Czy wiesz, dlaczego nie należy kąpać noworodka po urodzeniu?
Istnieje wiele teorii na temat tego, czy należy kąpać noworodka po urodzeniu, czy lepiej z tym trochę zaczekać. Opinie są zróżnicowane, ale dowody naukowe podsuwają solidną odpowiedź. Czy chcesz ją poznać?
Według badań nie należy kąpać noworodka po urodzeniu, aby pozostawić maź płodową nienaruszoną. Jest to tłusta, biała substancja, która pokrywa skórę noworodka. Ale dlaczego to takie ważne? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Maź płodowa i jej znaczenie – właśnie dlatego nie należy kąpać noworodka po urodzeniu
Maź płodowa to substancja, która wygląda jak ser lub krem, ale jest sucha. Powstaje z tłustych wydzielin gruczołów łojowych płodu zmieszanych z resztkami martwej skóry. W jej skład wchodzą również woda, cząsteczki włosów, witamina E i białka.
Wielu neonatologów uważa, że maź płodowa jest odpowiedzialna za ochronę skóry noworodka po ekspozycji na świat zewnętrzny. Działa również jako bariera przed infekcjami.
Mówi się, że substancja ta służy również jako ochrona przed suchością i zapaleniem skóry, na które narażone są noworodki. A podczas porodu ułatwia przejście przez kanał rodny.
„Narodziny to początek wszystkiego. To cud teraźniejszości i nadzieja na przyszłość”.
-Anonim-
Maź płodowa pomaga regulować temperaturę ciała i choć może wydawać się to sprzeczne z logiką, pomaga również utrzymać skórę w czystości. Jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę noworodka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV.
Jak dbać o higienę noworodka
W pierwszych dniach życia podstawową praktyką higieniczną jest częsta zmiana pieluchy. Noworodki nie rodzą się brudne, a zanim trafią w ramiona matki, neonatolodzy i pielęgniarki, którzy uczestniczyły w narodzinach, oczyszczają skórę noworodka z resztek krwi. Wszystko inne – w tym kikut pępowiny i maź – pozostaną z Tobą i Twoim dzieckiem jeszcze przez jakiś czas.
Nie ma potrzeby, by myć głowę noworodka gąbką lub szamponem. Nie trzeba ich też umieszczać w wannie pełnej ciepłej wody ani czyścić im uszu.
W ciągu pierwszych kilku dni życia wystarczy zadbać jedynie o czyszczenie jego małych ust po karmieniu piersią i o wyczyszczenie nawilżaną chusteczką dolnych partii ciała dziecka podczas zmiany pieluchy.
Smółka, czyli pierwszy stolec dziecka, może być trudna do wyczyszczenia. Aby ułatwić sobie to zadanie, zwilż ręcznik ciepłą wodą i namocz brudny obszar na kilka minut. Wtedy łatwiej będzie zetrzeć smółkę, nie powodując otarć skóry dziecka.
Kiedy należy po raz pierwszy wykąpać noworodka?
Pierwsza kąpiel dziecka powinna mieć miejsce po pierwszym tygodniu życia, kiedy maź płodowa, z którą dziecko przyszło na świat, nie jest już potrzebna. Po tym czasie brud, resztki smółki czy moczu mogą zacząć brzydko pachnieć.
Wcześniej higiena powinna polegać wyłącznie na oczyszczaniu przedniej i tylnej części dziecka ciepłym, mokrym ręcznikiem.
Nie ma konkretnego dnia, w którym można powiedzieć matkom: „Dziś powinnaś wykąpać swoje dziecko”. Każdy rodzic może samodzielnie zdecydować, kiedy i jak postępować w odniesieniu do higieny jego własnego dziecka.
Musimy jednak podkreślić, że maź płodowa musi pozostać na skórze przez pierwsze dni życia dziecka. Tarcie wywołane przez pieluchy i ubrania niemowlęce na pomaga jej wchłonąć się w skórę dziecka, aż zniknie.
Dlaczego nie należy kąpać noworodka po urodzeniu
Na koniec tego artykułu wspomnijmy jeszcze o ewentualnych problemach, które mogą się pojawić w sytuacji, gdy rodzic zdecyduje się kąpać noworodka po urodzeniu, usuwając maź płodową z zamiarem „oczyszczenia” skóry dziecka.
W tym przypadku warto wiedzieć, że:
- Pozbawiasz dziecko bariery przeciwbakteryjnej
- Narażasz dziecko na infekcje i patogeny, które mogą dostać się do organizmu przez skórę
- Na początku dziecko będzie podatne na alergie
- Noworodek może cierpieć na zapalenie skóry teraz i w przyszłości
- Usuwasz naturalną substancję, która pomaga zachować wilgotność skóry
- Narażasz dziecko na otarcia. Maź płodowa łatwo się nie ściera, a pocieranie skóry może spowodować sporo uszkodzeń.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Salcedo, S; Ribes, C; Moraga, F. Recién nacido: cuidado de la piel. [Documento en línea] Disponible en: https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/recien_nacido.pdf
- Guía de cuidados de la piel del recién nacido y del bebé: recomendaciones basadas en la evidencia y en las buenas prácticas. Matronas Prof. 2013; 14 (4 Supl): 1-50. [Documento en línea] Disponible en: http://www.codem.es/Documentos/Informaciones/Publico/ceedcd4a-5162-43db-ab00-0223cf2127f7/9778a313-3e43-4df2-84cf-27bb1b6bbdd8/5b7f5b61-ca6e-49a3-a9d3-3cb03b54af32/Gu%C3%ADa%20de%20consenso_DEF.pdf
- Visscher, Marty & Narendran, Vivek & Pickens, William & A LaRuffa, Angela & Meinzen-Derr, Jareen & Allen, Kathleen & B Hoath, Steven. (2005). Vernix Caseosa in Neonatal Adaptation. Journal of perinatology : official journal of the California Perinatal Association. 25. 440-6. 10.1038/sj.jp.7211305.