Karmienie piersią i antybiotyki: co powinnaś wiedzieć?

Niektóre antybiotyki mogą przenikać do mleka matki i powodować problemy u niemowląt. Dowiedz się więcej na ten temat w następnym artykule.
Karmienie piersią i antybiotyki: co powinnaś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2021

Antybiotyki lub środki przeciwdrobnoustrojowe to bardzo popularne leki na całym świecie. Ich skuteczność jest niekwestionowana, ponieważ rok po roku ratują życie milionom ludzi cierpiących na choroby zakaźne. Ale jak antybiotyki wpływają na karmienie piersią i ogólnie na zdrowie dziecka?

Czy konieczne jest przerwanie karmienia piersią lub zmiana leczenia? Dowiedz się wszystkiego na ten temat czytając nasz dzisiejszy artykuł!

Karmienie piersią i antybiotyki: czy mogą one wpływać na mleko matki?

W zależności od właściwości chemicznych antybiotyków, śladowe ich ilości mogą przenikać do mleka matki. Czasami obecność innych substancji, takich jak wapń, może je dezaktywować. Mogą być one jednak również uwalniane przez organizm matki i w efekcie spożywane przez niemowlęta.

Mama karmiąca piersią swoje dziecko.

Jednak właściwości odżywcze mleka zwykle nie są zmieniane przez stosowanie leków. Tak więc z żywieniowego punktu widzenia jego efekty są zachowane.

Karmienie piersią i antybiotyki: czy powoduje problemy u niemowląt?

Wszystkie leki mogą wywoływać reakcje niepożądane i zależy to od wielu czynników. Kiedy jednak zażyjemy odpowiednią dawkę, nie wiemy, kiedy i jaka reakcja nastąpi. Kiedy dziecko spożywa mleko matki zawierające niewielką ilość antybiotyku przyjmowanego przez matkę, jest mało prawdopodobne, aby pojawił się jakiś problem.

Dzieje się tak, ponieważ małe stężenia substancji zwykle nie są w stanie wywołać zmian w ciele dziecka. Oczywiście zależy to nie tylko od ilości, ale także od rodzaju danego leku. Dlatego też niektóre z nich mogą mieć niskie, a inne wysokie stężenie w mleku matki.

Jest jednak tylko kilka antybiotyków, których zdecydowanie nie należy zażywać podczas karmienia piersią. Według publikacji Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrii Podstawowej Opieki Zdrowotnej obejmują one chloramfenikol, telitromycynę i tiabendazol, przy czym ten ostatni jest raczej lekiem przeciwpasożytniczym.

Niektóre ważne przypadki wpływu antybiotyków na karmienie piersią

Kiedy te małe stężenia antybiotyków wywołują jakieś skutki u niemowląt, są zwykle one związane z problemami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak wymioty, biegunka lub wzdęcie brzucha. I choć jest to mało prawdopodobne, to jednak u niemowląt z niedojrzałością wątroby może rozwinąć się obraz kliniczny znany jako zespół szarego dziecka.

Ten stan rozwija się jednak z powodu bezpośredniego podawania chloramfenikolu niemowlętom, a nie z mlekiem matki. Najbardziej oczywistymi objawami są zmiany w zabarwieniu skóry i problemy z trawieniem. Niemniej jednak towarzyszą mu również zaburzenia sercowo-naczyniowe mogące powodować śmierć.

Czy istnieją alternatywne metody leczenia?

Należy pamiętać, że tylko wykwalifikowany personel medyczny powinien przepisywać leczenie antybiotykami. Wynika to nie tylko z liczby działań niepożądanych, które mogą wystąpić, ale również z powodu ryzyka rozwoju oporności bakterii na te leki.

W większości przypadków możliwe jest kontynuowanie karmienia piersią podczas zażywania antybiotyków. Dobrowolne zaprzestanie karmienia piersią podczas leczenia może mieć większe konsekwencje dla dziecka niż stosowanie leku, o ile lek ma niskie ryzyko powodowania problemów zdrowotnych.

Mama karmiąca dziecko piersią podczas przeglądania telefonu

W razie wątpliwości zasięgnij profesjonalnej porady

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, pracownik służby zdrowia powinien być tym, który powinien wskazać, kiedy rozpocząć, a kiedy przerwać leczenie. Należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, zarówno ze względu na zdrowie matki, jak i dziecka.

Należą do nich obecność przebytych chorób, rodzaj przyjmowanych leków, stan zdrowia matki i ogólny kontekst leczenia.

Antybiotyki są w większości przypadków bezpiecznymi lekami!

Tak, możesz brać antybiotyki podczas karmienia piersią. Istnieją jednak rzadkie wyjątki, w których lepiej ich unikać lub stosować inny rodzaj leku. Jeśli przejdziesz przez tę sytuację i zaobserwujesz jakiekolwiek problemy zdrowotne u siebie lub swojego dziecka, najlepiej przestań brać lek i udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández M, et al. Uso de antibióticos y lactancia materna. Rev Esp Quimioter 2009;22(4):180-189.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.