Jak wybrać najlepszy laktator ręczny?

Jeśli chcesz odciągać mleko doraźnie, prawdopodobnie interesuje Cię laktator ręczny. Tutaj znajdziesz informacje, które pomogą Ci dokonać optymalnego wyboru
Jak wybrać najlepszy laktator ręczny?
Angela Herrero Marin

Napisane i zweryfikowane przez farmaceutyczka Angela Herrero Marin.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli masz już doświadczenie w karmieniu piersią, a teraz chcesz tylko od czasu do czasu odciągać mleko, aby od czasu do czasu przygotować zapasy mleka mrożonego lub po to, aby Twój partner lub opiekun mógł nakarmić dziecko podczas Twojej nieobecności, prawdopodobnie zdecydowałaś się na laktator ręczny.

Urządzenia te mają wiele zalet, ale może być trudno określić, który z nich wybrać, bo zwyczajnie brakuje Ci wiedzy na ten temat. To nic dziwnego, że przy niezliczonej liczbie marek i modeli dostępnych na rynku może być trudno wybrać ten laktator ręczny, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Z tego powodu chcemy pomóc Ci dowiedzieć się, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego dla Ciebie urządzenia tego rodzaju.

Czym charakteryzuje się laktator ręczny?

Zalety

Laktatory ręczne są tańsze niż laktatory elektryczne. Są również ciche i wygodne do okazjonalnego odciągania. Co więcej, są bardzo lekkie i łatwe w transporcie. Wiele modeli zawiera pojemniki do przechowywania mleka wraz z pompą.

Niedogodności

Jedyną wadą jest to, że wymagają od matki dodatkowej pracy, ponieważ musi ona odciągać mleko samodzielnie. Jednak, gdy takie urządzenia są przeznaczone do użytku okazjonalnego, zwykle cieszą się największą popularnością wśród matek.

Jak wygląda laktator ręczny?

W zależności od marki pompy szczegóły budowy mogą się nieco różnić, ale komponenty są zwykle prawie takie same:

Mleko matki
  • Korpus: ten laktator ręczny jest wykonany ze sztywnego tworzywa sztucznego i jest zwykle przezroczysty lub półprzezroczysty. Jeden z jego końców ma kształt lejka, czyli części, która będzie przyczepiona do piersi. Naprzeciw tego końca znajduje się dźwignia, którą matka musi nacisnąć, aby odciągać pokarm. A między tymi dwoma końcami znajduje się otwór skierowany w dół i przeznaczony do połączenia z butelką do zbierania mleka.
  • Lejek lub miseczka: to część laktatora, która przyczepia się do piersi. Ważne jest, aby sprawdzić, czy brodawka jest dobrze dopasowana, ponieważ jeśli jest za mała lub za duża, cały proces może spowodować ból piersi. Co więcej, może zakłócać też uzyskiwanie mleka.
  • Podkładka silikonowa: ponieważ ręczne laktatory nie mają rozmiarów lejka, są dostarczane z silikonowymi podkładkami, które można przymocować do miseczki, dzięki czemu lepiej dopasowują się do piersi w zależności od jej rozmiaru. Można je zdejmować i prać.
  • Dźwignia: jest to część pompy, której matka musi używać do ręcznego odciągania pokarmu. Zazwyczaj są one ergonomiczne, aby zapewnić matce większy komfort podczas odciągania pokarmu.
  • Zawór wewnętrzny: jest to mały zawór odpowiedzialny za wytwarzanie podciśnienia, więc bardzo ważne jest, aby go nie zgubić. Bez tego elementu niemożliwe jest wytworzenie próżni, a sama pompa nie będzie działać.

Mycie i sterylizacja laktatora

Podczas mycia i sterylizacji należy laktator ręczny zawsze w pełni rozmontować. Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, nie musisz sterylizować go za każdym razem, gdy używasz laktatora. Po prostu umyj całość mydłem i wodą za każdym razem, gdy skończysz go używać i kiedy będziesz go używać ponownie. Umyj każdy kawałek osobno. 

Odciąganie pokarmu

Pamiętaj jednak, że w przypadku wcześniaków sterylizacja i mycie laktatora muszą być znacznie dokładniejsze.

Inne aspekty do rozważenia

  • Cena: często myślimy, że im wyższa cena produktu, tym lepsza jego jakość. Jednak wysoka cena nie zawsze oznacza, że ​​jest to najlepsza pompa dla Ciebie. Najlepszy produkt to ten, który najlepiej odpowiada Tobie i Twoim potrzebom, niezależnie od ceny.
  • Kubek laktatora: miseczka powinna wygodnie pasować do wszystkich rozmiarów piersi. Skóra w tym obszarze jest bardzo delikatna. Dlatego najlepiej poszukać laktatora, który zawiera wkładkę mocowaną do miseczki i jest wykonany z miękkiego materiału, takiego jak silikon.
  • Komfort: możesz poszukać laktatora, który zapewni komfort i wygodę. Jeśli chodzi o hałas, to praktycznie wszystkie laktatory ręczne są dość ciche, a także łatwe do przenoszenia, ponieważ są niewielkie i lekkie. To na co warto zwrócić uwagę to obecność dźwigni, która ma ergonomiczny kształt, aby moment odciągania pokarmu nie był tak męczący.
  • Akcesoria dołączone do laktatora: niektóre marki oferują opakowania, w których oprócz laktatora znajdują się akcesoria takie jak butelki do pobierania mleka, woreczki do pokarmu, czy krążki chłonne.

Jeśli chodzi o samo odciąganie pokarmu…

Ważne jest, aby wiedzieć, że używanie laktatora wymaga czasu i praktyki. To może być frustrujące, gdy na początku wypłynie tylko kilka kropli, ale minie to, gdy zapoznasz się z obsługą urządzenia. Stopniowo zobaczysz, jak zwiększa się ilość odciąganego mleka.

Należy podkreślić, że ilość mleka odciąganego laktatorem nie jest równoznaczna z tym, co dziecko może odciągnąć poprzez ssanie. Żaden laktator, bez względu na to, jak dobry jest, nie będzie w stanie powtórzyć wspaniałej zdolności ssania, jaką mają dzieci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.