: podstawy ich budowy anatomicznej

Jajowody to wydłużone, rurkowate narządy mierzące średnio 10 cm długości. Ze względów praktycznych można wyróżnić kilka ich segmentów:

Obraz jajnika.
  • Lejek z ujściem brzusznym: jest to najbardziej zewnętrzna część, która styka się z jajnikami. Charakteryzuje się kilkoma przedłużeniami zwanymi fimbriami.
  • Bańka (ampulla): jak sama nazwa wskazuje, jest to poszerzona porcja. Ze względu na swój kształt ułatwia spotkanie komórki jajowej z plemnikiem, czyli zapłodnienie.
  • Cieśnia: w przeciwieństwie do bańki, cieśnia ma tendencję do bycia mniejszą i dłuższą, ułatwiając przejście komórki jajowej do wnętrza macicy.
  • Maciczny: jest to mały obszar o szczególnych właściwościach mikroskopowych, który umożliwia połączenie macicy (macicy) z jajowodami.

Gdybyś przeanalizowała tkankę pod mikroskopem, zaobserwowałbyś liczne wydłużone struktury – fałdy – które stale się poruszają, definiując tor komórki jajowej wzdłuż jajowodów w kierunku macicy.

 

Funkcje

Główną funkcją jajowodów jest służenie jako środek transportu dla komórki jajowej, aby ułatwić jej kontakt z plemnikiem. Aby zrozumieć ten proces, ważne jest, aby wziąć pod uwagę struktury anatomiczne, o których wspomnieliśmy powyżej.

Przed owulacją

Owulację nazywamy procesem, w którym pęcherzyk jajnikowy uwalnia oocyt (niedojrzałą formę komórki jajowej). Podobnie jak wszystkie zmiany zachodzące podczas cyklu miesiączkowego, dzieje się to również w wyniku zmian hormonalnych.

Hormony te wywołują zmiany w wewnętrznej strukturze jajowodów, powodując wzrost wielkości zarówno fimbrii, jak i fałd. W pierwszym przypadku, aby ułatwić „przechwytywanie” oocytu po jego uwolnieniu. A w drugim umożliwiając przekazanie go w kierunku bańki.

Podczas owulacji

Skurcze mięśni obecnych w jajowodach, ruch kosmków wewnętrznych i wydzieliny uwalniane wewnątrz tej struktury sprzyjają ruchowi przyszłej komórki jajowej wzdłuż jajowodów.

Jeśli kobieta odbyła stosunek płciowy na kilka godzin przed owulacją, będzie to sprzyjać ruchowi plemników przez te same struktury, ale w przeciwnym kierunku. To znaczy od macicy do bańki.

 

Po owulacji

W przypadku zapłodnienia komórki jajowej przyszły zarodek dzięki tym samym mechanizmom powędruje w kierunku macicy, gdzie przylgnie do jednej z jej ścian. Tutaj rozpocznie się proces podziału komórek niezbędnych do wzrostu i rozwoju dziecka.

Jeśli jednak zapłodnienie nie nastąpi, macica wchłonie komórkę jajową i wystąpi krwawienie miesiączkowe. To nic innego jak złuszczanie endometrium, najbardziej wewnętrznej warstwy macicy.

Wiele plemników otacza jajeczko.

Choroby, które mogą negatywnie wpływać na jajowody

Wiele zdarzeń może prowadzić do zapalenia lub uszkodzenia jajowodów. Podręcznik MSD podsumowuje niektóre z nich. A my wyjaśnimy je w skrócie poniżej:

  • Zapalenie narządów miednicy mniejszej. Jest to zwykle wynik infekcji przenoszonej drogą płciową, takiej jak rzeżączka lub chlamydia. Obejmuje między innymi silny ból miednicy, gorączkę i nieprzyjemnie pachnącą wydzielinę z pochwy.
  • Ciąża pozamaciczna. Niekiedy dochodzi do nieprawidłowego zapłodnienia lub transportu zapłodnionej komórki jajowej. Powoduje to rozwój ciąży w innym miejscu niż endometrium, stan zagrażający życiu matki i niezgodny z prawidłowym rozwojem dziecka.
  • Endometrioza. Jest to obecność tkanki endometrium w nieprawidłowym obszarze, na przykład w jajowodach. Powoduje to rozwój tkanki bliznowatej lub torbieli.

Kilka końcowych uwag na temat jajowodów

Jajowody są niezbędne do zapewnienia reprodukcji u ludzi. Pomimo niewielkich rozmiarów umożliwiają spotkanie plemników i komórek jajowych, ułatwiając transport wzdłuż dróg rodnych. Bez nich życie, jakie znamy, nie mogłoby istnieć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.