Rzeczy, które trzeba mówić dziecku
Przez całe życie człowiek potrzebuje czuć się kochanym, aby móc realizować swój potencjał i się doskonalić. To tylko jeden z powodów, dla których trzeba mówić dziecku, że je kochamy.
Jako istoty ludzkie potrzebujemy potwierdzenia, jak bardzo jesteśmy doceniani, podziwiani, lubiani lub kochani. Bez tego nie potrafimy czuć się dobrze. Im bardziej jesteśmy kochani, tym lepsze jest nasze samopoczucie. W dzisiejszym artykule omówimy rzeczy, które trzeba mówić dziecku.
Dlaczego trzeba mówić dziecku, że je kochamy?
Dziecku trzeba okazać uczucia, aby mogło wzrastać emocjonalnie zdrowe i szczęśliwe. Chodzi o to, aby poprzez wyrażanie uczuć na różne sposoby, zadbać o dobre samopoczucie dziecka.
Nie oznacza to ciągłego powtarzania tandetnych fraz lub robienia dla dziecka wszystkiego, co się da. W ten sposób można rozpieścić dzieci, a nawet zachęcić je do kontrolowania zachowań rodziców, co nie jest dobrą drogą do zdrowia emocjonalnego.
Stwórz asertywne, ale czułe środowisko, które pozwoli im dorosnąć emocjonalnie i rozwijać się jako jednostki w społeczeństwie.
Werbalne wyrażanie uczuć jest jednym z magicznych składników tej mikstury. Dobra dawka pochwał idzie w parze z miłością, zrozumieniem i akceptacją. W tym sensie zwolennicy „pozytywnej edukacji” twierdzą, że poprzez werbalne wyrażanie uczuć, dzieci czują się nie tylko kochane, ale także bezpieczne.
Przyjrzymy się teraz niektórym z najważniejszych rzeczy, które trzeba mówić dziecku, aby przypomnieć mu, jak wiele dla nas znaczy i wzmocnić jego kondycję emocjonalną.
Jak głosi pewne powiedzenie: nie ma nic lepszego niż wypowiedzieć właściwą rzecz, we właściwym czasie, właściwymi słowami.
Rzeczy, które trzeba mówić dziecku
Kocham Cię!
Nigdy nie zaszkodzi powtórzyć po raz kolejny, co czujesz do dziecka i wzmocnić więź emocjonalną między wami.
Uszczęśliwiasz mnie
Co może być lepszego dla Twojego dziecka, niż wiedza, że to ono wnosi radość do Twojego domu i serca?
Jesteś wspaniały/a
Zawsze trzeba mówić dziecku o dobrych rzeczach, które ma ono do zaoferowania. Zmotywuj je, aby starało się kończyć to, co zaczęło. Pomóż mu, gdy się potknie. Buduj jego poczucie własnej wartości, tworząc poczucie bezpieczeństwa i daj mu znać, ile jest warte. Daj mu niezależność i autonomię, aby mogło rozwinąć skrzydła, w oparciu o to, kim jest i kim może się stać.
Wierzę w Ciebie!
To kolejna fraza, którą trzeba mówić dziecku. Powtarzaj mu, że dzięki wysiłkowi i poświęceniu każdy może być w życiu tym, kim chce. Po prostu trzeba nad tym pracować, zachowując dyscyplinę i wytrwałość. Nie ma znaczenia, że od czasu do czasu Twój maluch czuje się, jakby był „zły” w czymś. Wtedy przypomnij mu, że w niego wierzysz. Daj trochę wsparcia, którego potrzebuje, aby iść przed siebie.
Jestem z Ciebie bardzo dumna
Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które trzeba mówić dziecku. Zawsze pokazuj, jak dumna jesteś z każdego kroku, jakiego dokonuje Twoje dziecko, bez względu na małe rozmiary tych działań. Nie ma znaczenia, czy te kroki są powolne; ważne jest to, że są pewne. Innymi słowy, powiedz dziecku, jak dumna jesteś z tego, co robi. To je wzmocni.
Jestem absolutnie pewna, że możesz to zrobić
Pokaż swojemu maluszkowi, że masz pełne zaufanie do jego umiejętności i zdolności. Karm jego umiejętności, nawet gdy czuje się pokonane. Ale nie czekaj, aż poczuje się źle! O wierze w umiejętności trzeba mówić dziecku zarówno w dobrych, jak i złych chwilach.
Uwielbiam spędzać z Tobą czas
To stwierdzenie wymaga trochę ostrożności. Nie chodzi tylko o to, iż trzeba mówić dziecku, że lubimy jego towarzystwo, ale także o pokazywanie tego. Nie ma lepszego wychowania niż to, które oferuje wysokiej jakości jakości wspólnie spędzony czas. Organizując go, razem wykonując czynności i bawiąc się, budujecie wzajemną więź. Uczenie się, wspólna zabawa i okazywanie uczucia w wolnym czasie to przyjemność.
Jestem wdzięczna za wspólny czas
Wyjaśnij dziecku, że od momentu, gdy po raz pierwszy poczułaś, jak porusza się w Twoim brzuchu czujesz najprawdziwsze szczęście. Powiedz dziecku, że gdy po raz pierwszy na nie spojrzałaś, poczułaś się najszczęśliwsza na świecie. Że zdałaś sobie sprawę, że nie jesteś sama i jesteś za to bardzo wdzięczna. Twoje dzieci też są szczęśliwe i wdzięczne, że mają przy sobie taką wspaniałą mamę.
Jak widzisz, powyższe osiem rzeczy, które trzeba mówić dziecku jest bardzo proste, ale skrywa nieograniczony potencjał. Chodzi o to, aby umieć się skutecznie komunikować i odpowiednio przekazywać swoje uczucia tym, których kochasz.
Jeśli potrafisz wyrazić swoje uczucia słowami, zapewniasz dobre dzieciństwo dla swoich synów i córek. Pamiętaj, że Twoja miłość do nich wpłynie na ich przyszłe samopoczucie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos