Dotyk matki potrafi nawet złagodzić ból u wcześniaków
Nie ma wątpliwości, że najlepszym inkubatorem dla wcześniaków jest uścisk w ramionach matki. Nic dziwnego, że ten akt miłości łagodzi ich ból i poprawia ich tolerancję na procedury medyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia nic nie jest równoznaczne z kontaktem skóry dziecka ze skórą matki. To prawda, że nie istnieje nic, czego dotyk matki nie może uzdrowić.
W tych indywidualnych przypadkach ten akt uczucia wspiera i uspokaja niemowlęta, które z jakiegokolwiek powodu przybywają wcześniej niż oczekiwano w naszym życiu. Z tego powodu dotyk matki jest uważany za bardziej wyrafinowany i nowoczesny niż jakakolwiek procedura szpitalna. Jak nauka zdołała udowodnić przez jakiś czas: bliskość z mamą jest niezwykle korzystna dla wcześniaków.
W różnych badaniach naukowcy doszli do wniosku, że techniki humanistyczne, takie jak Kangaroo Care, działają wspaniale. Ograniczają występowanie infekcji i śmierci niemowląt, zapobiegają stresowi generowanemu przez dźwięk inkubatorów, pomagają w rozwoju fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym noworodków. Co najważniejsze, maluch nie tylko wyczuwa ciepło i znajomy zapach matki, ale także bicie jej serca.
Dotyk matki – pieszczoty duszy wcześniaka
Dotyk matki jest odczuwany jako pieszczota dla duszy wcześniaka. Tak bardzo, że lekarze potwierdzają, że dzieci wspierane miłością przez matki podczas leczenia nie robią tyle zamieszania, co reszta. To znaczy że, ten czuły kontakt pomaga w tolerancji bólu.
Dlatego na całym świecie wiadomo jedno: kontakt noworodka z matką i ojcem jest zdrowy dla rozwoju dziecka. Wielu neonatologów utrzymuje, że kontakt skóry ze skórą reguluje temperaturę małego dziecka i stymuluje produkcję mleka matki.
Ponadto, ci lekarze twierdzą, że przy tego typu kontaktach występuje jeszcze więcej korzyści. Noworodki chronią swój układ nerwowy, stabilizują tętno i lepiej oddychają. Dlatego dotyk matki pieści istotę niemowlęcia, aby mogła przezwyciężyć jego kruchość i słabość. W ten sposób dzieci mogą stać się szczęśliwe i zdrowe.
Najważniejszą rzeczą jest to, że dzieci, które mają wystarczająco dużo szczęścia, aby wychowywać się metodą Kangaroo Care, doświadczają krótszego okresu regeneracji niż inne. Jest to również korzystne dla ojców, którzy mogą zmniejszyć stres i niepokój, z którym rodzi się hospitalizowane dziecko.
Badania nad znaczeniem dotyku matki
Badanie przeprowadzone przez Szkołę Pielęgniarstwa McGill University w Montrealu i opublikowane przez czasopismo BioMed Central Pediatrics zaskoczyło cały świat! A mianowicie udowodniono, że kontakt ze skórą matki zmniejszył ból podczas badań i leczenia noworodków.
W tym celu odpowiedzi były mierzone u noworodków za pomocą tak zwanego „Profilu przedwczesnego bólu niemowlęcia”. Dzięki temu analizowano wyraz twarzy dziecka, puls i poziom tlenu we krwi. Rzeczywiście, ból u wcześniaków został zmniejszony dzięki dotyku ich matki.
Te dzieci, które były trzymane przez ich matki, przestały czuć ból już po półtorej minucie badania. Natomiast niemowlęta, które znajdowały się w inkubatorach nadal cierpiały trzy minuty po zabiegu. W skrócie opóźnienie wydaje się być niewielkie, ale ma duże znaczenie, jeśli chodzi o życie i zdrowie dziecka.
Jednym z badań, które przeszły noworodki, było bolesne nakłucie pięty u noworodków. Polega to na pobraniu próbki krwi z kończyny dolnej w celu wczesnego wykrycia chorób. To jednak nie wszystko.
Zarówno natura, jak i w tym przypadku nauka, zdecydowanie zawsze znajdują sposoby, by nas uczyć. Jako matki jesteśmy lekarstwem dla naszych dzieci, specjalnie zaprojektowanym, aby było dla nich najlepsze. Warto zapamiętać, jak mówi popularne powiedzenie, „miłość zwycięża wszystko”.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lotto, C. R., & Linhares, M. B. M. (2018). Contacto” Piel a Piel” en la Prevención del Dolor en Bebés Prematuros: Revisión Sistematica de la Literatura. Trends in Psychology, 26(4), 1699-1713. https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S2358-18832018000401699&script=sci_abstract&tlng=es
- Martínez-Martínez, T., & Damian-Ferman, N. (2014). Beneficios del contacto piel a piel precoz en la reanimación neonatal. Enfermería universitaria, 11(2), 61-66. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1665706314726661
- Brundi, M., González, M. A., Enríquez, D., & Larguía, A. M. (2006). Contacto piel a piel madre/hijo prematuro. Conocimientos y dificultades para su implementación. Revista del hospital materno infantil Ramón Sarda, 25(4), 159-166. https://www.redalyc.org/pdf/912/91225403.pdf