Skrzynka gniewu: naucz dziecko kontrolować negatywne emocje

Skrzynka gniewu: naucz dziecko kontrolować negatywne emocje

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2018

Może trudno w to uwierzyć, ale wściekłość może zostać przekształcona w coś pozytywnego. Skrzynka gniewu, narzędzie do kontrolowania napadów złości u dzieci, może załatwić sprawę.

Skrzynka gniewu to narzędzie terapeutyczne, dzięki któremu Twoje dziecko może ćwiczyć samokontrolę i cieszyć się spokojnym sumieniem.

Kiedy małe dzieci tracą kontrolę, pojawiają się napady złości. Kopanie, płacz i krzyk następują jedno po drugim, a wynik tego zdarzenia zależy od tego, jak się z tym zmierzysz.

Wybuchający wulkan

Małe dzieci jeszcze nie potrafią kontrolować swoich emocji.

Kora przedczołowa, odpowiedzialna za regulację emocji, jest wciąż niedojrzała. W rezultacie u dzieci normalne są reakcje, które można porównać do erupcji wulkanu.

Rodzice muszą się dobrze przygotować, aby poradzić sobie z tymi napadami złości. Na szczęście niedługo Twoje dziecko będzie potrafiło samodzielnie dojść do pewnych wniosków dotyczących jego zachowania.

Jeśli dziecko uważa, że ​​napady złości są skutecznym sposobem uzyskania tego, czego chce, to nie zrobi nic w celu ich ograniczenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe działanie, a skrzynka gniewu może pomóc Ci osiągnąć ten cel.

Skrzynka gniewu

Gniew wymaga więcej samokontroli

Skrzynka gniewu jest pomysłem psycholog Marii Martin i stanowi narzędzie do kontrolowania napadów złości.

Ta technika pomaga dzieciom radzić sobie z uczuciem złości, jednej z emocji, która wymaga największego stopnia samokontroli.

Analiza gniewu dziecka, zrozumienie, dlaczego czuje się zagrożone i stawienie czoła temu problemowi, jest częścią strategii.

Wielki gniew

Skrzynka gniewu nawiązuje do książki dla dzieci „Grosse colère” Mireille d’Alancé, o małym chłopcu imieniem Robert.

Książka opowiada o złym dniu z życia Roberta. W nocy, po napotkaniu szeregu negatywnych sytuacji w szkole i domu, Robert wybucha gniewem.

Gigantyczny potwór przejmuje nad nim kontrolę, niszcząc wszystko, co tylko dostanie mu się w ręce.

Potwór znika

Jednak Robert zaczyna zastanawiać się nad swoimi działaniami i decyduje się wszystko naprawić. Ścieli łóżko, układa książki i podnosi lampy i zabawki, które rzucił na podłogę.

Gdy Robert kończy porządkować pokój, zauważa, że potwory zaczynają znikać, tak samo jak zmniejsza się jego złość.

Jednocześnie zaczyna zdawać sobie sprawę z wszystkich szkód, jakie spowodował. Teraz jego gniew jest tak mały, że zmieściłby się w małej skrzynce.

Robert zmienił swoją wściekłość w coś pozytywnego.

Najpierw dowiedział się, że może zmierzyć się z jego gniewem. Po drugie, dowiedział się, że pozwolenie temu potworowi na przejęcie kontroli nad sobą było szkodliwe dla niego i jego otoczenia.

Morał tej historii ma związek ze zrozumieniem gniewu i uczeniem się, jak należy się z nim mierzyć, zamiast go unikać.

Zadowolona dziewczynka potrafi kontrolować negatywne emocje

Skrzynka gniewu jako narzędzie

Skrzynka gniewu jest techniką relaksacyjną, która pomaga dzieciom zrozumieć ich emocje poprzez rysowanie.

Obrazuje także wpływ emocji na nich i ich rodzinę.

Czas na bazgroły

Po przeczytaniu historii Roberta, daj dziecku kartkę papieru i kilka kredek lub markerów.

Pozwól dziecku gryzmolić lub rysować esy-floresy, wykorzystując jego impulsy jako inspirację. Będzie rysować, dopóki się nie zrelaksuje.

Gdy dziecko skończy rysowanie, nadszedł czas, aby dodać nieco zabawy do tej strategicznej techniki kontrolowania negatywnych emocji.

Poproś dziecko, aby narysowało oczy, ręce i nogi na swoim rysunku. W ten sposób nagryzmolony potwór zyska swoją tożsamość, a Twoje dziecko będzie w stanie rozpoznać emocje.

Gdy rysunek zawiera te ostatnie szczegóły, czyli oczy, ręce i nogi, nadszedł czas, aby zgnieść papier i włożyć go do pudełka. Jeśli skrzynka gniewu jest szczelnie zamknięta, potwór nie będzie mógł się z niej wydostać.

Haniebna klęska potwora

Skrzynka gniewu pozwala dzieciom zmierzyć się z tą niekontrolowaną i szkodliwą emocją, która wydaje się przejmować nad nimi kontrolę.

Im więcej dziecko rysuje, tym łatwiej mu oswoić potwora. To będzie triumf Twojego dziecka, ponieważ nauczy się kontrolować swój gniew i pokonać potwora.

Za każdym razem, gdy czuje się sfrustrowane lub złe, może narysować nowego potwora i zamknąć go w skrzyni. Dzięki temu stopniowo odzyska kontrolę i przekształci swoje negatywne emocje w coś pozytywnego.

Z każdym rysunkiem potwór nabierze nowych kolorów i kształtów. Rodzice mogą obserwować różne gryzmoły dzieci i rozmawiać z nimi o tym, co czuły w każdym przypadku.

Skrzynka gniewu to przydatne narzędzie do kontroli gniewu. Pomysł nie polega na zmianie zachowania, lecz na zrozumieniu nieprzyjemnych sytuacji i uspokojeniu dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.