Tabele zajęć dla dzieci: odkryj ich zalety
Chcesz wiedzieć, jak tworzyć tabele zajęć dla dzieci? Oto kilka pomysłów, jak używać ich w domu, by ułatwić codzienną koegzystencję wszystkim domownikom.
Zasadniczo tabele zajęć dla dzieci mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju naszych pociech. Jeśli są dobrze skonstruowane, mogą dostarczać dzieciom wskazówek, które będą przydatne przez cały dzień.
Ponadto, tworząc tabele zajęć dla dzieci, pomożesz dzieciom w logiczny sposób uporządkować ich działania i wykonać pewne zadania niezależnie.
Dlaczego tabele zajęć dla dzieci są niezbędne?
Często dzieci z początku nie słuchają wskazówek. Zazwyczaj musisz powtarzać się kilka razy, aż Cię wysłuchają. Aby tego uniknąć, stwórz tabele zajęć dla dzieci. Pomogą one dzieciom rozwijać się psychicznie i szybciej dojrzewać.
Nie ma lepszego sposobu, aby dzieci nauczyły się wykonywać prace domowe – coś, co będą robić również w dorosłym życiu – niż przyzwyczajając się do nich w młodym wieku.
Jak łatwo tworzyć tabele zajęć dla dzieci?
Możesz poprosić dziecko o stworzenie jego własnej tabeli zajęć. W ten sposób będzie bardziej podekscytowane. Jednak warto mu pomóc. Weźcie papier i ołówek i usiądźcie razem, próbując stworzyć najlepszą tabelę.
Kiedy mu pomagasz, możesz zapytać dziecko, co chciałoby zrobić, gdy budzi się rano. Następnie zapisz wszystkie odpowiedzi. Następnie edytuj i poruszaj się według tego, co Twoje dziecko Ci powiedziało. Sprecyzuj główną ideę i umieść ją na papierze.
Bardzo ważne jest, aby każde zadanie zawierało możliwie najmniej słów. Dodaj również rysunki, aby dziecko mogło je lepiej zrozumieć i zapamiętać. Jeśli chodzi o rysunki, poproś dziecko, aby narysowało to, co jest napisane na papierze. Inną opcją jest umieszczenie zdjęć reprezentujących każde zadanie.
Zalety stosowania tabeli zajęć w młodym wieku
Tabele zadań dla dzieci pozwolą dzieciom zorganizować ich myśli, a jednocześnie zapewnią wystarczająco dużo czasu na wykonanie każdego zadania. Co więcej, jest to sposób na poprawę koncentracji, nauczenie niezależności i samodzielności, stymulowanie poczucia własnej wartości, a także na tworzenie poczucia odpowiedzialności.
Tak, tabele zajęć dla dzieci zwiększają poczucie odpowiedzialności. Kiedy dzieci trzymają się rutynowych czynności w młodym wieku, są bardziej zorganizowane w codziennym życiu za młodu, a także, gdy dorosną.
Dzięki nim dzieci rozwijają też swoje zaangażowanie, są bardziej świadome swoich zachowań i czują się bardziej odpowiedzialne za swoje działania.
Bezpieczeństwo i niezależność
Kolejną wielką zaletą korzystania z tabel zajęć jest to, że dają one dzieciom pewność siebie. Kiedy dzieci trzymają się codziennych zajęć, czują się pewniejsze siebie, bardziej ufają ludziom i postrzegają świat z większym optymizmem. W rezultacie czują, że mają pewną kontrolę nad środowiskiem, w którym się znajdują.
Tabele zajęć dla dzieci kładą także fundamenty dla niezależności. Przestrzeganie pewnych procedur staje się doskonałym ćwiczeniem stymulującym niezależność i autonomię. Kiedy dzieci uczą się wykonywać zadania samodzielnie, uniezależniają się od rodziców i rozwijają swoje umiejętności.
Pomoc w komunikacji i rozwoju emocjonalnym
Tabele zajęć mogą pomóc w promowaniu pozytywnej komunikacji rodzinnej. Nieustanne przypominanie dzieciom o ich obowiązkach bywa naprawdę wyczerpujące. Nie służy to dobrej komunikacji w domu.
W rzeczywistości często jest to przyczyną konfliktów rodzinnych. Z drugiej strony, jeśli dzieci samodzielnie potrafią wywiązać się ze swoich obowiązków, rodzice czują się znacznie mniej zestresowani.
Wreszcie jasny podział obowiązków pomaga w rozwoju emocjonalnym. Dzieci wyraźnie rozumieją swoje obowiązki, co pozytywnie wpływa na ich życie, ponieważ mają poczucie, że ich codzienność jest bardziej zorganizowana.
Daje im to większe poczucie bezpieczeństwa. Z czasem może to przełożyć się na lepszą samokontrolę i pewność siebie.
Kilka pomysłów na tabele zajęć dla dzieci
Tabele zajęć dla dzieci to proste tabelki z różnymi kolumnami. W jednej z kolumn warto wpisać dni tygodnia. W drugiej natomiast należy zapisać obowiązki należące do dzieci, takie jak sprzątanie, śniadanie, mycie zębów i wspólne posiłki z rodziną.
Na środku tabeli, gdzie łączą się kolumny, znajdują się małe puste pola, w których dziecko powinno napisać, o której godzinie wykonało zadanie.
Gdy tydzień się skończy i Twoje dziecko wykona wszystkie swoje obowiązki bez zbędnych przypomnień z Twojej strony, daj mu mały prezent. To zmotywuje je do kontynuowania działań.
Oczywiście zawsze staraj się dawać dziecku coś emocjonalnie wartościowego, a nie czysto materialnego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lentini, Rochelle; Fox, Lise. Guía de rutinas familiares: Soluciones positivas para las familias; Centro sobre los Fundamentos Sociales y Emocionales para el Aprendizaje Temprano; 46 págs.
- Tello, M. (2016). Beneficios de los hábitos y rutinas en niños. [online] Panorama. Disponible en: https://www.panorama.com.ve/pitoquito/Beneficios-de-los-habitos-y-rutinas-en-ninos-20161011-0063.html
- Arrieta Núñez, J., Iturri Lucero, A., & Santibáñez Monsalve, C. (2018). Relación entre rutinas familiares y desarrollo de Funciones Ejecutivas en niños y niñas de 5 y 6 años de edad de tres colegios de tipo particular pagado, particular subvencionado y municipal de las regiones Metropolitana y de Valparaíso en 2017. http://repositorio.umayor.cl/xmlui/handle/sibum/6082
- Migliorini, L., Cardinali, P., & Rania, N. (2011). La cotidianidad de lo familiar y las habilidades de los niños. Psicoperspectivas, 10(2), 183-201. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0718-69242011000200009&script=sci_arttext
- Prado Borja, C. (2014). La importancia de las rutinas en niños de educación inicial de 3 a 5 años (Bachelor’s thesis, Quito, 2014). http://repositorio.usfq.edu.ec/handle/23000/3316